Neden ağlıyoruz ?

Ağlamak…  peki neden ağlarız ?Kimimiz için dramatize bir olay haline gelmiş olsa da  kimimiz içinde mutluluğu kısmende olsa heyecanı  temsil eder ; Ne olursa olsun ortak noktalarının kesiştiği bir yol vardır: Ağlamak…

Muhtemelen hiçbirimiz ömründe ağlamayan tek bir insan görmemiştir.  Öyle ki ; Doğar doğmaz  popo ya atılan şaplağın hemen eşliğinde ağlamaya programlanmıştır İnsan. oğlu.Kadınlar daha çok ağlasa da erkekler de ağlar aslında .Ağlamak insani duygudur.

 

Üzülünce , sinirlerimiz tavan yaptığında ya da neşemizi bastıramadığımızda hangi amaçla  ve hangi  sistematik durumla ağladığımızı bir an olsun hiç düşündünüz mü?

BBC Focus dergisinin yapmış olduğu araştırmalar doğrultusunda bazı  sonuçlarda elde tutulur hal almayı başardı.Dergide  belirtilenlere oranla İnsanların bildiği tek çeşit salgılanan gözyaşları aksine  3 farklı düzeyde göz yaşı akıtıyoruz.

Temel gözyaşı  gözlerimizde bulunan göz küremizi yağlayarak kayganlaştırıyor.Temel göz yaşlarımız bir günde ortalama 300 ml üretiliyor.

Refleks gözyaşları ise fiziksel ve kimyasal uyarışa karşı tepki olarak üretilmekte ve  gözlerimizi tahriş etmekte olan  toz,kılcal maddeler, bakteri vb  cisimleri gözümüzden uzaklaştırma görevini üstlenir.

Son olarak  toplum tarafından bilinen gözyaşlarımız.   Bilinen  şeklinde adlandırdığımız  duygularımıza bağlı olarak işleyen gözyaşlarıdır. Duygumuza eş değer olarak akmaktadır.  Bu durum beynimizde bulunan ve gözyaşı bezlerine nörotransmiter gönderen kraniyal siniri harekete geçiriyor  ve  aynı zamanda gözyaşının akışını artırmak için hazır bulunan yüzdeki kan basıncını artırıyor.

Duygusal gözyaşlarımız  içimizi ferahlatan, kuş gibi hafifletmeye meğilli  gözyaşlarımızın ta kendisidir. Ağlamak içimizdeki bunalım , hüsnü , trajediyi bir kenara bırakarak asıl amacına geçiş sağlar. Yani bir nevi meydana gelmiş olan motivasyon dağınıklığını ortadan kaldırıp asıl konuya odaklanmamızı sağlıyor…

Yoğun kırılgan,hüzün gözyaşı, biyolojik olarak insanı psikolojik ve fizyolojik rahatlatmaktadır.

Bazen güçlü insanlar uzun süre güçlü kaldıkları zaman ,ağlamayı seçer -bazen de zayıf insanlar  her konuya ağlayarak sorumluluktan kaçabilirler.

Herşeye rağmen Her zaman gülmeniz dileğiyle….

 

 

ilgili haberler