Dünya

İran’daki Mahsa Emini protestoları şiddetleniyor

Paylaş:

İran’da “başörtüsünü düzgün takmadığı” gerekçesiyle gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin vefatı üzerine başlayan şovlar 6. gününde. Meşhed, Tebriz ve Kazvin kentlerindeki şovlarda rejim yanlısı 3 Besic üyesi hayatını kaybetmesiyle ölenlerin sayısı en az 9’a yükseldi.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra vefatı üzerine başlayan şovlar 6. gününe girerken birtakım kentlerde protestocular polis araçlarını ve ambulansları ateşe verdi.

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de ömrünü yitirmesiyle başlayan şovlar, toplumsal medyada paylaşılan imgelere nazaran ülkenin birçok vilayet, ilçe ve kasabasına yayıldı. Şu ana kadar Tahran, Senendec, Kerec, Tebriz, Meşhed, Kiş, Kirman, Yezd, Reşt, Bender Abbas, Abadan, Kirmanşah, Erdebil, İsfahan, Urumiye, Kazvin, Zincan, İlam, Mazenderan Hemedan başta olmak üzere birçok kentte şovlar düzenlendi. Birçok noktada göstericiler ile güvenlik güçleri ortasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Sosyal medyada yayınlanan manzaralara nazaran, dün gece Kuzey Horasan eyaletine bağlı Bucnurd ilçesindeki bir polis karakoluna saldıran göstericiler, karakolu ateşe verdi. İmajlarda ayrıyeten Bender Abbas kentindeki bir din okulunun da kundaklandığı görüldü.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Pedram Pakayin, hayatını kaybedenlerin sayısı hakkında bilgi vermeden ülke genelindeki olaylar sırasında 61 ambulansın göstericiler tarafından tahrip edildiğini yahut yakıldığını açıkladı. Toplumsal medyadaki aktivistler gözaltına alınan göstericilerin ambulanslarla taşındığı için göstericilerin ambulansları amaç aldığını savunuyor.

‘ÜÇ BESİC ÜYESİ ÖLDÜ’

Ülkede dün gece toplumsal medya ağlarına getirilen kısıtlamalara karşın protesto dalgası genişliyor. Şovlarda meyyit, yaralı ve tutuklananların sayısı konusunda hala kesin bir bilgi olmasa da yetkililerin farklı vakitlerde yaptığı açıklamalara nazaran, şimdiye kadar 2’si güvenlik vazifelisi en az 9 kişi, şiddete dönüşen protestolar sırasında hayatını kaybetti. Yetkililer, protestocuları güvenlik güçlerinin vurduğunu yalanlayarak, silahlı muhalifler tarafından öldürüldüğünü öne sürüyor.

İranlı yetkililer, Meşhed, Tebriz ve Kazvin kentlerindeki şovlarda rejim yanlısı 3 Besic üyesinin göstericiler tarafından öldürüldüğünü açıkladı. Meşhed kentinde Muhammed Resul Dust Muhammedi isimli Besic üyesinin motosikletli bir kümenin bıçaklı atağında öldürüldüğü tabir edildi.

‘CAN KAYBI ÇOK DAHA YÜKSEK’

Muhalif kaynaklar ise şovlardaki can kaybının çok daha yüksek olduğunu argüman ediyor.

İran başkanı Ayetullah Ali Hamaney’e yakınlığıyla bilinen Keyhan gazetesinde şovlarla ilgili yayınlanan haberde, polis ve güvenlik güçlerine, “suçlulara asla taviz vermemeleri” davetinde bulunuldu.

Öte yandan memleketler arası bilgisayar korsanları (Hacker) kümesi Anonymous’un Twitter hesabından, İran hükümetine reaksiyon olarak, ülke genelindeki 300’den fazla güvenlik kamerasına siber taarruz düzenlendiğini duyurdu.

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Emini’nin 16 Eylül’de ömrünü yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Mahsa Emini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız kentindeki cenaze merasimi sonrasında Tahran ve ülkenin batısındaki kentlerde protesto şovları başlamıştı. (AA)

Paylaş:

PAROX CAM ÇİZİK GİDERME TOZU

Parox  oto camına nasıl uygulanır?

Parox’un cama uygulanması, boya üzerinde yaptığımız polisaj uygulamaları ile büyük benzerlikler gösteriyor. İkisi arasındaki temel fark, malzemelerin sertlik farkı. Boyalı yüzey cama oranla çok yumuşak. Cam çok sert bir malzeme olduğu için boyaya oranla daha yüksek devir/baskı/süre gerekiyor sonuç alabilmek için...

Parox  uygulamasına geçmeden önce, uygulama yapacağınız camı çok iyi yıkayın, kil uygulayın, cam üzerinde ne kadar boya, reçine, pislik vb. varsa temizleyin. Bu sayede camınızın durumunu daha 
net bir şekilde görebileceksiniz.

Parox un Hazırlanması

Parox toz halinde bir malzeme. Bunu camınızda kullanılabilir hale getirmek için sulandırmanız gerekiyor. Bunun için küçük bir şişeye yaklaşık 50 gr. kadar toz seryum dökün ve azar azar su ekleyip karıştırın/çalkalayın.

Kıvamının ne çok kuru, ne de çok sıvı olması gerekiyor.

Camınızın durumuna göre 50-150 gr. civarında parox

 yeterli olacaktır

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu