GüncelGündem

Şırnak’ta göçerler hayvanlarını yaylalara götürmek için yola koyuldu

Paylaş:

ŞIRNAK (AA) – Bölgede hava sıcaklıklarının düşmeye başladığı ekim, kasım aylarında hayvanlarını kışlaklara getiren besiciler, yeniden yaylalara gitmek için yola çıktı.

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Görümlü beldesinde Cudi Dağı eteklerindeki kışlaklarda yaklaşık 5 ay kalan göçerler, yazı geçirecekleri Van, Hakkari, Şırnak üçgenindeki Faraşin’in yüksek yaylalarına gitmek için hazırlıklarını tamamlayarak çok sayıda hayvanlarıyla yola koyuldu.

Yolculuk boyunca koyunları belli aralıklarla sağarak hastalanmalarını önlemeye çalışan göçerler, günler süren yolculuğun ardından Beytüşşebap ilçesinin yüksek yaylalarına ulaşacak.

Hayvanlar kışlaklardan çıktı

Göçerlerden İdris Aşkara, AA muhabirine, kasım ayında yaklaşık bin hayvanla İdil ilçesindeki kışlaklara geldiklerini belirterek, şimdi de İdil’den Van bölgesine gideceklerini söyledi.

“Yeniden yaylalara çıkma zamanı geldi. Koyunlarımızı Cudi Dağı’nın eteklerinden Van- Hakkari yaylalarına götüreceğiz.” diyen Aşkara, yolculuklarında yağmurlu günlerde zorlandıklarını anlattı.

Sıcak havanın hayvanların hastalanmasına neden olduğu için yazın serin yerleri tercih ettiklerini dile getiren Aşkara, “Yolumuz 1,5 ay sürüyor. Çünkü hayvanlarımızı otlatarak gidiyoruz, akşam mola veriyoruz. Sabahın ilk ışıklarıyla yeniden yola çıkıyoruz. Yaklaşık 5 ay yaylada kalıyoruz, kışın daha sıcak olan Cizre, Silopi, İdil ovalarını tercih ediyoruz. İşimiz çok zor ama mecbur yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Göçerlerden Fatım Demir de sonbaharda kar yağışının ardından kışlak olarak kullandıkları İdil’e geldiklerini, kışlaklarda 5 ay hayvanlarını soğuktan koruduklarını aktardı.

Yaz aylarını serin yaylalarda geçirmek için hazırlıklarını tamamladıklarını ve yola koyulacaklarını belirten Demir, yolculuğun günlerce sürdüğünü kaydetti.

Yolculuk boyunca akşam hayvanları bir yerde topladıklarını ve çobanlarla nöbet beklediklerini aktaran Demir, şöyle konuştu:

“Kadın olarak onlarla birlikte hareket ediyoruz. Önce hayvanlarımızı gönderiyoruz, sonra biz de binek hayvanlarla onlara yetişip bir yerde akşam konaklıyoruz. Onların yemeklerini yapıyoruz. Ertesi sabah havanın aydınlanmasıyla yeniden yola koyuluyoruz. Çok zor ve meşakkatli bir iş. Büyük emekler veriliyor. Ne gecemiz ne gündüzümüz var ancak hayvancılık bizim işimiz.”

“Süt veriminde ve yavrulamada bereketli bir yıl olacağını öngörüyoruz”

İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Sezgin ise kent genelinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde 1 milyon 100 bin hayvan varlıkları bulunduğunu, bunların yarısının göçerlerden oluştuğunu söyledi.

Hava sıcaklıklarının son günlerde mevsim normalleri üstünde seyretmesiyle göçerlerin 2000 rakımlı serin yaylalara gitmek üzere yola koyulduğunu belirten Sezgin, yaklaşık 5 bin nüfuslu 247 göçer ailenin 400 bin hayvanla yola çıktığını kaydetti.

Ülkenin hayvan varlığında önemli yeri olan göçer hayvancılığı yapanlara Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak destek verdiklerini anlatan Sezgin, şöyle devam etti:

“Kışlak ve yayla dönemlerinde aşılama ve hayvancılık desteklerinden yararlanabilecekleri hizmetleri sunuyoruz. Zor olan süreçlerini kolaylaştırmaya gayret gösteriyoruz. Bölgemizin çayır ve meraları oldukça bereketli olup göçer hayvancılığı için son derece elverişlidir. Gidecekleri bölgede şu an kar var. Göçerlerin bu yolculukları yaklaşık 1,5 ay sürecek. Yaylalara varınca onları bereketli çayır ve mera alanları karşılayacak. Bu yıl doğan kuzular gelişmiş, etlenmiş ve anaç olarak kullanılabilecek boyuta erişmiş olacak. Bu da ülke ekonomisine katkı anlamına gelmektedir. Bu yıl yağışların bol olması özellikle bölgemizdeki çayır çimenlerin gelişmesine, mera alanlarımızın daha bereketli olmasına vesile oldu. Bunun karşılığı olarak hayvanlarda süt veriminde ve yavrulamada bereketli bir yıl olacağını öngörüyoruz.”

Besicilerin hayat şartlarını kolaylaştırmak için bakanlık onaylı çeşitli projeler uyguladıklarını ifade eden Sezgin, bu yılın başında sağım padok ünitelerini proje kapsamında 40 besiciye dağıttıklarını bildirdi.

Göçerlerin çadır ve güneş paneli ihtiyaçlarını karşılamak için de proje yürüttüklerini dile getiren Oktay Sezgin, “80 çadır ve 65 güneş panelini besicilerimize verdik.” dedi.

Muhabir: Ekrem Payan

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu