EkonomiGüncel

Sanayi üretimi arttı

Sanayi üretimi hem aylık hem yıllık bazda arttı. Madencilik ve taşocakçılığı sektörü yıllık bazda azalırken aylık bazda geriledi. TÜİK, sanayi üretimlerine ilişkin raporunu yayımladı.

Paylaş:

Sanayi Üretimi endeksi, kapanmalarla geçen 2020 yılına göre yüzde 13,8 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Sanayi Üretim Endeksi, Ağustos 2021 raporunu yayımladı. Temmuz ayındaki yıllık artış, yüzde 9,7’ken geçen yılın ağustos ayındaki yıllık artış, yüzde 10,4’tü.

Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksindeki artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,4’lük oldu ancak bu endeks, aylık bazda, yüzde 1,7 azaldı.  imalat sanayi sektörü endeksinde yüzde 14,2’lik; elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksindeyse yüzde 9,4’lük artış gözlemlendi.

Sanayi üretimindeki aylık artış ise yüzde 5,4 olarak kayda geçti. İmalat sanayi sektörü endeksi %6,3 yükselirken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi de ağustos ayında, eylüle göre yüzde 0,2 geriledi.

 

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu