Ekonomi

Emtia piyasasında geçen hafta hafif yükseliş görüldü

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Emtia piyasasında, geçen hafta ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimi beklentilerinin ötelenmesine karşın, ülkede ekonomik aktivitenin gücünü koruması, Çin kaynaklı yükselişler ve devam eden jeopolitik risklerle hafif yükseliş eğilimi görüldü.

Fed’in, politika faizini öngörülenden daha geç düşürmeye başlayacağına yönelik tahminler devam ederken emtia piyasasında geçen hafta temkinli yükseliş oldu.

Analistler, geçen hafta açıklanan ABD enflasyon verisinin beklentileri aşmasının ardından ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimine geç başlayabileceğine yönelik fiyatlamaların güç kazandığını ancak ülkede ekonomik aktivitenin gücünü koruması, Çin kaynaklı yükselişler ve devam eden jeopolitik risklerle emtia piyasasında geçen hafta hafif yukarı yönlü bir eğilim görüldüğünü söyledi.

Geçen hafta altının onsu olumsuz etkilendi

Altının onsu, ABD’de enflasyonun beklentilerin üzerinde gerçekleşmesiyle aralık ayından bu yana ilk defa 2 bin doların altını test etti.

Dolara talebin artmaya devam etmesi ve yüksek tahvil faizlerinin altının alternatif maliyetini artırmasıyla düşüş eğilimini üst üste ikinci haftaya taşıyan altının ons fiyatı ise haftayı yüzde 0,6 azalışla 2 bin 12 dolardan tamamladı.

Dolar endeksinin yükseliş eğilimini üst üste yedinci haftaya taşıması dikkati çekti. Geçen hafta 105’e çıkarak yaklaşık son 3 ayın en yüksek seviyesini test eden dolar endeksi, haftayı yüzde 0,2 artışla 104,3 seviyesinden kapattı.

Enflasyon verilerinin beklentileri aşmasının ardından tahvil piyasalarında satış ağırlıklı seyir devam ederken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 12 baz puanlık artışla haftayı yüzde 4,29’dan tamamladı.

Geçen hafta altındaki düşüşe karşın gümüş yüzde 3,6, paladyum yüzde 10,2, platin yüzde 4 değer kazandı.

Özellikle Çin’deki yeni yıl tatili dolayısıyla gümüş talebinde artış göze çarptı. Sert düşüşlerin ardından paladyumda da geçen hafta tepki alımları görüldü.

Baz metallerde geçen hafta yükseliş eğilimi hakim oldu. Haftayı bakır yüzde 3,8, kurşun yüzde 1,6, alüminyum yüzde 0,1, nikel yüzde 2,7, çinko yüzde 3,7 artışla tamamladı.

ABD’de Philadelphia Fed İmalat Endeksi’nin şubatta 5,2 seviyesine çıkmasıyla sektörün 5 aylık daralmanın ardından genişleme sinyali vermesi ve Fed’in New York şubesinin açıkladığı imalat endeksinin 41,3 puan artarak şubat ayında eksi 2,4 ile beklentilerin üzerinde gelmesi, metallerde talebe ilişkin görünümün iyileştiğine işaret etti.

ABD’de perakende satışların beklentilerden fazla azalmasının Fed’in ikinci çeyrekte faiz indirimlerine başlayabileceğine yönelik umutları artırmasıyla da bakır fiyatları yükseldi.

Avustralya’nın yeşil enerji endüstrisi için daha geniş politika desteği hazırlaması ve bu kapsamda nikeli “kritik bir mineral” olarak sınıflandırması nikel fiyatlarını olumlu etkiledi.

Analistler, Çin’de yeni yıl tatili sonrasında da metallere talebin artmaya devam edebileceğini söyledi.

Enerji grubunda ise karışık bir seyir izlendi. Geçen hafta Brent petrol yüzde 1,4 değer kazanırken, New York Ticaret Borsası’nda işlem gören doğal gaz yüzde 12,9 değer kaybetti.

İsrail-Filistin çatışması nedeniyle Orta Doğu’da artan gerginlik ise petrol fiyatları üzerinde etkili olmaya devam ediyor.

Yemen’deki İran destekli Husiler, ülkenin güneyindeki Aden Körfezi’nde İngiliz gemisi LYCAVITOS’u “uygun bir deniz füzesi” ile vurduklarını açıklamıştı.

Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri tarafından yapılan açıklamada, saldırının Filistin halkına destek amaçlı gerçekleştirildiği, ABD ve İngiltere’nin Yemen’e yönelik saldırılarına karşılık vermek ve Filistin halkına destek için daha fazla önlem alınacağı kaydedilmişti.

Ilıman havalarda talebin azalması ve üretimin artmasıyla doğal gaz fiyatları da düştü.

Tarım grubunda geçen hafta düşüş eğilimi hakimdi

Tarım grubuna bakıldığında ise geçen hafta Chicago Ticaret Borsası’nda işlem gören buğdayın fiyatı yüzde 6,3, soya fasulyesinin yüzde 0,5, pirincin yüzde 3,2 azalırken, mısırın fiyatı yüzde 0,1 artış kaydetti.

Intercontinental Exchange’te işlem gören pamuk yüzde 2,4 değer kazanırken, kakao yüzde 4,8, şeker yüzde 3,2, kahve yüzde 2,8 değer kaybetti.

Dünya buğday ve pirinç üretim tahminlerinin artış göstermesi, fiyatlarda değer kaybına neden oldu.

ABD Tarım Bakanlığının (USDA) 2023/24 sezonuna yönelik tahminlere göre, buğday üretimi tahminleri 830 bin ton artarak 785,74 milyon ton seviyesinde gerçekleşti.

USDA üretim tahminlerine göre dünya pirinç üretimi, önceki aya göre 200 bin artarak 513,74 milyon ton oldu.

Petrol fiyatlarındaki yükselişle beraber talebe yönelik artan beklentiler, mısır fiyatlarında yükselişe yol açtı.

Dünya pamuk üretim tahminlerinin düşmesi ise pamuk fiyatlarını yükseltti.

USDA’nın üretim tahminlerine göre, dünya pamuk üretim tahminleri 360 bin balya azalarak 112,82 milyon balya seviyesinde gerçekleşti.

Yeni sezonda kahvede üretim fazlası olacağına yönelik beklentiler, kahve fiyatlarında da değer kaybına neden oldu.

Uluslararası Kahve Organizasyonu (ICO), 2023/2024 sezonunda 1 milyon torba üretim fazlası olacağını tahmin ediyor.

Brezilya’da şeker yerine etanol üretiminin tercih edildiğine yönelik haberler de şeker fiyatlarında değer kaybına neden oldu.

Fiyatların rekor seviyelere ulaşmasının talebi azaltabileceğine yönelik endişelerle de kakao fiyatları geçen hafta düşüş kaydetti.

Muhabir: Burhan Sansarlıoğlu

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu