Sağlık

KLİMİK uyardı: Grip mevsimi başladı

Paylaş:

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) her yıl dünyada yaklaşık 500 bin kişinin vefatına yol açan Grip (İnfluenza) ile ilgili bilgi notu yayınladı. Grip ile ilgili bilinmeyenler ve alınması gereken tedbirlerle ilgili ikazlarda bulundu.

KLİMİK, her yıl dünyada yaklaşık 3-5 milyon kişiyi etkileyen, 250 ile 500 bin kişinin vefatına neden olan grip mevsiminin başladığını duyurdu. Gribin influenza virüsünün yol açtığı bir infeksiyon hastalığı olduğunu hatırlatarak bir dizi bilgilendirme yaptı, ikazlarda bulundu. Yayınlanan Grip Bilgi Notu ile gribin nasıl bulaştığı, hastalık belirtileri, risk kümeleri, tedavisi, korunma yolları ile Covid-19 ile etkileşimi hakkında bilgiler verildi. İşte Grip Bilgi Notu’nda yer alan ana başlıklar:

Grip nasıl bulaşır? Bulaşı nasıl engelleriz?

Grip virüsü damlacık yoluyla bulaşır. Öksürüp hapşıran kişi, virüs içeren çok sayıda damlacığı etrafa yayar. Bu damlacıkların ağız, burun ya da gözlerimize ulaşması ile hastalık bulaşır. Bu nedenle gripli bir kişi virüsü etrafa yaymamak için öksürüp hapşırırken ağzını bir mendille, mendil bulamıyorsa kolları ile kapatmalıdır.

Grip olduğumu nasıl anlarım?

Grip, ani başlangıçlı ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, kas ve eklem ağrıları ile seyreder. Ateş, eklem ve kas ağrılarının olmaması nezle üzere daha hafif seyreden öbür teneffüs yolu hastalıklarını düşündürür. Ateşin uzun sürmesi, koyu renkli balgam, göğüs ağrısı yahut nefes darlığının eklenmesi grip virüsünün zayıflattığı akciğerlere bakterilerin ulaştığını düşündürür. Bilhassa risk kümesinde bulunan bağışıklık sistemi zayıf bireylerde bu durum tehlikeli olabilir. Kesinlikle doktora başvurulmalı.

Gripte risk nedir? Kimler risk altındadır?

Grip, tüm yaştaki bireyleri tesirler, okul devamsızlıklarına, iş kayıplarına neden olur. Lakin, bilhassa hamileler, 50 yaş üstündekiler, 5 yaş altındakiler, akciğer, kalp hastalığı olanlar, böbrek, karaciğer yetmezliği olanlar, kanser, diyabet üzere hastalıklar yahut ilaçlar nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar, organ nakli yapılanlar ve çok şişman şahıslar gripten daha çok etkilenirler. Bu bireylerde grip hastaneye yatışlara hatta ölümlere neden olabileceği için öncelikle bu bireyler ile sıhhat çalışanlarına grip aşısı yapılması gerekir.

Gribin tedavisi var mıdır?

Gribin tedavisi istirahat ve takviye tedavisidir. Ateş düşürücü ilaçlar, bol sıvı alımı önerilir.

Gripten nasıl korunurum?

Gribe yakalanmamak için sık el paklığı, sağlıklı beslenme, mevsime nazaran giyinme üzere ferdî tedbirlerin yanı sıra bilhassa risk altındaki şahıslar için en tesirli korunma yolu aşıdır.

Grip aşısı ne vakit yapılmalıdır?

Grip her yıl Ekim ayında başlayarak Aralık ayında artıp Nisan-Mayıs aylarını kapsayan periyotta sık görülür. Bu nedenle grip aşısının her yıl Ekim ayında yaptırılması gerekir.

Neden her yıl aşı olmak zorundayız?

Takip datalarından elde edilen bilgilere nazaran aşı içeriği her yıl yenilenir. Bu nedenle mevsimsel gripten korunmak için her yıl aşı olunması önerilir.

Aşının yapılmaması gereken durumlar ve yan tesirleri nelerdir?

Aşıya, aşı içeriğindeki hususlara karşı daha evvel önemli alerjisi gelişmiş olanlara grip aşısı yapılmamalı. Aşı felç yapmaz, kısırlığa neden olmaz, hamilelerde de inançla yapılabilir.

Grip aşıları Covid-19 aşıları ile birlikte yapılabilir mi?

Grip aşıları Covid-19’a karşı ülkemizde uygulanmakta olan aşılarla birebir gün yahut rastgele bir vakit aralığında uygulanabilir. Kişinin bir daha başvurmama muhtemelliğine karşı sıhhat kuruluşları, risk altında olup hem grip hem Covid-19’a karşı aşılanması gereken şahıslara birinci müracaatlarında her iki aşıyı da uygulamalı. Covid-19 testi müspet çıkan (belirtili yahut belirtisiz) bireylerde grip aşısı ertelenmeli.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu