Nagehan Alçı: “Hukuk değil; kana kan, intikam isteniyor”

Şimdi merkez medyada birçok köşe yazarı, “17-25 Aralık davası yeniden açılsın. Yolsuzluk yapanlar hapse girsin” diyor. Bu, açıkça hukuksuz intikam talebi! CHP’li İlhan Cihaner dahi 17-25’in kanıtlarının hepsinin usulsüz toplandığını kabul ediyor. Dava “suç örgütü davası” olarak uydurma bir zeminde açılmıştı.

Siyasi olarak hükümete yakın değil, bilakis sosyal demokrat olarak bilinen Savcı Ekrem Aydıner’in o dönem verdiği takipsizlik kararını inceleyin. Gerçekten mükemmel bir hukuki metindir. Bunu İlhan Cihaner de söylüyor. Savcı Aydıner o gerekçede içeriğe hiç girmiyor ama “Tüm kanıtlar usulsüz elde edilmiştir” diyordu.

Şimdi diyebilirsiniz ki, “Ama halkın önemli kısmı yolsuzluk olduğuna inanıyor”. Haklısınız, gerçekten öyle ama halkın çoğunluğu Ergenekon- Balyoz’da da çeteciler ve darbeciler olduğuna hâlâ inanıyor. 3 Temmuz davasında şikecilik olduğuna da halkın önemli kısmı inanıyor. Hatta halkın çoğunluğu 28 Şubat’ın medya ayağının tutuklanması gerektiğine de inanıyor. Ne yapacağız şimdi?

FETÖ’nün usulsüz kanıtlarla açtığı tüm bu davaların olası sanıkları yeniden mi tutuklansın? Bazı gazetecilerin de tutuklanması mı isteniyor? Çünkü bunlar açılırsa hepsi birden açılır. Bu intikam ve hesaplaşma kasırgası zayıf demokrasimizi daha da zayıf hale getirir…

Evet, şüphesiz zarfa değil mazrufa bakıldığında yolsuzluk da, darbecilik de, çetecilik de var bu olaylarda ama FETÖ denen örgüt tüm bu davaları usulsüz açtığı için bunların hepsi hukuken düştü.

Elbette istenirse bütün davalar mevcut savcıların yeni araştırmasıyla tekrar açılabilir ama aynı insanların hatta daha fazlasının birlikte yeniden tutuklanması Türkiye’ye ne kazandırır? Galiba bu soru kimsenin umurunda değil; çünkü hiç kimse hukuk istemiyor. Herkes kana kan, intikam istiyor…

Nagehan Alçı’nın yazısının tamamı

Jurnalci.com

ilgili haberler