GüncelGündem

Eğirdir Gölü mukadderatına terk edildi

Paylaş:

Türkiye Tabiatını Müdafaa Derneği (TTKD) bilim danışman Dr. Erol Kesici, Eğirdir Gölü Özel Hükümleri’ne nazaran kritik coğrafik rakım derecesinin 914,74 metre olduğunu belirtti.

Su berbatın 914,74 metrenin altına düşmesi halinde su varlığı açısından gölün tehlikeye girmiş olarak kabul edildiğini söz eden Dr. Kesici, son ölçümlerde bu düzeyin 11 santimetre altına düşüldüğünü bildirdi.

Dr. Kesici, buna karşın gölden hem içme suyu hem de etrafındaki tarım yerleri için yırtıcı ziraî sulamaya bağlı önemli kayıplar yaşanmaya devam ettiğini açıkladı.

‘DERİNLİK 4 METRENİN ALTINA İNDİ’

Gölün su düzeyindeki düşüşün hızlandığını aktaran Dr. Kesici, birçok noktasında su çekilmesine bağlı göle evvelki yıllarda bırakılan atıkların sebep olduğu kirliliği görüntülediğini belirterek, “Özel kararlarla korunan ülkemizin stratejik kıymete sahip 5 milyon yıllık geçmişe sahip doğal tatlı su gölünde neredeyse hiçbir balık tipi yaşamaz hale geldi. Kirlilik, çok otlanma ve çok su düzeyi kaybıyla karşıya bırakılan gölde ortalama su derinliği 4 metrenin çok altına indi” dedi.

‘EKOSİSTEM VE BİYOÇEŞİTLİLİK YOK OLDU’

10 yılı aşkın müddettir çok su alımı sonucunda gölde buharlaşma, kuruyan alanlar ve su canlılarının ölümlerinin süratle arttığına dikkati çeken Dr. Kesici, “Gölün hidrolojik su bütçesinin korunamaması, tatlı su levreği, İsrail sazanı üzere istilacı tiplerle yapılan balıklandırmalarla gölün adeta doğurganlığı, verimliliği yok edildi. Gölde ekosistem ve biyoçeşitlilik yok oldu” diye konuştu.

Yağmuru beklemekle yıllarca vakit geçirilirken, bir yandan da göl havzasında gölü besleyen kaynaklar üzerine çok sayıda gölet, baraj yapılmasının yanlış olduğunu anlatan Dr. Kesici, “Ayrıca, gölden su alımları kısıtlanınca, göl kıyısında ve havzada çok aşırı sayıda sondaj kuyusu açılmasına göz yumulması, gölün karadan ve yer altından beslenmesini engelledi. Sonuçta göl düzeyinin yüzde 70’ine yakın kısmı kaybettirildi” dedi.

SLOGAN TELAFFUZLAR BAHANE

Doğal göllerin de insan üzere canlı varlıklar olduğunu kaydeden Dr. Kesici, “Su düzeyi ve adeta iç organlarını oluşturan su canlı tipleri yok olursa yaşayamazlar. Su deposuna dönüşürler. Gelinen noktada, bu durumu ‘ne yapalım, her tarafta göller kuruyor, global ısınma var, kuraklık çok şiddetli’ demekle savuşturmak, yeni mazeretlere, slogan telaffuzlara sığınmaktır” diye konuştu.

‘GÖLDEN ÇOK SU ALIMINA DEVAM EDİLİYOR’

Göl sularının çekildiği noktalardaki çok kirlilik ve buna bağlı yosunlaşmaları da görüntüleyen Dr. Kesici, “Eğirdir Gölü, slogan haline gelen telaffuzlardan yıllar öncesi yavaş yavaş kurumaya, düzey ve biyolojik çeşitlilik kayıplarının yanı sıra kirlenmeye başlamıştı. Ancak daima beklenildi ve hiçbir tedbir alınmadı. Gölün uygunlaştırılması için verilen kelamlar ve kararlar ne yazık ki uygulanmadı, gölden çok su alımına devam edildi ve ediliyor. Eğirdir Gölü mukadderatına terk edildi, adeta vefatı bekliyor” diye konuştu.

‘ÇÖZÜM TABİATIN TERTİBİNİ BOZMADAN BARIŞIK YAŞAMAKTA’

Bu gün gölde kritik eşiğin aşıldığını, içme suyu bile alınamayacağını söyleyen Dr. Kesici, “Bırakın içme suyunu, hala yasak olan vahşi- salma sulama ile su alımlarına devam edilmesi çok üzücü. Göl havzasında su yetersizliği nedeniyle üretim yapamayan, kalite kaybına uğrayan çok sayıda üreticinin dışında, susuz kalan, adeta birbirleri ortasında su hengameleri yaşanan köyler var. Susuz kalırsak yaşayamayız. Su bize hayat, besin, bolluk, rahmet verir. Tahlil tabiatın, gölün istikrarını, nizamını bozmadan onlarla barışık yaşamakta” dedi. (DHA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu