Nedir bu botoks?

Halk arasında botoksun yılan zehrinden yapıldığı düşüncesi yaygındır. Ancak botoks, clostridium botulinum adındaki bakteriden salgılanan bir toksindir. Bu toksin etkisi, aşılarda da olduğu gibi işlemlerden geçirilerek tıbbi olarak kontrol altına alınmıştır. Botoksun tıptaki kullanım alanları; kırışıklık tedavisi, koltuk altı, el, ayak terlemesi tedavileri olarak sayılabilir.

Yanı sıra son dönemlerde migren tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Tıptaki diğer kullanım alanları istem dışı veya kontrolsüz kas kasılmaları yapan tüm distonilerdir.

Botoks uygulanırken çok ince iğne uçları kullanılır. İlacın kas içine minik enjeksyonlar şeklinde verildiği uygulama çok ağrılı değildir. Uygulandığı alanda o bölgeye sinirler tarafından gönderilen ‘hareket et’ komutunu engeller ve bunun sonucu olarak kas hareketlerinin ciltte oluşturduğu kırışma görüntüsü ve kırışıklıkların zaman içinde derinleşmesinin önüne geçilmiş olur.

Botoks sanıldığı gibi bir dolgu maddesi değildir. Yani botoksun kullanım amacı yüze volüm kazandırmak değildir. Botoks sadece aşırı kasılıp üzerindeki cildi kırıştıran kasların hareketlerini yatıştırmak için kullanılır. Bu nedenledir ki botoks uygulaması sonrasında yüzde herhangi bir şişlik meydana gelmez.10

Kırışıklıklar için uygulan botoksun süresi ortalama 4-6 aydır. Bu sürenin sonunda etkisi tamamen kaybolur. Etki devam etsin istiyorsak yeniden uygulama yaptırmamız gerekir. Botoks yaptırmayı bıraktığınız anda yüzünüz daha kötü olmaz ama son botoksunuzu yaptırmadan hemen önceki haliniz üzerinden yaşlanma süreci devam eder.

ilgili haberler