Yaşam

Kıymanın kötü olduğu nasıl anlaşılır ?Kontrol etmenin 4 yolu: Çünkü salmonella bulunan köfteler pek iştah açıcı gelmiyor…

Paylaş:

Kıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Bozulmuş kıyma, tehlikeli bakterileri ve salmonella ve E. coli gibi gıda kaynaklı hastalıkları barındırabilir , ancak iyi gıda güvenliği uygulamaları bunları yutmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir. İşte kıymanızın bozulduğu ve atılması gereken durumlar:

RENKTEKİ DEĞİŞİKLİKLERİ ARAYIN

Kıymanın renk değiştirme hızı nedeniyle ruh hali yüzüğü olduğunu düşünürsünüz. Taze kıyma, neredeyse kiraz gibi parlak kırmızı bir renk tonuna sahip olacaktır. USDA’ya göre vakumla kapatılmışsa bordo veya morumsu da olabilir . Gri veya kahverengi et çürüme belirtisi olabilir.

KOKLAYIN
Asırlık koklama testi, bozulmuş kıymayı tanımlamanın kolay bir yoludur. Bazen doğal kokusu o kadar zayıftır ki farkına bile varmazsınız ancak çürüyen etin çürümüş kokusunu gözden kaçırmak imkansızdır. Rahatsız edici kokuları göz ardı etmeyin ve buzdolabınıza kötü koku yayan etleri atın .

DOKUYU HİSSEDİN
Birçoğumuz çiğ etle uğraşmayı sevmiyoruz ancak eve bir paket kıyma getirdiğinizde bu kaçınılmazdır. Mutfağın temel kurallarından biri çiğ ete dokunmadan önce ve sonra daima ellerinizi yıkamaktır. Bu, CDC’ye göre yalnızca çapraz kontaminasyon olasılığını azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda gıda kaynaklı hastalık riskini de azaltıyor . Kıymanın dokusu herhangi bir şekilde sümüksü veya yapışkan görünüyorsa, bu bir bozulma belirtisi olabilir.

SON KULLANMA TARİHİNİ KONTROL EDİN
Cleveland Clinic , genel anlamda son kullanma tarihi geçmiş et yememeniz gerektiğini belirtiyor . Başlangıçta çiğ kıymayı tüketmek için uzun bir zaman pencereniz yok; iki gün içinde yemeyi hedefleyin, ancak son kullanma tarihini kontrol etmek her zaman iyi bir alışkanlıktır. Örneğin yanlışlıkla son kullanma tarihi geçmiş kıyma satın aldıysanız, onu bilerek tüketmek yerine hatanızdan ders çıkarmak daha iyidir.

Kıyma çabuk bozulur ve gıda güvenliğiyle ilgili birkaç ipucuna dikkat etmeniz gerekir. Şüpheye düştüğünüzde onu atın. Daha da iyisi, hemen dondurun; dondurucuda dört aya kadar dayanır, bu da onu güvenli bir şekilde çözüp pişirmek için yeterli zamandır.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu