Ekonomi

Salgın sonrası ikinci el giyim pazarı hızla büyüyor

Paylaş:

ANKARA (AA) – İngiltere merkezli global veri analizi ve danışmanlık şirketi GlobalData tarafından yayımlanan rapora göre, ikinci el kıyafetlerin küresel satışları geçen yıl yüzde 18 artışla 197 milyar dolara yükseldi. Bu sene 230 milyar dolar toplam satış gerçekleşmesinin öngörüldüğü ikinci el giyim sektöründe, bu rakamın 2028’e kadar 350 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ayrıca, 2025’e kadar küresel hazır giyim sektöründeki satışların yüzde 10’unun, ikinci el pazarında yaşanacağı tahmin ediliyor.

Raporda, alışveriş yapanların yarısından fazlasının (yüzde 52), geçen yıl ikinci el bir giysi satın aldığını ortaya koyuyor. Bu oran, Z ve Y kuşağı tüketicilerde yüzde 65’e kadar yükseliyor. Tüketicilerin yüzde 38’i ise lüks marka giyim tercihlerinde ikinci el alışveriş yaptığını belirtiyor. İkinci el giyim satışının, geçen yıl ilk el satışlardan 15 kat daha hızlı büyüdüğü kaydediliyor.

İkinci el giyimde dünya genelinde en fazla satışın gerçekleştiği ülkeler arasında ABD ve Çin başı çekiyor. 2021’den itibaren ikinci el pazar payının her yıl büyüdüğü ABD’de geçen yıl, ikinci el giyim sektörü, birinci ele oranla 7 kat hızlı büyüdü.

“İkinci el satış modeli, ciddi bir potansiyel ihtiva ediyor”

Fransa merkezli uluslararası spor ürünleri mağazası zinciri Decathlon da sürdürülebilirlik politikaları kapsamında gelecek aydan itibaren ikinci el ürün satışına başlayacağını duyurdu.

Konu hakkında AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Decathlon Sürdürülebilirlik ve Döngüsel Ekonomi Direktörü Güler Çetin, son anketler ve ekonomik sonuçların Avrupa ülkeleri başta olmak üzere neredeyse her ülkede döngüsel ekonomi pazarının hızla büyüdüğüne işaret etti.

Çetin, “İkinci el satış modeli, ciddi bir potansiyel ihtiva ediyor. Şirketler, üretimi karbonsuzlaştırma ve bunun paralelinde toplam karbon salımını azaltma konularında, müşteri memnuniyeti ve karlılık gibi ek sebeplerle birlikte döngüsel ekonomi modellerine yöneliyor ancak bizim için döngüsel ekonomiye geçişteki ana motivasyon; spor ihtiyacını, zaten üretilmiş ve aldığı hasar sebebiyle sıfır olarak satılamayacak durumdaki ürünü, müşterilerimizle buluşturarak hem karbon salımını azaltmak hem de hala kullanılabilir olan bir ürünü atık olmaktan çıkararak müşterilerimizin o ürünle tutkunu olduğu sporu yapabilmesini sağlamak.” dedi.

Decathlon iki farklı döngüsel ekonomi modeliyle ikinci el ürün satacak

Mayıs ayı içerisinde iki farklı döngüsel ekonomi modeliyle ikinci el ürün satışına başlayacaklarını belirten Çetin, şunları kaydetti:

“Bunlardan ilki, güvenlik ve hijyen konusunda sorun yaratmayacak herhangi bir ürünün üretiminden müşteriye ulaşma aşamasına kadarki aktivitelerde kullanıma engel olmayan, çoğunlukla kozmetik hasar görmüş ürünlerin müşterilerimize indirimli bir şekilde sunulması. Tüm ürünler uzman takım arkadaşlarımız tarafından kontrol ediliyor. Bu ürünleri tercih eden müşterilerimiz için de garanti şartlarımız devam ediyor. Diğer iş modelimiz ise ‘Buyback’ dediğimiz geri satın alım çözümümüz. Bir müşterinin çocuğuna ait bisikletinin küçük geldiğini düşünün. Eğer bu müşteri bisikletini Decathlon’dan satın almışsa, müşterinin bisikletini ondan tekrar rayiç bedeliyle satın alıyor, ona iki yıl içinde istediği üründe kullanabileceği bir hediye çeki veriyoruz. Bu modelin bizi en heyecanlandıran tarafı, müşterimizden satın aldığımız bu bisikletin, uzman teknisyenlerimiz tarafından incelendikten sonra garanti dahilinde çok daha uygun fiyata müşterilerimizle buluşması oluyor. Şimdilik İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de ve Antalya’da bulunan toplam 10 mağazamızda bu iş modellerinin ikisini de müşterilerimizle buluşturmak istiyoruz.”

İkinci el ürünleri müşterilere sunarak döngüsel ekonomiye de katkı sunacaklarını vurgulayan Çetin, “Döngüsellikte amaç, her şeyin yeniden kullanılabilir hale getirilmesi, doğrusal modelden koparak atılmak yerine, yeni bir döngüye başlamasıdır. Döngüsel ekonomi ise mevcut ürünleri ve malzemeleri mümkün olduğunca uzun süre değerlendirerek yeniden kullanım, tamir, yenileme ve geri dönüşümü içeren bir üretim ve tüketim modelidir. Böylece, ürün yaşam döngüsü uzatılarak, ham madde kullanımı ve atık üretimi azaltılmış olur.” değerlendirmesinde bulundu.

– Ek üretime gerek duyulmuyor

Çetin, perakende firmaları için en büyük karbon emisyon kaynağının üretim olduğuna işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Döngüsel ekonomi modellerinin var olan bir ihtiyacı herhangi bir ek üretime gerek duymadan karşılaması oldukça değerli. Ayrıca, tüketici açısından da özellikle son yıllarda düşen alım gücünü de göz önünde bulundurduğumuzda, ihtiyaç duyulan spor ekipmanına çok daha uygun fiyatla ulaşabilme imkanı oldukça önemli bir avantaj. ‘2. Şans’ modeli, Decathlon olarak benimsediğimiz, ‘Herkesin kendi koşullarında spor yapabilmesine olanak sağlamak’ hedefimize de hizmet ediyor. Ürünlerimiz kondisyonlarına göre sınıflandırılacak ve ona göre fiyatlandırılacak ancak satışa sunduğumuz tüm ürünlerin fonksiyonunu tamamen yerine getirdiğinden emin olmadan satışa sunmamayı amaçlıyoruz.”

– Decathlon Türkiye, “Buyback” modelinde öncü ülkeler arasında yer alıyor

Decathlon’un dünya genelindeki mağazaları arasında “2. Şans” projesinin birçok ülkede yer almasına rağmen Buyback modeli uygulamasında Türkiye’nin öncü ülkeler arasında yer alacağını kaydeden Çetin, “Buyback projesini hayata geçirme konusunda Fransa, İspanya, Belçika ve Portekiz gibi gelişmiş ülkelerin hemen arkasından geliyoruz. Biraz rakamlara dökmek gerekirse 44’ten fazla ülkede ‘2. Şans’ seçeneğini müşterilerimize sunuyoruz. Buyback projemiz sayesinde ise dünya genelindeki müşterilerimizden 160 binden fazla ürün satın alımı gerçekleştirdik.” diye konuştu.

– Dükkanların son dönemde satışları arttı

İstanbul’da Tahtakale civarında yaygın olan ikinci el kıyafet pazarında, Ankara’da özellikle Kovid-19 salgını sonrası Tunalı Tunalı Hilmi Caddesi’nde açılan pasaj içi dükkanlar, müşterilerin bu yöndeki taleplerini karşılıyor.

Çelikler İş Merkezi’nde faaliyet gösteren “Sentez Kültür Eskimiyo” dükkanını işleten Dilek ve Saime Işık kardeşler, uzun yıllardır ikinci el kültürü içinde yer aldıklarını belirtti.

Bir buçuk yıl önce dükkanı açtıklarını anlatan Dilek Işık, “Salgın, satışlarda elbette artışa yol açtı. Bütün dünyada değişen ikinci ele dünya genelinde bakış, son dönemde çok değişti. Türkiye’de insanların bize bakışları son dönemlerde çok farklı.” değerlendirmesinde bulundu.

Özellikle üniversite öğrencisi gençlerin ikinci el kıyafetlere yoğun ilgi gösterdiğini ve önemli bir ihtiyacı karşıladıklarını kaydeden Saime Işık da salgının ardından satışlarda yüzde 60-70 artış yaşandığından bahsetti.

Kütük Vintage’ın satış danışmanı Betül Değertekin ise kıyafetleri inceleyen sayısında çok ciddi artış yaşandığını vurgulayarak, son dönemde satışların yüzde 100 arttığını dile getirdi.

Vintage ürünlere özellikle öğrenci ve sanatçıların ilgi gösterdiğini aktaran Değertekin, “Vintage giyinmek bir hayat tarzıdır. Özellikle farklı giyinmeyi seçen her birey için uygun bir seçenektir. Ama mağazamıza gelenlerin çoğu, müze gezer gibi bakar ve gider.” şeklinde konuştu.

Muhabir: Doğa Kırmızıoğlu

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu