Hamzaçebi: ”Muharrem İnce ikinci tura kalamadıysa sorumlusu Kılıçdaroğlu’mu”

CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi CNN Türk’te seçim sürecine ve seçim sonrası parti içi sorunlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Akif Hamzaçebi’nin yaptığı açıklamadan öne çıkan kısımlar şu şekilde:

Muharrem İnce yapmış olduğu açıklamada daha yüksek oy alacağını tahmin ediyorum demişti. O hedefe yaklaşamadığını söyledi. Dolayısıyla yüzde 30.6’yı bu çerçevede değerlendirmek gerekir. Sayın Muharrem İnce çok yoğun bir program gerçekleştirdi. Çok sayıda miting yaptı. Vatandaşlarımız bu mitinglere katıldı. Bunu eğer başarı olarak değerlendiriyorsak, bu açıdan bakmak gerekir buna. Elbette bu çok önemli bir heyecandı. Sayın İnce’yi aday gösteren Kılıçdaroğlu’dur. Sayın Kılıçdaroğlu kendisi aday olmadı, kendisine iki kez kurultaylarda rakip olan Muharrem İnce aday oldu. Peki ne değişti? Sayın Muharrem İnce ikinci tura kalamadıysa bunun sorumluluğunu sayın Kılıçdaroğlu’na vermek vicdani midir?

Hamzaçebi, ‘Sorumluluk kimde’ sorusuna yanıt olarak “Hepimizindir, sorumluluk sayın

Muharrem İnce ‘nindir, CHP ‘nindir, CHP yönetiminindir.Bugün partinin önünde yüzlerce belki binlerce insan sayın Kılıçdaroğlu’na destek için geldi.

CHP oy sayısındaki düşüşe rağmen milletvekili sayısını arttırmıştır. Millet ittifakı 22 milletvekili daha fazla almıştır. YSK’nin dün yaptığı açıklamaya göre bir partinin baraj altı kalması söz konusu ama millet ittifakıyla bu sorun ortadan kalkmıştır. AKP’nin oyu yüzde 41.8’e inmiştir. AKP 2002’den bu yana ilk kez çoğunluğu kaybetmiştir. Koalisyon olacaktır.

Sayın İnce’nin memleketi dolaşması güzel bir şeydir. Milletvekili olarak, cumhurbaşkanı adayı olarak hakkıdır. Kurultay lafı bizde çok konuşulur. Bizim delege sağduyuludur.CHP ‘de daima programlar, ilkeler önemlidir. Partinin veya kişilerin burada tutarlı bir duruşu yoksa bunu çok iyi değerlendirir. Ben kurultay ihtiyacı görmüyorum. Ama kurultayın olup olmayacağına delegeler karar verir. Ben delegelerin bu seçim sonuçları sağlıklı değerlendireceğini düşünüyorum.

Ne değişti de sayın Kılıçdaroğlu eleştiriliyor. Bunları samimiyetle çok haksız bulduğumu söylemeliyim. Sayın Muharrem İnce ‘nin aldığı oy oranını başarı olarak değerlendiriyorsak kendisini cumhurbaşkanı adayı yapan Sayın Kılıçdaroğlu’dur.

Jurnalci.com