GüncelGündem

Tekirdağ’daki ‘doktor’ vakası Sahtelerine bile muhtaç olacağız

Paylaş:

Kendini tıp fakültesi mezunu göstermek, doktorluk yapmak için gerekli belgeleri hazırlamak, girdiği ameliyatları izledikten sonra hastalara dikiş atacak kadar “işi” öğrenmek, kötüye kullanmış da olsa müthiş bir zekaya sahip olduğunu gösteriyor bu genç kadının. Gerçekten normal süreci takip etseydi tıp fakültesini rahatlıkla bitirebilirdi de.

Sizi bilmem, ben bu tür zekaları ilginç bulurum. Doktorluk gibi taklidinin yapılması kolay olmayan bir mesleğe bürünmek için cidden çok zeki olmak gerekir. Çeşitli nedenlerle kendini doktor gibi gösteren birçok kişiyle ilgili yüzlerce haber okumuşuzdur. Yani cazibesi -itibarı da- yüksek bir meslek doktorluk, malum. Olmayı çok isteyip de bir türlü olamayanların bu özlemlerini doktor kılığına bürünerek giderdikleri de oluyor. Tanığız buna.

Tomarkin: Kralın doktoru bir kimyacı

Bu tabii ki sadece ülkemizde rastlanan bir durum değil. Başka ülkelerde de benzerlerine rastlanıyor bu tür vakaların. Hatta sahte doktorlar arasında tarihe geçmiş olanlar da var. Bunlardan biri Leander Tomarkin adlı bir İsviçreliydi. 1895 doğumlu bu deha sahtekar kimya öğrenimi gördüğü üniversiteyi bıraktıktan sonra, zamanının çoğunu babasının laboratuvarında iksirler, ilaçlar yapmakla geçirirdi. Hatta geliştirdiği “antimikrobum” adlı zatürre ilacıyla Papa 15. Benedict’in zatürresini tedavi edebileceğini de iddia etmişti, denir.. Papa, Tomarkin onu tedavi edemeden ölmüş tabii ama Papa’yı tedavi edeceğini söylemesi bile onu dünya çapında üne kavuşturmuştu. Bu ünü sayesinde İtalya Kralı III. Victor Emmanuel’in zatürreden muzdarip kuzenini tedavi etmiş, tedavinin başarısı üzerine Kral Victor, onu ailesinin özel doktoru yapmıştı. Doktor olmadığı halde kendisini kabul ettirmiş biriydi Tomarkin. Öyle ki düzenlediği iki konferansa Albert Einstein onur konuğu olarak katılmıştır.

Kristina Ross’u da herhalde bilenler vardır. Nispeten yeni bir vaka sayılır. Kendisini plastik cerrah olarak tanıtmakta o kadar ustaydı ki öyle olmadığını anlamak neredeyse olanaksızdı derler. Bir doktor kadar tıbbi terimlere hakim olan Ross’un aslında darp suçundan iki yıl hapis yatmış biri olduğu ortaya çıkmıştı. Erkek olarak doğan Ross transseksüel bir kadındı. Sahte doktorluk yapmak suçundan 360 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yıllarca kendini diş hekimi olarak tanıtmayı başararak sayısız hastayı tedavi eden Francisco Rendon da ilginçtir tabii. Avustralyalı Nora Zacardas da tıpta hayli zor olan bir branşı yani psikiyatriyi seçmişti kendisine meslek olarak. “Müşterilerinden” binlerce dolar ücret talep eden Zacardas o kadar inandırıcıydı ki arkadaşları onun verdiği ilaçları kullanacak kadar inandılar doktor olduğuna. Sadece onlar değil on beş yıllık kendi doktoru bile inanmıştı. Öyle ki, Zacardas’a tıp fakültesini bitirdiğinde kendisine bir iş ayarlayacağını bile söylemişti. Arkadaşlarından birinin annesini kandıramadı ama onun sayesinde sahtekarlığı ortaya çıktı.

Yüzlerce hasta muayene etti

ABD’de bir yaşlı bakım evi Ernest Addo‘yu doktor olarak işe almıştı. Addo, altı ay boyunca Georgia ile Güney Carolina’daki huzurevlerinde 500’den fazla “hasta” muayene etti. Ancak hakkında hiçbir şikayet ya da şüphe yokken bir arkadaşının eşinden gelen telefonun ardından “görevinden” ayrıldı. Gerçek bir doktor olan arkadaşının eşi kocasının postalarını incelerken ona ait olmayan bir kredi kartı faturası bulmuştu. Faturada adı yazılı Oddo, doktorluk yapmak için arkadaşının kimliğini çaldığını itiraf etmek zorunda kaldı. Belize’de tıp eğitimi aldığı ancak mezun olmadığı için şüphe çekmeden doktorluk yapabiliyordu.

Yine ABD’de hiç ama hiç bir tıp eğitimi olmayan Keith Allen Barton tedavi etmeye ikna ettiği iki kadından binlerce dolar para almıştı. Bu kadınlardan biri iki çocuğuyla birlikte HIV hastası idiler. Barton’a tam 18 bin dolar ödeyen kadının dokuz yaşındaki çocuğu gerçek bir doktora gitmediği için öldü. Barton’u sahte doktorluk suçundan altı yıla mahkum ettiler.

Doktorlukta ısrar

Illinois Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olan Gerald Barnbaum 1976 yılında adını, Gerald Barnes olarak değiştirdi. 1979’da 29 yaşındaki John Alfred McKenzie adlı biri ağız kuruluğu, aniden kilo kaybı, baş dönmesi, susuzluk şikayetleriyle Barnbaum’a geldi. Bu belirtiler kontrolsüz diyabete işaret ettiği halde Barnbaum’un acil servise göndermek yerine eve gidip şeker yememesini söylediği McKenzie’nin cesedi iki gün sonra bulundu. Diyabete bağlı komplikasyonlar nedeniyle ölmüştü. Barnbaum tutuklanarak, kasıtsız adam öldürme suçundan üç yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak 18 ay yattı. Şartlı tahliye ile serbest bırakıldıktan sonra tekrar doktorluk yapmaya başladı. Hem lisansı olmadan doktorluk yapmaktan, hem de kimlik hırsızlığından iki kez daha tutuklandı, tekrar hapse gönderildi. 1995 yılında hapisten çıktı. Hastalarının çoğunun FBI ajanı olduğu Executive Health Group’ta muayene yaparak yeniden “işe” başladı. Bir yıl içinde deşifre oldu, tutuklandı. Posta dolandırıcılığından suçlu bulundu, 10 yıl ceza aldı. Ancak, bir mahkum nakli sırasında Barnbaum minibüsten kaçtı, firardayken tekrar doktorluğa başladı. Haftalar sonra tutuklanarak cezasına iki buçuk yıl daha eklendi. 2018 yılında serbest bırakıldı. Doktorluk yapmadaki şu ısrara bakar mısınız?

Daha onlarca böyle insan var. “Tedavileriyle” çok insanı hayattan kopardılar. İçinde ukde kaldığı, doktor olamadığı ya da doktoruğu sevdiği için – daha bir çok gerekçeyle de – “sahte doktorluk” yapanların sayısı az değil. Bunlar ciddi psikolojik sorunları olan insanlar. Bu nedenle “doktor” kılığına giriyorlar.

“Nereye giderlerse gitsinler” denilen doktorların memleketi terk etmelerinden, her gün şiddete uğrayan sağlık emekçileri ile doktorların mesleği bırakmalarından sonra hemşirenin de doktorun da sahtesine bile muhtaç olacağız.

Tekirdağ’daki o “sahte doktor”a da iyi davranmalı. Gerçek doktorlar kaçıp gidiyor, onu göreve çağırabilirler yakında çünkü.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu