Pembe otobüs ,taksi uygulamalarının sırrı..

Kadınlara pembe otobüs,troleybüs, taksi uygulamalarının kronolojisini incelediğimizde ortaya çıkan tablolarda niyet belli ….

Komedyen Cem Yılmaz’ın abisi Can Yılmaz’ın, kadınlara pembe otobüs projesine ilişkin attığı tweet paylaşım rekoru kırmıştı. Can Yılmaz’ın, kadınlara pembe otobüs projesine ilişkin attığı tweet İBB Beyaz Masa’ya da soruldu.

Can Yılmaz, “Kadınlara pembe otobüs, troleybüs, yapmak yerine, kadınlarla yolculuk yapamayan hıyarlara tel örgülü açık kasa kamyonet yapılabilir” ifadelerini paylaşmış, söz konusu tweet paylaşım rekoru kırmıştı.

Söz konusu ifadeler İBB Beyaz Masa‘ya da sorulunca İBB’den yanıt geldi. İBB Beyaz Masa yanıtında şu ifadeleri kullandı:

Tamgacı, Türkiye’de 2 adet pembe pembe aracın kendilerine teslim edilmesini beklediklerini, teslimatın ardından hemen seferlere başlayacaklarını dile getirmişti. Daha önce İstanbul’da ve Ankara’da AKP’li belediyeler tarafından ‘pembe metrobüs’ ve ‘pembe vagon’ uygulaması gündeme getirilmiş ancak kadınlar cinsiyetçi uygulamalara karşı çıkmıştı.

Berrak Tüzünataç da ‘pembe otobüs’ uygulamasına tepki göstermişti

Oyuncu Berrak Tüzünataç, kadınların cinsiyet ayrımı olarak değerlendirdiği pembe metrobüs uygulamasına Twitter’dan tepki gösterdi. Tüzünataç, sadece kadınlara hizmet verecek uygulamanın çağ dışılığına gönderme yaptı.
Pembe otobüs, taksi, vagon gibi uygulamaların belli aralıklarla Türkiye’nin gündemine gelmesi kadınları kızdırıyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi MOTAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı’nın sadece kadınların kullanacağı pembe otobüslerin bu ayın sonunda sefere başlayacağını açıklamasının ardından sosyal medyada uygulamaya tepki yağdı.

Bu tepkilerden biri de ünlü oyuncu Berrak Tüzünataç‘tan geldi. Tüzünataç, uygulamaya tepkisini “Karşı cinsle bir toplu taşıma aracında bile vakit geçiremeyen yetişkinler için dev hizmet” yazarak gösterdi.

21. yüzyıl Islahatları: Pembe Taksi

Sivas’ta hayata geçirilmeye çalışılan kadına şiddet ve cinsel saldırıları çözmeyi amaçlayan “pembe taksi” uygulaması fiyaskoyla sonuçlandı.

Sadece kadınlara özel olarak tasarlanan ve bir kadın şoförün kullandığı, saat 08.00 ile 20.00 arasında çalışan pembe taksiye kadınlar “cinsiyet ayrımcılığı yapılıyor” diyerek tepki gösterdi ve binmedi.

Başta sosyal medya olmak üzere pek çok alanda tartışma yaratan ve tepki çeken pembe taksiye, başta Sivaslı kadınlar tepki gösterdi. Pek çok Sivaslı kadın “bizi soyutlamaya çalışıyorlar” diyerek pembe taksi yerine diğer ticari taksileri tercih ederken, Sivas’taki kadın örgütleri de pembe taksi uygulamasını protesto etti.

Koltuk kılıflarından dış cephelerine kadar her tarafı pembeye boyanmış olan taksi uzun bir süre durakta müşteri bekledi. Ancak beklediği beğeniyi bulamayan pembe taksi, aksine tepkilerin hedefi olunca sessiz sedasız kaldırıldı.

Şehirdeki kadın örgütlerinin de tepkileri ile pembe taksi uygulaması tamamen bitmiş oldu.
Mizah dergisi Uykusuz, bir süredir ayrımcılığa yol açacağı ve kadınları dezavantajlı konuma düşüreceğine yönelik tartışmaların yapıldığı ‘pembe otobüs’ uygulamasının Malatya’da hayata geçirilmesini taşıdı.

En son olarak ,Mizah dergisi Uykusuz
, bir süredir ayrımcılığa yol açacağı ve kadınları dezavantajlı konuma düşüreceğine yönelik tartışmaların yapıldığı ‘pembe otobüs’ uygulamasının Malatya’da hayata geçirilmesini taşıdı.

Bir kadın ve iki erkeğin otobüste olduğu kapak karikatüründe, erkeklerin “Pembe otobüse binmeyip de bu otobüse biniyorsa kesin yolludur bu” ve “Yoksa niye binsin karışık otobüse, niyet belli” dediği görülüyor.