GüncelGündem

Sarsıntı bölgesini bekleyen felaket: Enkaz dağları

Paylaş:

AFAD’ın sayılarına nazaran 10 vilayette yıkılan 18 bin 200 binanın yanı sıra, daha sonra yıkılma kararı verilen binaların milyonlarca metrekareyi bulacak enkazı, zelzele bölgesi için büyük bir sıhhat meselesini da beraberinde getiriyor. Molozların insan sıhhati için son derece tehlikeli olan asbest içerdiğini belirten uzmanlar, “Bu enkazın taşınması için gerekli dikkatin gösterilmesi insanların sıhhatleri açısından son derece değerli. Bu enkazlar kıymetli ölçüde asbest içermektedir.

Bu asbestin solunmaması, taşınırken dökülmemesi ve taban suyuna karışmasının önlenmesi gerekirken, tüm sarsıntı bölgelerinde bu kurallara uyulmadı. Bu bağlamda hafriyat taşıyan araçların brandalarının tam muhafazalı olarak çekilmesi gerekirken, üstü açık bir halde taşıma yapıldı” biçiminde görüş bildiriyor.

“DEPOLAMA ALANLARINA DİKKAT EDİLMEDİ”

Uzmanlar, enkaz atıklarının bilhassa demirlerden arındırılarak depolama alanlarına taşınması gerektiğini belirtirken, kuralların çabucak tüm vilayetlerde ihlal edildiğini, bunun da geleceğe yönelik büyük sıhhat meselelerinin ortaya çıkmasına yer hazırladığının altını çizdi ve şunları kaydetti:

Moloz depolama alanlarının, tarım alanları, sulak alanlar, çayır ve meralar, dere ve dere yatakları üzere üretim ve etraf açısından kritik alanlarda seçilmemesi gerekiyor . Ayrıyeten, molozların demir ve öteki atıklar ayrıştırıldıktan sonra taşınması da, gerek alan kapsaması gerekse geri dönüşüm açısından çok değerliydi. Lakin ne ayrışma, ne taşıma, ne de öbür kurallara uyulmadı.

“HATAY’I DERTLİ GÜNLER BEKLİYOR”

Depremden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurtarma ve başka çalışmaları gerçekleştirdiği Hatay’da araştırmalar yapan Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Eski Genel Lideri, CHP eski İstanbul Milletvekili ve şu anda CHP Parti Meclisi Üyesi olan  Doç. Dr. Gökhan Günaydın, sarsıntı bölgesini bekleyen enkaz tehlikesini Hatay örneği ile şöyle açıkladı:

Hatay’da yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda 158 bin bağımsız üniteden 124 bininin yıkık, ağır hasarlı ve acil yıkılması gereken durumda olduğu belirlendi. Bu binaların ortaya çıkardığı moloz ölçüsü 15-18 milyon ton civarında. Bir TIR’ın yaklaşık 18 ton taşıyabileceği düşünüldüğünde 1 milyon hafriyat TIR’ının taşıması gereken enkaz demektir. Bunu öbür vilayetlerdeki enkazlarla değerlendirdiğinizde ortaya çıkan ölçü milyonlarca ton enkaz demektir.

DEPOLAMA ALANLARI TARAFLI SEÇİLİYOR

Sadece Hatay’da ortaya çıkan 18 milyon ton molozun süreksiz olarak toplanması için 4 kilometre kare bir alanda 2.5 metrekare yüksekliğinde bir alan gerektiğini kaydeden Günaydın, “Bu ise 400 futbol alanı büyüklüğünde bir alana tekabül etmektedir” saptamasında bulundu. Gökhan Günaydın, depolama alanlarının seçimine dikkat edilmesi gerekirken bunun yapılmadığını da kaydettiği açıklamasında şöyle dedi:

Depolama alanlarının, tarım alanları, sulak alanlar, çayır ve meralar dere ve dere yatakları üzere üretim ve etraf açısından kritik alanlarda seçilmemesi gerekmektedir. Hatay’da mevcut moloz alan seçimlerinin kent merkezine yakın tarım alanları üzerinde ve dere yataklarını tahrip eder nitelikte olduğu görülmektedir. Ayrıyeten, molozların demir ve öbür atıklar seçildikten sonra taşınması da gerek alan kapsaması, gerekse geri dönüşüm açısından çok değerliyken bu yapılmadı.

KAHRAMANMARAŞ’TA ENKAZ DAĞI

6 şubat sarsıntısının merkezi ve en ağır hasarın yaşandığı kentlerden Kahramanmaraş’ta da durum Hatay’dan farklı değil. Kentteki enkazlardan kalan molozlar rastgele yerlere dökülürken, kentin Gaziantep Karayolu girişindeki Kahramanmaraş Hava Alanı yakılarında bir bölgede adeta enkaz dağı oluştu. Sanayi tesislerine de yakın bir bölgedeki bu merkeze bilhassa DSİ’nin araçları daima moloz taşıyor. Lakin, yüksek bir alanda olmasının yanı sıra kentin neredeyse içinde olan bu alanda esen hakim rüzgarlar, içinde asbest ve öteki sıhhate ziyanlı unsurlar bulunan toz bulutlarını kente taşıyor.

Taşıma yapan araçlar brandasız olarak taşıma yapıyor.  CHP Genel Lider Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç enkaz atıklarının kurallara uygun olarak taşınıp, depolanmamasıyla ilgili olarak, “Nereye buluyorlarsa oraya enkaz döküyorlar. Derelere, dere yataklarını enkaz atıklarıyla doldurdular” diye reaksiyon gösterdi.

ADIYAMAN’DA KENT MERKEZİNE DÖKÜLÜYOR

7 şubat zelzelesinde adeta yerle bir olan ve ismi “Acıyaman” olarak anılmaya başlanan Adıyaman’da ise molozlar üstü açık kamyonlarla, hem de kentin girişinde, OSB kapısına çok yakın bir alana dökülüyor. Apartmanlara çok yakın olarak dökülen moloz yığınlarından kalkan toz bulutları ise kente yöneliyor. Karapınar Bölgesi’ndeki yeni yeni moloz toplama alanının dere kenarında oluşmasının sıhhat problemlerinin yanı sıra, olası bir sel felaketinde de kahır yaratabileceği belirtiliyor.

GAZİANTEP’İN İKİ İLÇE MERKEZİNDE TEHLİKE

Depremde en fazla ziyan gören Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye İlçesi’nde de enkaz atıkları ilçe merkezlerine 1-2 kilometre uzaklıktaki ziraî alan içindeki bölgelere dökülüyor. İslahiye’de eski meslek yüksek okulu binasının yanındaki boş alan, Nurdağı’nda ise ilçe merkezinden Gaziantep ve Kahramanmaraş yolu üzerindeki  ilçeye 1 kilometre uzaklıktaki alan enkaz toplama alanı olarak kullanılıyor. Bu ilçelerde enkazlardaki atık demirler toplama alanında molozdan ayrıştırılarak kamyonlarla gri dönüşüme taşınıyor.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu