İsveç Borsası’nda Kadın Devrimi Başlıyor!

İsveç Borsası'nda Kadın Devrimi Başlıyor!
İsveç Borsası'nda Kadın Devrimi Başlıyor!

İsveç’te borsaya kayıtlı şirketlerin yönetiminde ‘yüzde 40 kadın kotası’ yasallaşacak.

İsveç Eşitlik Bakanı Åsa Regner hükümetinin verdiği sözün arkasında durduğunu, borsaya kayıtlı şirketlerin yönetim kademelerinde önümüzdeki yıla kadar yüzde 40 kadın kotası hedefini gerçekleştirmemeleri durumunda bunu yasa ile garanti altına alacaklarını açıkladı.

Yapılan araştırmalarda borsaya kayıtlı küçük, orta ve büyük ölçekli şirketlerin yönetim kademelerinde kadınların oranının yüzde 27.5 olduğu, yüzde kırk kadın kotasının gerçekleşmesi durumunda en az 200 kadının daha borsaya kayıtlı şirketlerin yönetiminde yer alacağı belirtiliyor. Aynı araştırmada borsaya kayıtlı şirketlerin yüzde 70’inde yönetimde eşitsiz bir oran olduğu, yüzde 10’unda ise hiç kadın yöneticinin olmadığı belirtiliyor.

Sosyal Demokrat ve Yeşiller Partisi azınlık hükümeti daha önce şirketlere yönelik isteminde yönetimlerinde yüzde 40 kadın kotasını gerçekleştirmelerini istemiş, aksi takdirde bunu yasalaştıracaklarını duyurmuştu. İsveç Eşitlik Bakanı Åsa Regner ‘‘Şirketlerin kadın kotası hedefini gerçekleştirmesini bekliyoruz. Bu durumda yasaya gerek kalmayacaktır. Hedefimiz ille de yasa çıkartmak değil. Bu yılki şirket genel kurullarında önerilecek yönetim kurulu listelerini merakla bekliyorum. Ondan sonra konuyu tekrar ele alacağız’’ dedi.