Şam yönetimi suçlamaları kabul etmiyor..’O kimyasal silahlar IŞİD ve Fetih el Şam’ın’

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Devlet Başkanı Beşar Esad'ın aksi yöndeki açıklamalarına karşın Suriye'nin suçlandığı İdlib'deki kimyasal saldırıyla ilgili başkent Şam'da basın toplantısı düzenledi.

Sputnik’te yer alan habere göre; Şam’a yönelik suçlamaları kesin bir dille reddeden Muallim, en az 80 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı kınadıklarını belirtti. Muallim ayrıca, IŞİD ile Fetih el Şam’ın (eski adıyla El Nusra) Irak ve Türkiye’den Suriye’ye kimyasal silah getirildiğini ve Şam’ın bu konuda hem BM hem de Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nü (OPCW) bilgilendirdiğini de belirtti.

Muallim sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizlere ordumuzun hiçbir zaman kimyasal silah kullanmadığı ve hiçbir zaman kullanmayacağını söylemek isterim. Sadece sivillere karşı değil aynı zamanda havan mermileriyle sivillerimize saldıran teröristlere karşı da.”

“Han Şeyhun’da kimyasal saldırı düzenlendiğine dair ilk açıklamalar (4 Nisan’da) sabah 06.00’da geldi. Suriye hava güçlerinin El Nusra’nın içerisinde kimyasal maddeler bulunan silah deposuna ilk saldırısı ise saat 11.30’da gerçekleşti” diyen Muallim, “Uluslararası kamuoyunda Suriye’deki gerçek duruma ilişkin görüşün değişmeye başladığı bir dönemde kimyasal silah kullanmamız makul ya da akla yatkın mı?” diye sordu.

Rusya’nın saldırıyı tarafsız bir komisyonun incelemesi için BM’ye sunduğu öneriyi de hatırlatan Muallim, benzer komisyonların daha önceki çalışmaların sonuçlarının kendileri için umut vermediğini kaydetti. Muallim, “Biz kimyasal silah kullanımını nerede ve kime karşı olursa olsun kınıyoruz. Ancak alelacele karar varmak yerine bu komitenin kurulmasıyla ilgili neler yapılacağını görmek için Rus tarafıyla işbirliği içindeyiz” ifadelerini kullandı.

ilgili haberler