Ekonomi

Ocak 2023 emekli ve memur maaşlarında yüzde 40’lık artış bekleniyor

Paylaş:

Emekli ve memur maaşları sık sık gündeme geliyor. Enflasyon sayılarının yükselmesi ile birlikte tüm fiyatların artması tarafında beklentiler oluştu. Uzmanlar ise gelecek 3 ayın enflasyon sayılarını göz önünde bulundurarak 2023 yılı maaşları hakkında kestirimlerde bulunuyorlar.

“TÜM KISIMLARIN GELİRLERİNDE ÖNEMLİ ARTIŞ OLACAK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli artışların olacağı bildirisini ‘Asgari fiyat, memur ve emekli maaşına kadar tüm kısımların gelirlerini önemli formda yılbaşından itibaren tekrar yükselterek enflasyonun refah kaybını etap basamak gidermekte kararlıyız.” kelamları ile vermişti.Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı bir açıklamada mevzuya değinerek “Küresel ekonomik krizin ülkemize olan tesirleri sebebiyle külfet yaşayan her bölümü rahatlatacak adımları attık, atmayı da sürdüreceğiz. Taban fiyat, memur ve emekli maaşına kadar tüm kısımların gelirlerini önemli biçimde yılbaşından itibaren tekrar yükselterek enflasyonun refah kaybını basamak evre gidermekte kararlıyız.” sözlerini kullandı.

YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 65

Geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon datalarına nazaran 3 aylık enflasyon farkı yüzde 7,05 oldu. Gelecek 3 ayın dataları ile birlikte emekli ve memur maaşları belirli olacak. Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 65 olarak ilan etti. Yıl sonu içinde bu oran yüzde 80 olarak bekleniyor.

“EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 11 BİN LİRA OLABİLİR”

Uzmanlar ise gelecek yıla yönelik olarak varsayımlarını dillendirmeye başladı. Bir televizyon programına katılan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram hususla alakalı açıklama yaptı. Bayram konuşmasında “Toplu iş mukavelesine nazaran memurların alabileceği fiyat sene başında artırım yüzde 5 artı enflasyon farkıydı. Yüzde 2.5 seyyanen artırım yapıldı yani 7.5 artı enflasyon düzenlemesi yapıldı. 42.35 emeklilerimiz, memurlarımız 41.69 artırım aldı” sözünü kullandı.

Bayram kelamlarına şunları ekledi: “Şu an prestijiyle Merkez Bankası’nın sene sonu beklentisi yüzde 65. Oluşan enflasyonist ortamla birlikte ekim ve kasım aylarında mevsim kuralları göz önünde bulundurulunca enflasyon yükselecek. Muhtemelen yıl sonunu yüzde 80 enflasyon ile kapatacağız. Memurlarımız ve emeklilerimiz yüzde 40’lık artışı görebilecek bunun içerisinde toplumsal refah hissesi düzenlemesi de olacak. 9 bin 105 TL şu anda en düşük maaş, 11 bin TL düzeyine gelecek.”

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu