Menopozda göz kuruluğu artıyor

Gözyaşının yeterli üretilememesi, üretilen gözyaşının kaliteli olmaması veya çok çabuk buharlaşması göz kuruluğuna neden olur. Ayrıca inflamasyon (iltihabi) süreçlerinin de rol oynadığı bilinmektedir.

Modern yaşam, doğadan uzaklaşmamıza neden oldu. Şehir yaşantısı, bilgisayar-TV karşısında geçirilen uzun zaman dilimleri, havalandırma sistemleri gözlerimizin doğal nem dengesini de bozuyor. Tüm bu etkenler göz kuruluğuna neden olduğu gibi ilerleyen yaşlarda azalan göz yaşı üretimi de göz kuruluğu nedenlerinden biridir.

40 yaşın üstündeki kadınlarda daha sık görülen göz kuruluğu menapozun oluşması ile birlikte artarak devam eder.

Gözlerde yanma, batma, kızarıklık ve refleks sulanmalar ile kendini gösteren göz kuruluğu kişilerin günlük aktivitelerini olumsuz etkilemektedir.

Sanılanın aksine göz kuruluğunda gözlerde yaşarma da olur. Yani kuruyan gözler kendini korumak amacıyla refleks olarak gözyaşı üretir.

Gözün ihtiyacı olan, onu rahatlatacak miktarda gözyaşı salgılanmadığında ortaya çıkan şikayet, konjonktivit, alerji, kirpik dibi iltihabı gibi birçok hastalığa sebep olabilir.

Göz kuruluğu tedavi edilmediğinde göz yüzeyinde kurumaya bağlı olarak ülser, ağrı ve çok ciddi durumlarda kornea olarak adlandırılan saydam tabakanın delinmesi ile görme kaybına yol açabilir.
Doğal yollarla tek çözümü dinlenmek ve uykudur. Göz banyosu ve çay pansumanı da rahatlatır.

ilgili haberler