GüncelGündem

İstanbul’daki 400 milyonluk sıfır araba vurgununda yeni ayrıntılar

Paylaş:

Eski Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanı H.C. ve A.C. İstanbul’da eşleri üzerine kurdukları araç kiralama şirketi üzerinden, ortalarında vali, hakim, kaymakam ve kamu vazifelilerinin de bulunduğu 400 kişiyi yaklaşık 500 milyon lira dolandırdı.

Sıfır arabanın meşakkatinin yaşandığı 2021 yılında, araç kiralama şirketi üzerinden sıfır araç satışı vaadiyle para toplayan H.C. ve A.C., TIR’lar dolusu aracı toplumsal medya hesaplarından paylaştı.

Firmalarından araç alan bürokrat ve siyasalların imajlarını de paylaşan H.C. ve A.C. insanların inancını kazandı. Piyasada sıfır araç bulamayan vatandaşlar da bu firmaya yöneldi. Araç almak için firmayla görüşen ve paralarını ödeyen birçok vatandaş dolandırıldığını sonra öğrendi.

YENİ EHLİYET ALAN EŞİNE ARABA ALMAK İSTERKEN DOLANDIRILDI

Mustafa Tok, “İnsanlar bayilerde sıfır araç bulamayınca alternatif yollara başvurdu. Bu süreçte araç kiralayan şirketler de bunu satışa çevirmiş. Ben de 1 milyon 200 bin TL’lik bir araca talip oldum, almak istedim. Bunun 700 bin TL’sini ödedim, 500 yüz bin TL’sini ise araç teslim edildikten sonra ödeyecektim. Lakin araç teslim edilmedi. Sonra birçok mağdur olduğunu öğrendim. Aracı eşim için alıyordum. Eşim yeni ehliyet almıştı. Para gitti. Araç yok” biçiminde konuştu.

“VATANDAŞLARIN İTİMADINI KAZANIP DOLANDIRDILAR”

Mağdurların avukatlarından Şura Işık Bülbül, “Türkiye’de sıfır araç bulma noktasında zahmetlerin yaşandığı bir periyotta kelam konusu firma TIR’lar dolusu aracı toplumsal medya hesaplarından sergiledi. Toplumsal medyadan bürokratların ve hatırı sayılır siyasalların firmadan otomobil alıp sorun yaşamadığını gören, vatandaşlar da akın akın bu şirkete yöneldi. Ödemelerini yapmış olmalarına karşın yüzlerce mağdur araçlarını teslim alamadı. Bu kolay bir dolandırıcılık faaliyeti değildir ve son yüzyılın en büyük araba vurgunu olarak kayıtlara geçmiştir” dedi.

“DOLANDIRILDIĞINI ANLAYAN ONLARCA KİŞİ KABAHAT DUYURUSUNDA BULUNDU”

Şura Işık Bülbül, kelamlarına şöyle devam etti:

* “Jandarmaya drone armağan etme, cami ve kuran kurslarına yardım, derneklere bağış üzere usullerle de şüpheliler halk nazarında prestij edindiler.  Başta göz önündeki üst seviye bürokratların ve hatırı sayılır siyasalların firmadan otomobil alıp sorun yaşamadığını gören sıradan vatandaşlar da akın akın bu şirkete yöneldi.

* Filo arabası olduğu için satış yaparken ‘6 ay ve 6 bin kilometre’ koşulunu öne süren firma, alıcılara ‘Araç Satış Vaadi’ isimli bir uydurma bir mukavele imzalatıp, araçların o günkü kıymetini peşin olarak tahsil etti.

* Ruhsat evrelerini belirli bir mühlet boyunca vaktinde yapan firma, 2023 yılı başlarından itibaren elinde araç olan vatandaşlara araçların resmi zamanlarını geciktirmeye başladı.

* Birtakım alıcılar ise, 2-3 ay sonra teslim edilmek üzere paralarını peşin verdikleri otomobillerini alamamaya başladı. Dolandırıldığını anlayan onlarca kişi savcılığa giderek hata duyurusunda bulundu.”

“SATILAN ARAÇLARI TEMİNAT OLARAK GÖSTERİP 10 MİLYONLARCA LİRA KREDİ KULLANDILAR”

2023 yılında firmanın iflas ettiğini belirten Şura Parıltı Bülbül, şu sözleri kullandı:

* “Ayrıca, ‘Faizsiz iş yapıyoruz’ diye insanları kandıran dolandırıcıların, müşterilere satılan araçları bankalara teminat olarak gösterip 10 milyonlarca lira banka kredisi kullandıkları da soruşturma sürecinde ortaya çıktı.

* İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya’nın talimatıyla Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz hafta geniş çaplı bir operasyon başlatıldı ve tüm şüpheliler gözaltına alındı.

* Sulh cezaya sevk edilen şüphelilerden bir kısmı tutuklanırken art planda bu işi organize eden şüphelilerin eski ortakları Halil İbrahim A.’ya dokunulmaması ve bu şahısların lüks araçlarla gezmeye devam ediyor olması hem mağdurların hem de kamuoyunun yansısını çekmekte. Olay kolay bir dolandırıcılık faaliyeti değildir ve son yüzyılın en büyük araba vurgunu olarak kayıtlara geçmiştir.”

“MAĞDURLARIN İÇERİSİNDE VALİ, KAYMAKAM VE ÜST SEVİYE YARGIÇLAR VAR”

Mağdur avukatlarından Sena Gündağ ise “Mağdurların içerisinde üst seviye yargıçlar, savcılar, avukatlar, sıhhat çalışanları, tabip, polis, emniyet müdürleri, vali, kaymakam birçok meslekten insan var. Bu insanların hepsi sıfır araç alma vaadiyle şüphelilerin tuzağına düştü” sözlerini kullandı. (DHA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu