GüncelGündem

İkizköylüler tarihi varlıklar için harekete geçti

Paylaş:

Muğla Milas İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nda, Limak Holding ve İÇTAŞ’ın iştiraki olan YK Enerji’nin termik santraline kömür sağlamak için maden alanını genişletmek gayesiyle ağaçların kesilmesi reaksiyonlara neden oldu.

İkizköylüler, Akbelen’de etraf nöbeti tutarken, alanda yapılan arkeolojik çalışmalar hakkında bilgi almak için Muğla Kültür Varlıklarını Muhafaza Bölge Müdürlüğü’ne başvurdu.

“KAZILARLA İLGİLİ DAHA EVVEL BÜYÜK YIKIMLAR YAŞADIK”

Başvurunun akabinde konsey binası önünde açıklamalarda bulunan İkizköylü Esra Işık, şunları söyledi:

“Akbelen için buradayız. Neden buradayız zira Akbelen’de bir yandan maalesef ağaçlarını talan edildi. Bütün gayretlerimize karşın 4 yıldır koruduğumuz ormanımızdaki ağaçlarımız yok edildi. Buna karşın bizim çabamız sürüyor. Biliyoruz ki kesilen alanda arkeolojik hafriyatlar yapılıyor. Bu hafriyatlar ile ilgili de daha evvel maalesef Işıkdere Mahallesi’nde büyük yıkımlar yaşadık. Işıkdere, maden tarafından alınan bir köydü. Bu köyün maden alanına çevrilmeden çabucak öncesinde arkeolojik hafriyatlar yapıldı.

*Gördük ki yapılan bu hafriyatlar, Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin yani maden şirketinin sponsorluğu altında gerçekleşti. Tekraren bilgi edinme başvurusu yaptık, karşılık alamadık. Dava açtık, uzman talep ettik. Gerekçesiz bir halde uzman talebimizi reddettiler. Arkeolojik hafriyatlar ile ilgili tahminen de orası sit alanı ilan edilebilme mümkünlüğü varken kimi dalaverelerle, gözden uzak bir halde yürüterek bu arkeolojik hafriyatlar yapıldı.

*Önemli buluntular elde edildiğini öğrendiğimiz de bilhassa kimi Karya, Bizans ve Roma devirlerine ilişkin bulgular, mozaikler elde edildiğini öğrendiğimiz günün sonraki günü kepçelerle o alana girip orayı talan etmişlerdi. Artık Akbelen ile ilgili de birebir halde arkeolojik hafriyatlar devam ediyor. Biz bununla ilgili birebir şeyi yaşamamak için kültürel varlıklarımıza da sahip çıkmak için Akbelen’e korumak için buradayız.

“ARAŞTIRMALAR KAMUOYU İLE PAYLAŞILSIN, GÖZDEN UZAK YAPILMASIN”

Şunu talep ediyoruz, oradaki araştırmalar herkesin bilgisi ışığında gerçekleşsin, kamuoyu ile paylaşılsın, gözden uzak bir formda yapılmasın, bulgular saklanmasın. Orada ne elde ediliyorsa kaçak göçek bir yerlere kaçırılıp götürülüyor. Bizim bundan haberimiz yok. Tekraren ne olduğuna dair envanter istememize karşın bilgi de alamadık. Bizim isteğimiz Akbelen’de yapılan arkeolojik kazıların araştırılmasının şeffaf bir formda gerçekleştirilmesi ve bu alanın müdafaa altına alınmasını istiyoruz. Tekraren sefer uğraşmamıza karşın ağaçları korunamadı. Akbelen korunması gereken bir yer.”

“IŞIKDERE KÖYÜ TARİHİ İLE BİRLİKTE KÖMÜRE GÖMÜLDÜ”

İkizköylülerin avukatı Arif Ali Cangı ise şöyle konuştu:

Bu bölge tarihi varlıklar olduğu biliniyor. Işıkdere köyü göz nazaran göre kendi tarihi ile ve kendinden evvelki tarihi ile kömüre gömüldü. Ne yazıkki o periyotta yeteri derecede sahip çıkılamadığı için oradaki tarihi varlıkların bir kısmı çıkartılıp bir yere taşındı kelam ona lakin asıl yerinde korunması gerekenler korunmadı. Şu an da orası bir cehennem çukuru haline geldi. Birebir şeyi Akbelen Ormanı’nda yapmaya çalışıyorlar. Yavaş yavaş tarihi varlıkların yerleri belirlenmiş durumda. Hafriyatlar kurtarma hafriyatı ismi altında başlamak üzere. Bu kazıların kurtarma hafriyatı mı korunma hafriyatı mı olacağı konusunda karar verecek olan merci Kültür Varlıklarını Müdafaa Kurulu’dur. Biz o yüzden buradayız.

“AKBELEN ORMANI’NDAKİ TARİHİ VARLIKLARI KORUYUN”

Anayasa’nın devlete yüklediği ve yurttaşında hassas olmaya çağırdığı düzenlemeleri yeterince ve vazifeli olan Muğla Kültür Varlıklarını Muhafaza Bölge Kurulu’ndan şunu talep ediyoruz, ağaçları katliam yapılarak kesilen Akbelen Ormanı’ndaki tarihi varlıkları koruyun. Kendi gözlemlerimizle ve çektiğimiz fotoğraflarla müdafaa heyetine sesleniyoruz, bu hafriyatlar sizin denetiminizde midir? Sizin yaptığınız bir protokol, mukavele var mıdır? Buna ait rastgele bir araştırma yapılmış mıdır? Bunların bilgisini istiyoruz.

“AKBELEN’E KULAK VERİN, AKBELEN’İN ÇIĞLIĞINI DUYUN”

Dilekçemize 30 günlük mühlet içerisinde karşılık bekleyeceğiz, sessiz kalınırsa talebimizin reddedildiği niyetinde olacağız ve mahkeme başvuracağız. Artık Akbelen’de ormanın, doğal varlıkların korunması için yürütülen uğraş birebir vakitte tarihi, kültürel varlıkların korunması çabasına dönüşüyor. Bu nedenle ben bu ülkede doğal, tarihi ve varlıkların korunması, gelecek nesillere aktarılmasının yanında yer alan herkesi hassas olmaya çağırıyorum. Sanat tarihçileri, arkeologları hassas olmaya çağırıyorum. Akbelen’e kulak verin. Akbelen’in çığlığını duyun.” (ANKA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu