GüncelGündem

‘Şehirler, Ülke, Yaş’lanan Nüfusa Hazır Mı?

Paylaş:

İçinde bulunduğumuz distopik süreç hem gerçeğe hem geleceğe erişmemizi imkansızlaştırıyor.

Oysa nesnel verilerle hazırlık yapmamız gereken bir yakın gelecek var.

Ve o gelecek yalnızca iklim değişimi gibi ekolojik krizlere değil, nüfus dağılımında da önemli değişimlere gebe.

Pandemik fırtınada güya tüm kadirşinaslıklarıyla, yaşlıları korumak için evlere hapsedip kapının önüne çıkmalarını dahi engellemiş adeta açık hava ile temastan mahrum etmişlerdi.

Ölüm rakamlarına yansımayacak şekilde ölümden kaçırmak için yapılan bu zulüm zaten yaşlanmakta olan nüfusun uyardığımız üzere işlevsel kapasitelerinde önemli kayıplara ve bakım gerektiren zihinsel ve fiziksel durumlara düşmelerine yol açtı.

Yaş almak süreci bizim gibi ülkelerde uzatılmış bir ömürden çok uzatılmış bir ölüme benziyor.

Ne kültürel ne sistem olarak hiç hazır olmadığımız bir süreç bu.

Her ne kadar “beyaz” veya “mavi” yakalı orta yaş grubu olarak ayrı evlerde yaşasak da aslında bir önceki yüzyıldaki gibi aynı avlunun içinde üç kuşak yaşıyoruz.

Sistemsizlik bizi yakın akrabalarımız dışında kimsesiz bırakıyor çünkü.

Ve gümbür gümbür gelen ama hazırlanmayı bırakın hiç konuşulmayan bu yaşlanan nüfus meselesinin düğümü de zaten çılgınca çalışmakta olan orta yaşın boyunduruğu oluyor.

TÜİK’in pandemi öncesi ve bunca yoksullaşmadan önceki dönemdeki verilerine göre sırasıyla 50 yaş ve 65 yaş üzeri nüfusun %50 ve %60‘ında bir kişiyi “müzmin, kronik” hastalık sınıfında tanımlatacak en az bir bazen birden fazla eşlikçi hastalık var.

Solunum ve kalp hastalıkları dışında yaş ile paralel olarak DİYABET hastalığı, kanser ve nörolojik hastalıklar da hızla artıyor.

Yaş ile hastalıkları artan ve yaşlanan bir nüfus gerçeği ile karşı karşıyayız.

Koruyucu sağlık hizmetlerinin, bütüncül, çok disiplinli bakımın önemli olduğu nesnel bir gerçeklik bu.

Resmi TÜİK verisine göre Türkiye’de 65 yaş üzeri nüfus 2017 ile 2022 arasında %22.6 artarak tüm nüfusun %9.9’u oldu.

2030 yılında nüfusun %12 ve 2040 yılında %16’sını geçmesi bekleniliyor.

Bu yansımlar, hızla ve hızlı yaşlanan bir nüfus gerçekliğine dair.

Yetkili kuruluşlarca tanımlanan yaşlanmak evresi 65 yaştan itibaren başlıyor.

Yaşlanmak ,biyolojik olarak zamanla biriken moleküler ve hücresel hasara bağlı olarak “inflamatuvar;iltihabi ” bir süreç.

İngilizce dilinde “inflamaging” olarak tanımlanılıyor.

Bir yandan aslında bağışıklık sistemi de yeni bir düzenleme ile şekilleniyor.

Bağışıklık sistemindeki bu değişim “immünosenesens” (immunosenescence) veya immunyaşlanma olarak tanımlanılıyor.

Bu bakımdan da yaşlılık “infeksiyöz” bir süreç olarak kabul edilmektedir. İnfeksiyonlara duyarlılığın arttığı, infeksiyonların ölümcül seyredebileceği bir duyarlılık evresidir.

Aynı zamanda “geriatrik sendromlar” diye tanımlanan karmaşık ve birden fazla sağlık sorununun da bir arada olması demektir.

Görme, işitmede azalma, düşmeye eğilim ve kırıklar, hastaneye yatış ve/veya infeksiyonların tetiklediği deliryum gibi durumlar ile işlevsellik ve sosyalleşme ile ilişkili engeller ortaya çıkabilmektedir.

Nüfusun yaşlanma hızının geçmişe göre çok hızlanacağına ilişkin veriler açık ve çarpıcı.

Mesela, 2020 yılında 60 yaş ve üzeri kişilerin sayısı 5 yaş altı çocukların sayısını geçti ve 2050 yılında 60 yaş üzeri nüfus ikiye katlanarak her dört kişiden biri 60 yaş üzeri olacak.

Yaşlanan nüfus zihinsel, psikolojik, kültürel ve sistemsel olarak hazırlanılması gereken gerçekliğimiz.

Sistemsel hazırlıklar arasında , çevresel düzenlemeler, yaşlı dostu şehirler, sosyalleşme alanları, evde bakım ve haraketli sağlık sistemleri gibi belediyelere düşen önemli görevler de var.

Yerel seçimlerde belediye başkanlıklarına talip adayların bu konudaki farkındalık ve hazırlıkları benim gözümden kaçmış olabilir.

Sizler bunu talep edin.

Sokaklarında yavaş hareket edenlerin de rahatlıkla yürüyebileceği, parklarında nefes alıp sosyalleşebileceği şehirler talep edin.

Çocukların neşesi, gençlerin coşkusu, yaşlıların bilgeliğinden mahrum bırakılan bizim gibi toplumlarda kahır ve keder dolu günleri yazgı zannediyoruz sonra.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu