GüncelGündem

İETT Genel Müdürü: Vergi yükü ile 500 otobüs alınırdı

Paylaş:

İETT’nin 2024 bütçesi 29.4 milyar TL olarak belirlendi. Bütçeyi İBB Meclisi’ne sunan İETT Genel Müdürü İrfan Demet akaryakıt fiyatlarındaki fahiş artışa vurgu yaparak “Akaryakıt masraflarımızın yüzde 36’sı KDV ve ÖTV’den oluşmaktadır. Bu vergi yükünün yıllık maliyeti yaklaşık 3.5 milyar TL’dir. Yalnızca bu vergi yükü ile 1 yılda 500 adet yeni otobüs alınabilmekte, 5 yılda ise İETT otobüs filosu büsbütün yenilenebilmektedir” dedi.

İBB Meclisi’nin üçüncü oturumu Saraçhane’deki başkanlık binasında 2. başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı başkanlığında toplandı. Oturumda İETT’nin 2024 bütçesi görüşüldü.  İETT Genel Müdürü İrfan Demet, 29 milyar 400 milyon TL’lik 2024 bütçesini meclise sundu. Bütçenin 9 milyar TL’si borçla denkleştirildi.

“VERGİ YÜKÜ İLE FİLO YENİLENİR”

Demet İETT’nin 2023 yılı gelir-gider tablosuyla ilgili dikkat çeken datalar paylaştı. 2018 yılında yüzde 58 olan seyahat başı gelirin sarfiyatı karşılama oranının, 2023 yılında yüzde 35 düzeylerine kadar düştüğünü açıkladı. Gelir ve masraf ortasındaki bugünkü fiyatlarla oluşan farkın, yıl sonunda 17 milyar TL düzeylerine ulaşacağının öngörüldüğünü belirten Demet, gelir ve sarfiyat ortasındaki bu mali yükün, İBB tarafından karşılanarak sübvanse edildiğini söyledi.

2018 yılında 5.5 lira olan motorin litre fiyatının 2023 yılında 37.5 liraya yükseldiğine dikkat çeken Demet, “Sadece 2023 yılı Mayıs ayından sonra 6 aylık akaryakıt fiyat artışı yaklaşık yüzde 100 düzeylerine gelmiştir. Akaryakıt masraflarımızın yüzde 36’sı KDV ve ÖTV’den oluşmaktadır. Bu vergi yükünün özel nakliyat araçları ile birlikte yıllık maliyeti yaklaşık 3.5 milyar TL’dir. Yalnızca bu vergi yükü ile 1 yılda 500 adet yeni otobüs alınabilmekte, 5 yılda ise İETT otobüs filosu büsbütün yenilenebilmektedir” dedi.

YOLCULUK SAYISI 20 MİLYON ARTTI

Demet, 2022 yılında 628 milyon olan seyahat sayısının 20 milyon artarak 2023 yılında 650 milyona çıktığını belirterek “Özel nakliyatla bir arada gerçekleştirilen seyahat sayımızın 2023 yılı sonunda 1 milyar 300 milyona ulaşacağı öngörülmektedir” dedi.

ARAÇ FİLOSU YENİLENDİ

Günde yaklaşık 1 milyon seyahat gerçekleştirilen metrobüs çizgisindeki araçlarının yenileme çalışmalarını hızlandırdıklarını anlatan Demet “252 adet yeni, yüksek kapasiteli, güçlü ve konforlu metrobüsleri İstanbul’a kazandırdık. 120 adedi tek körüklü ve 200 yolcu kapasiteli, 132 adedi ise çift körüklü ve 280 yolcu kapasiteli metrobüslerimiz İstanbulluların hizmetine sunulmuştur. Otobüs filomuzu yenilemek gayesiyle da 150 adet, 12 metre uzunluğunda 100 yolcu kapasiteliyerli üretim ola otobüs alımı için de kontratımızı imzaladık. 2024 yılı Ocak ayından itibaren araçlar, partiler halinde teslim alınarak İstanbullulara hizmet vermeye başlayacaktır” dedi.

48 YENİ METROBÜS GELİYOR

2024 yılında da metrobüs yatırımlarına devam edeceklerini belirten Demet, “Yüksek yolcu kapasiteli, 48 adet daha yeni metrobüsü filomuza kazandırıp, yeni metrobüs sayısını 300’e çıkaracağız. Çevreci elektrikli araç yatırımlarımızı da artırmak hedefiyle 2024 yılında 12 metre uzunluğunda, en az 80 yolcu kapasiteli, yeni kuşak teknolojilerle donatılmış, 100 elektrikli otobüsü filomuza kazandırmayı hedefliyoruz. Mukavelesi imzalanan, 150 adet, 12 metre uzunluğunda otobüslerimiz, 2024 yılı Nisan ayına kadar teslim alınarak İstanbullulara hizmet vermeye başlayacaktır” diye konuştu.

ARAÇ SAYISI YÜZDE 12 ARTACAK

Demet, şu bilgileri verdi:

– 2019 yılında araç sayımız 3 bin 65 iken bugün itibariyle 3 bin 398,2024 yılında ise 3 bin 450 adede ulaştırmış olacağız. Böylelikle hem filo araç sayımızı yüzde 12 artırmış, hem de metrobüs sınırına aldığımız yeni yüksek kapasiteli araçlarla yolcu kapasitesini yüzde 20 artırmış olacağız. Yeni yatırımlarımız tamamlandığında; metrobüs filo yaşımız 8.5’tan 7.5’e,  tüm filo yaşımız ise 10.5’ten 9.5’e düşmüş olacaktır.

ARIZA SAYILARI DÜŞTÜ

Metrobüs ve otobüs filosunun yenilenmesiyle arazı sayılarında düşüş meydana geldiğini söz eden Demet şu dataları açıkladı:

-Metrobüs çizgisinde 2018 yılında 10 bin km’deki arıza sayımız 5.37 iken, 2023 yılında ise 3.07 düzeyine inmiş durumdadır. İETT filomuzda her 10 bin km’deki sefere tesir eden arıza sayılarına baktığımızda ise 2018 yılında 3.43 iken, 2023 yılında ise 2.96 olarak gerçekleşmiştir.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu