Yaşam

İran’da ahlak polisinin gözaltına aldığı kadın öldü

Paylaş:

İran devlet medyasının bildirdiğine göre, ahlak polisi tarafından bu hafta başında gözaltına alındıktan sonra komaya giren İranlı kadın dün hayatını kaybetti.

Gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Amini‘nin annesi Müjgan Amini, perşembe günü Radio Farda’ya verdiği röportajda, “Amini’nin salı günü başkent Tahran’da İran’ın zorunlu İslami kıyafet kurallarını uygulayan özel birim olan ahlak polisi tarafından gözaltına alındığını” söyledi. Annesi, Amini’nin tutuklanmasından birkaç saat sonra komaya girdiğini öğrendiklerini ifade etti.

Dün BBC Persian’a röportaj veren anne, “Meleğimi öldürdüler” dedi. Yayınlanan başka bir videoda, ölen kızın hemşireler tarafından hastaneden güllerle uğurlandığı görüldü.

Kalp krizi geçirdiği söylendi

Devlet medyası, polisin, Amini’yi “eğitim ve danışma” merkezine götürdükten sonra kalp krizi geçirdiğini söyledi. Amini’nin ailesi, kadının daha önce herhangi bir sağlık sorunu olmadığı konusunda ısrar ederken, aktivistler polis tarafından dövülmüş olabileceğini iddia etti. Cuma günü, Tahran’da ölüm üzerine dağınık protestolar patlak verirken, İçişleri Bakanlığı “İran cumhurbaşkanı İbrahim Reisi tarafından emredildiğini” söylediği bir soruşturma başlattı.

Washington Post’un haberine göre, annesi, İran’ın batısından gelen Kürt bir kadın olan Amini’nin tutuklandığında kardeşiyle birlikte Tahran’ı ziyaret ettiğini söyledi. Kıyafetinde polisin dikkatini çeken şeyin ne olduğu bilinmiyor, ancak kadın Tahran metro istasyonundan çıkar çıkmaz polis tarafından gözaltına alındı.

Annesi, “Oğlum yapmamaları için yalvardı, ‘Tahran’da yabancıyız, kimseyi tanımıyoruz, onu götürmeyin’ dedi. Ama oğlumu dövdüler ve kızımı aldılar” diye anlattı.

‘Hepimiz bu suçun ortağıyız’

Amini’nin hastanede entübe halde çekilen fotoğrafları sosyal medyada geniş yankı uyandırdı ve aktivistlerin, ünlülerin ve reformist siyasi figürlerin öfkeli tepkilerine neden oldu. İran’ın önde gelen film yapımcılarından Asghar Farhadi bir paylaşımında şunları yazdı: “Bu bitmek bilmeyen zulüm karşısında uyuyor numarası yapıyoruz. Hepimiz bu suçun ortağıyız.”

Başörtüsü, 1979 devriminden beri kadınlar için zorunlu

Hicap olarak bilinen başörtüsü ve diğer muhafazakâr kıyafetler, İran’da 1979 devriminden bu yana kadınlar için zorunlu hale getirildi. Geçen yıl göreve gelen radikal din adamı Reisi, kıyafet kurallarının sıkı bir şekilde uygulanması çağrısında bulundu.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu