GüncelGündem

Kuraklıkta gelinen nokta: Kanalizasyon suyunu kullanan ülkeler var

Paylaş:

Orta Doğu ülkeleri kuraklık sebebiyle tarım, sanayi ve günlük kullanımda artan tatlı su muhtaçlığına devayı deniz suyunu arıtarak bulmaya çalışıyor.

İklim değişikliğinin şiddetlendirdiği kuraklık dünyanın birçok bölgesinde su kıtlığına yol açıyor. Bu durum son yıllarda deniz suyu arıtımına (desalinasyon) yönelik çalışmaları ve yatırımları hızlandırdı.

Uzmanlar, desalinasyonun dünyada gitgide muhtaçlık duyulan ve gelişen bir teknoloji olmakla birlikte bilhassa Orta Doğu üzere su kaynaklarının az bulunduğu bölgelerde bir mecburiyet haline geldiğini belirtiyor.

“DESALİNASYON KAÇINILMAZ BİR TEKNOLOJİ”

Desalinasyonla ilgili bilimsel çalışmalar yürüten İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Derya Yüksel İmer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Katar ile sürdürdüğümüz çalışmalar sonucunda geldiğimiz nokta artık desalinasyon tesislerinin denize kıyısı olan birçok ülkede kaçınılmaz bir teknoloji olduğu tarafında.” dedi.

Katar’ın kentsel su muhtaçlığının yüzde 97’sini desalinasyondan elde ettiğini belirten İmer, “Bu çok yüksek bir oran. Bilhassa Dünya Kupası’nda bu su gereksiniminin daha da artmasıyla desalinasyon teknolojilerine yönelimin çok olduğunu da duydum.” sözlerini kullandı.

İmer, son yıllarda bu kapsamdaki çalışmaların arıtılmış suyun randımanının artırıldığı, etrafa zararın en aza indirildiği alanlara yöneldiğini söyledi.

PROF. GÜÇLÜ İNSEL: “ATIK SULARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ ÖNEMLİ” 

Deniz suyu arıtımının çeşitleri olduğunu kaydeden Yüksek Etraf Mühendisi Prof. Dr. Güçlü İnsel, “Yüksek basınçlı membrandan geçirilerek suyun tuzu alınıyor ve tuzu alınmış suya bir ek arıtma uygulanması onu kullanılabilir hale getiriyor. Su kaynağının hiç olmadığı yerlerde kullanılabilecek bir teknoloji. Lakin bu maliyetli bir teknoloji; metreküp başına 0,8-1 dolar ortası bir maliyeti olabiliyor.” dedi.

Prof. Dr. Güçlü İnsel

Prof. Dr. Güçlü İnsel ise maliyetli bir teknoloji olan desalinasyonun birinci olarak denizaltılarda kullanılmaya başlandığını belirtti.

Deniz suyu arıtımının yanı sıra atık suların geri kazanımıyla su kaynakları oluşturulmasının ehemmiyetine dikkati çeken İnsel, bu cins yatırımlarda yerleşim yerine nazaran yapılacak çalışmalarla su idare planı oluşturulması gerektiğini vurguladı.

İnsel, “Elinizde hiçbir su kaynağı yoksa, mecburen onu yapmak zorundasınız. Mesela kimi tesislerde var, hatta kanalizasyon sularından elde ettiği suyu da kullanan, teknolojiyi o düzeye getiren ülkeler var.” diye konuştu.

ORTADOĞU ÜLKELERİNDE DESALİNASYON

AA muhabiri, yetersiz tatlı su kaynağına sahip Orta Doğu ülkelerinde kuraklığın artmasıyla giderek daha fazla ehemmiyet verilen deniz suyu arıtma çalışmalarını derledi.

Aslında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kuveyt, Bahreyn üzere ülkeler bu tekniği uzun müddettir kullanıyor, son yıllarda ise desalinasyon yatırımlarındaki artış dikkati çekiyor.
Dünyada en çok su kasveti çeken ülkeler ortasında bulunan Ürdün, geçen yıl geniş kapsamlı bir desalinasyon tesisi kurulması için 1 milyar dolarlık yeni projesini açıkladı.

Bu yılın sonlarına yanlışsız inşasına başlanması planlanan tesisle Kızıldeniz’den yıllık yaklaşık 300 milyon metreküp deniz suyunun halkın kullanımına kazandırılması hedefleniyor.

– Suudi Arabistan

Suudi Arabistan, bölgede desalinasyon yolunu uygulayan birinci ülkeler ortasında yer alıyor.
Kızıldeniz’de batık bir savaş gemisinde bulunan aletlerle deniz suyu arıtımını öğrenen Suudi Arabistan, tatlı su kaynaklarını desteklemek gayesiyle birinci kere 1928’de deniz suyunu tuzdan arıttı.
Halihazırda Suudi Arabistan’da günlük 6 milyon metreküpten fazla deniz suyu arıtma kapasitesine sahip 33 desalinasyon tesisi bulunuyor.
Deniz suyu arıtma yoluna yatırımlarını günden güne artıran Suudi Arabistan, yılda 2,3 milyar metreküpten fazla tatlı su üretiyor ve bu sayı dünyadaki deniz suyu arıtımının yüzde 20’sine denk geliyor.
Riyad idaresi, 2027’ye kadar günlük deniz suyu arıtma kapasitesini 7,5 milyon metreküpe çıkarmayı planlıyor.

– Birleşik Arap Emirlikleri

BAE, su gereksiniminin yüzde 42’sini karşıladığı deniz suyu arıtma metodunu 1977’de kullanmaya başladı.
Deniz suyu arıtımına geçen yıl 2 milyar dolar yatırım yapan ülkede esas 70 tesis yer alıyor.
BAE, dünyada arıtılan deniz suyunun yüzde 15’ine tekabül eden yıllık 1,7 milyar metreküp su arıtımı gerçekleştiriyor.

– Katar

Katar, toplam su muhtaçlığının yaklaşık yarısını, evsel su gereksiniminin da neredeyse tamamını karşılayan deniz suyu arıtma sürecine 1953’te başladı.
Ülkede şu an günlük üretim kapasitesi 2 milyon metreküpten fazla en önemli 3 arıtma tesisi bulunuyor.

– Bahreyn
Deniz suyu arıtımı için birinci tesisini 1975’te kuran Bahreyn, su gereksiniminin yüzde 80’ini bu teknikle karşılıyor.
Bahreyn’deki yıllık 300 milyon metreküpten fazla kapasitesiyle 5 arıtım tesisi faaliyet gösteriyor.

– Kuveyt
Kuveyt, içme suyu muhtaçlığına deva olarak deniz suyu arıtma sürecine 1951’de başladı. Ülkede şu an günlük üretim kapasitesi 3 milyon metreküpü aşan 8 arıtma tesisi bulunuyor.
Deniz suyu arıtma usulüyle elde edilen kaynaklar Kuveyt’in su kaynaklarının yüzde 60’ını oluşturuyor.
Ülkede deniz suyu arıtımından yıllık 750 milyon metreküpten fazla tatlı su elde ediliyor.

– İran
Son devirde barajlarındaki doluluk oranı yüzde 38’e gerileyen İran, ağustos ayında bilhassa su kıtlığının alarm verdiği güney eyaletlerinde desalinasyon tesislerine yatırımını artırdığını duyurdu.
Ülkede şu an 75 arıtma tesisinden günlük yaklaşık 450 bin metreküp tatlı su elde ediliyor.
Tahran idaresi, 2025’e kadar tesis sayısını 95’e, su arıtma kapasitesini de günlük 650 bin metreküpe çıkarmayı hedefliyor.

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde bulunan 3 desalinasyon tesisi (deniz suyunu arıtma), yeraltı sularının tuzluluk oranının yükseldiği bölgede yaklaşık 2 milyon Filistinli için can simidi oluyor. Gazze’de üretimlerine 2014 yılında başlanan 3 tesis bulunuyor. Bunlardan biri olan ve Avrupa Birliğinin (AB) finansmanıyla Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından hayata geçirilen Güney Gazze Desalinasyon Tesisi, Han Yunus ve Refah kentlerine içme suyu sağlıyor. AA

DENİZ SUYU ARITMA TESİSİ GAZZE’YE CAN OLUYOR

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde yer alan 3 desalinasyon tesisi, bölgede yaklaşık 2 milyon Filistinli için can suyu niteliğinde.
Suların yüzde 97’sinin içmeye uygun olmadığı Gazze Şeridi’ndeki nüfusun yüzde 35’i deniz suyunun arıtılmasıyla içme suyuna erişiyor.
Bölgedeki tesislerden günlük yaklaşık 37 bin metreküp su elde ediliyor.

– İsrail
Deniz suyu arıtma usulüne 2005’te başlayan İsrail, mevcut 5 tesis sayesinde yıllık 585 milyon metreküp içme suyu elde ediyor.
Deniz suyu arıtımı için yatırımlarını artıran İsrail’de inşaatı süren 2 yeni tesisin faaliyete geçmesiyle 2026’nın sonuna kadar evsel su tüketimi muhtaçlığının yüzde 95’inin deniz suyu arıtma formülüyle karşılanması planlanıyor.

– Cezayir
Cezayir’de faal 15 deniz suyu arıtma tesisinde yıllık yaklaşık 750 milyon metreküp tatlı su elde ediliyor ve deniz suyu arıtma sistemiyle ülkenin içme suyunun ortalama yüzde 17’si karşılanıyor.

Kuraklık sebebiyle son 3 yıldır tatlı su kaynaklarında önemli düşüş yaşayan Cezayir, yeni yatırımlarla bu oranı 2030’a kadar yüzde 60’a çıkarmayı hedefliyor.
Cezayir idaresi son olarak 1200 kilometrelik kıyı şeridi boyunca desalinasyon tesisleri kuracağını duyurdu.

– Fas
Son yıllarda şiddetli kuraklıkla çaba eden Fas’ın 2020-2027 periyodunda içme suyu için yapmayı planladığı 12 milyar dolarlık yatırımda deniz suyu arıtma tesisleri kıymetli yer tutuyor.
Mevcut 9 arıtma tesisinden yıllık 147 milyon metreküp tatlı su üreten Fas, 2030’a kadar 20 yeni arıtım tesisi kurmayı planlıyor.
Son 40 yılın en şiddetli kuraklığının kaydedildiği Fas’ta su kahrından en çok etkilenen Agadir kenti, içme suyuna deniz suyu arıtımı sayesinde ulaşıyor. AA

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu