GüncelGündem

TÜİK, 2023 yılı kara yolu trafik kaza istatistiklerini açıkladı

Paylaş:

ANKARA (AA) – Türkiye’de 2023’te meydana gelen trafik kazası sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 6,6 artarak 1 milyon 314 bin 136 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılı kara yolu trafik kaza istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, geçen yıl meydana gelen trafik kazası sayısı bir önceki yıla göre yüzde 6,6 artışla 1 milyon 314 bin 136 oldu. Bu sayının 1 milyon 79 bin 62’si hasarlı, 235 bin 71’i ölümlü, yaralanmalı kazalardan oluştu. Ölümlü, yaralanmalı trafik kazalarının yüzde 83,1’i yerleşim yeri içinde, yüzde 16,9’u ise yerleşim yeri dışında meydana geldi.

Trafik kazalarında 6 bin 548 kişi hayatını kaybetti, 350 bin 855 kişi yaralandı.

2023’te bir önceki yıla göre trafikteki motorlu kara taşıtı sayısı yüzde 8,5 artarken, toplam kaza sayısında yüzde 6,6, ölümlü, yaralanmalı kaza sayısında yüzde 19,2, hasarlı kaza sayısında yüzde 4,2, toplam ölü sayısında yüzde 25,2 ve yaralı sayısında yüzde 21,5 artış görüldü.

Türkiye’de 1000 taşıt başına 8,2 ölümlü, yaralanmalı trafik kazası meydana geldi. İllere göre en fazla ölü ve yaralı sayısı 347 ölüm ve 32 bin 452 yaralı ile İstanbul’da görülürken, en az ölüm 5 ile Tunceli’de, en az yaralanma ise 304 ile Ardahan’da gerçekleşti.

Ölenlerin yüzde 45,5’i sürücüler

Kara yolu ağında geçen yıl gerçekleşen trafik kazalarında ölen kişilerin yüzde 45,5’i sürücü, yüzde 32,3’ü yolcu, yüzde 22,2’si ise yaya oldu. Trafik kazalarında ölenler ve yaralananlar cinsiyetlerine göre incelendiğinde ise ölenlerin yüzde 75,1’inin erkek, yüzde 24,9’ünün kadın, yaralananların ise yüzde 68,7’sinin erkek, yüzde 31,3’ünün kadın olduğu görüldü.

Ölümlü, yaralanmalı trafik kazasına neden olan toplam 317 bin 510 kusura bakıldığında, kusurların yüzde 89’unun sürücü, yüzde 8,3’ünün yaya, yüzde 1,5’inin taşıt, yüzde 0,7’sinin yolcu ve yüzde 0,4’ünün yol kaynaklı olduğu belirlendi.

Kara yolu ağında meydana gelen 235 bin 71 ölümlü, yaralanmalı kazanın yüzde 65,9’u gündüz, yüzde 31,8’i gece ve yüzde 2,3’ü alaca karanlıkta gerçekleşti.

Taşıt sayısına göre kazalar ve sonuçları değerlendirildiğinde, ölümlü, yaralanmalı kazaların yüzde 51,8’i iki araçlı, yüzde 42,2’si tek araçlı ve yüzde 6’sı çok araçlı kazalardan oluştu. Kaza sonucundaki toplam ölümlerin yüzde 52,4’ü tek araçlı, yüzde 40,4’ü iki araçlı ve yüzde 7,2’si çok araçlı kazalar nedeniyle meydana geldi. Yaralanmaların ise yüzde 53,3’ü iki araçlı, yüzde 39,2’si tek araçlı ve yüzde 7,5’i çok araçlı kazalarda oluştu.

İncinebilir yol kullanıcıları toplam ölümlerin yüzde 39,9’unu oluşturdu

“İncinebilir yol kullanıcıları” olarak nitelendirilen yayalar, motosiklet, bisiklet ve elektrikli skuter sürücüleri için 2023’te ölü sayısı 2 bin 610, yaralı sayısı ise 130 bin 909 oldu. Böylece bu yol kullanıcılarının, 2023 yılındaki trafik kazalarındaki toplam 6 bin 548 ölümün yüzde 39,9’unu, toplam 350 bin 855 yaralanmanın ise yüzde 37,3’ünü oluşturduğu görüldü.

Yayalar 1453 ölü sayısı ile kazalardaki toplam ölümlerin yüzde 22,2’sini, incinebilir yol kullanıcıları arasındaki toplam ölümlerin yüzde 55,7’sini oluşturdu. Yayaların 40 bin 774 yaralı ile toplam yaralıların yüzde 11,6’sını, incinebilir yol kullanıcıları arasındaki toplam yaralının yüzde 31,1’ini oluşturduğu hesaplandı.

Motosiklet sürücüleri 1014 ölü sayısı ile toplam ölümlerinin yüzde 15,5’ini, incinebilir yol kullanıcıları arasındaki ölü sayısının da yüzde 38,9’unu oluşturdu. Motosiklet sürücülerinin 79 bin 902 yaralı sayısı ile 2023’teki kazalardaki toplam yaralının yüzde 22,8’ini, incinebilir yol kullanıcıları arasındaki yaralı sayısının yüzde 61’ini oluşturduğu kaydedildi.

Ölümlerdeki yaş grubu

Ölümler yaş gruplarına göre incelendiğinde, 0-17 yaş grubu toplam ölümlerin yüzde 10,1’ini, 18-24 yaş grubu yüzde 13,6’sını, 25-64 yaş grubu yüzde 56,3’ünü, 65 yaş ve üzeri ise yüzde 20’sini oluşturdu.

Yaralılar yaş gruplarına göre incelendiğinde, 0-17 yaş grubunun toplam yaralıların yüzde 17,8’ini, 18-24 yaş grubunun yüzde 21,5’ini, 25-64 yaş grubunun yüzde 53,9’unu, 65 yaş ve üzerinin ise yüzde 6,8’ini oluşturduğu görüldü.

Ölümlü, yaralanmalı trafik kazasına karışan toplam 389 bin 362 taşıtın, yüzde 48,5’i otomobil, yüzde 23,8’i motosiklet, yüzde 14’ü kamyonet, yüzde 2,4’ü minibüs, yüzde 2,3’ü bisiklet, yüzde 2,3’ü çekici, yüzde 1,9’u kamyon, yüzde 1,7’si otobüs, yüzde 0,8’i traktör ve yüzde 2,4’ü diğer taşıtlar olarak belirlendi.

En çok kaza temmuzda, en az şubatta

Türkiye’de geçen yıl en fazla ölümlü, yaralanmalı kazanın meydana geldiği ay yüzde 10,3 ile temmuz oldu. En az kaza ise yüzde 5 ile şubatta gerçekleşti.

Haftanın günlerine göre bakıldığında ise ölümlü, yaralanmalı kazaların yüzde 15 ile en fazla cuma günü ve yüzde 13,8 ile en az çarşamba günü meydana geldiği görüldü.

Muhabir: Enes Duran

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu