Siyaset

HDP’li Paylan: AKP il yöneticisi Diyarbakır’ın ‘Göbeklitepe’sine beton bina yaptı

Paylaş:

HDP Milletvekili Garo Paylan, Diyarbakır’ın Göbeklitepe’si olarak nitelendirilen Eğil ilçesindeki antik kente AKP Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Fatma Biçer’in ev yaptığını iddia etti. 

Yok olmaya terk edilen kültürel varlıklara dikkat çekmek ve korunmalarını sağlamak amacıyla program başlatan başlayan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Diyarbakır’ın ‘Göbeklitepe’si olarak nitelendirilen Eğil ilçesindeki antik mağara kentte incelemelerde bulundu. 

Paylan, “12 bin yıllık bir şehrin üzerindeyiz. Burası bir SİT alanı ve Göbeklitepe’den daha önemli antik bir şehir üzerindeyiz. Ama gözümüz gibi korumamız gereken bu antik şehrin üzerinde bir beton bina yapılmış” dedi.

GazeteduvaR’da yer alan habere göre, Ziyareti sırasında bölgede yaşayanların söz konusu yapının AK Parti Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Fatma Biçer’e ait olduğunu aktardığını ifade eden HDP’li Paylan, “Bu ülkede AKP’li olunca, AKP İl Başkan Yardımcısı Fatma Biçer olunca, antik SİT bir alanın üzerine böyle beton kondurabiliyorsunuz. Buradan Kültür Bakanı’na çağrımdır; Tarihi böyle mi koruyacaksınız? Bu şekilde mi 12 bin yıllık tarihimizi koruyacaksınız? Derhal bu binayı yıkın ve burayı korumaya alın” dedi.

Bölgenin ‘Diyarbakır’ın Göbeklitepesi’ olarak nitelendirildiğini Paylan  “Kültür Bakanı Göbeklitepe ile çok ilgileniyor. Elbette ilgilensin ama Diyarbakır Eğil’de de bir Göbeklitepe var. Burayı korumak da Kültür Bakanının sorumluluğunda” dedi ve Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy’a şu ifadelerle seslendi:

“Kaybolan ortak tarihimizdir. Kültür Bakanını, tarihi 10 bin yıl öncesine giden, atalarımızın yaşadığı bu antik kente ve Anadolu’nun hikayesine sahip çıkmaya çağırıyorum.”

 

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu