GüncelGündem

Kadınlar sokakta: İran’da, Türkiye’de her yerde özgürlük istiyoruz

Paylaş:

Burcu Özkaya Günaydın – Tuğba Eroğlu

Ahlak polisinin “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alıp işkenceyle katlettiği 22 yaşındaki Mahsa Jîna Amini’nin ardından İran’da direnen kadınlara Türkiye’den destek eylemleri yayılıyor. Birçok şehirde kadınlar sokağa çıkarak Amini’nin katledilmesini protesto etti.

Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu, Saray Caddesi’nde bir araya gelerek eyleme destek için bildiri dağıttı, ardından Künefeciler Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı. “Jin, Jiyan, Azadi”, “Nan, Kar, Azadi”, “Zen, Zedengi, Azadi” sloganlarının atıldığı eylemde açıklamayı Dilara Aksu yaptı.

KADIN DİRENİŞİ HALKLARIN DİRENİŞİ OLDU

İran’da 14 Eylül’de kadınların öncülüğünde başlayan direnişte 200’den fala kişinin katledildiğini, 5 bin kişinin tutuklandığını söyleyen Aksu “Tutuklananların 16’sı basın mensubu. Üniversite öğrencileri boykot kararı alırken, öğretmenler ve akademisyenler greve gitti. Fabrikaların işçi konseyleri grev kararı aldı. Şeriat hükmü ile yaşamayı reddeden kadınların direnişi, tüm halkların direnişine döndü” dedi.
Çözümün sınır tanımayan kadın mücadelesinde olduğunu vurgulayan Dilara Aksu, şöyle konuştu: “Çünkü biliyoruz, İran çok uzağımızda değil. Türkiye’de de bir gecede İstanbul Sözleşmesi feshedildi, kayyum eliyle kadın kurumları işlevsizleştirildi, LGBT+’lar hedef gösterilerek halk içinde nefret söylemi yayılmaya çalışılıyor. Siyasal islamın, kadın düşmanı politikalarını İran molla rejiminden tanıyoruz. Hep birlikte sesleniyoruz: İran’da, Türkiye’de, her yerde özgürlük istiyoruz.”

Hatay

KURTULUŞ ORTAK MÜCADELEMİZDE

Adana Kadın Platformu’nun çağrısıyla Heykelli Park’ta bir araya gelen kadınlar İran ve tüm dünyada kadınlar için özgürlük istedi.
Platform adına basın açıklamasını okuyan Derya Çiçek, kadın düşmanı politikaları İran molla rejiminden bildiklerini belirterek “Hep birlikte sesleniyoruz: İran’da, Türkiye’de, her yerde özgürlük istiyoruz! Kurtuluş ortak mücadelemizde” dedi.

Diyarbakır

DİYARBAKIR’DA YÜRÜYÜŞE POLİS ENGELİ

Diyarbakır’da da kadınlar Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP) öncülüğünde Dünya Kavşağı’ndan yürüyüş yapmak istedi. HDP Kadın Meclisi, Rosa Kadın Derneği, TJA ve Diyarbakır Barış Anneleri’nin de destek verdiği yürüyüş, “Kamu düzeni ve güvenliği” gösteren polis tarafından engellendi.

BOZULAN KAMU DÜZENİ DEĞİL, BOZUK OLAN SİZİN ZİHNİYETİNİZ

Burada konuşan HDP Diyarbakır İl Eş Balkanı Gülistan Atasoy “Dünyanın her yerinde kadınlar alanlarda. Bugün biz burada yürümek istedik ama bizi engellediler. Herkes çok iyi bilsin ki kadınları kimse engelleyemez. Kadınlar seslerini duyurmaya ve direnmeye devam edecektir” dedi.
Valiliğin eylem yasağına tepki gösteren Atasoy şöyle devam etti: “Kadınlar yürürse kamu düzeni bozulur diyenler neden kadınları korumadı? Neden onlar öldürülürken kamu düzeni bozulmadı? Biz, bozulanın kamu düzeni olmadığını, bozulanın sizin zihniyetiniz olduğunu çok iyi biliyoruz” dedi.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu