GüncelGündem

TÜİK’in anketine katılmayana 2 bin 977 lira para cezası

Paylaş:

Denizli’de ‘Tüketici Eğilim Araştırması’ yapan TÜİK, Altıntop Mahallesi Muhtarı Tülay Sücüllü’yü telefonla aradı. Kurumsal çizgiden aranmayan Sücüllü, numaraya güvenmeyince TÜİK yazı gönderdi. Yazıda yasal sorumluluklar hatırlatıldı, ankete istenilen bilgiyi vermeyen vatandaşa 2 bin 977 lira para cezası uygulanacağı belirtildi.

Enflasyon bilgileri tartışılan TÜİK anketleriyle de reaksiyon çekti. Denizli’de ‘Tüketici Eğilim Araştırması’ gerçekleştiren TÜİK, Merkezefendi İlçesi’ne bağlı Altıntop Mahallesi Muhtarı Tülay Sücüllü’yü telefonla arayıp ankete karşılık vermesini istedi.

Uygun olmadığını bir gün sonra aranmasını isteyen Sücüllü, neden kurumsal bir çizgi yerine özel bir numaradan arandığını sordu. Bunun üzerine TÜİK Denizli Bölge Müdürlüğü, Sücüllü’ye bir bilgilendirme yazısı gönderdi.

2 BİN 977 LİRA PARA CEZASI

Yazıda vatandaşlar ile yüz yüze ya da telefonla anket gerçekleştirilebileceği, Alo 124 yahut öbür kurumsal sınırlardan arama yapılabileceği belirtilerek, “Sizlerden alınan bilgiler sırf istatistikî çalışmalarda kullanılmak hedefiyle derlenmektedir.

5429 Sayılı Kanunun 54’ncü hususu uyarınca istenilen bilgilerin belirlenen halde, eksiksiz ve gerçek bir biçimde verilmemesi durumunda 2022 yılı için 2 bin 977 lira idari para cezası uygulanmaktadır” denildi.

“ARAYAN NUMARAYA GÜVENMEDİM”

Anket hedefiyle arandığını, güvenmediği için resmi yazı ile bilgilendirildiğini belirten Sücüllü, şöyle konuştu:

“Kurum telefonundan aranmadım, bunun yerine 538’li bir sınırdan arandım. İnandırıcı bulmadım. Telefonla yapılan anketlere karşı hassasiyetimiz var. Güvenilirlik yok. Bu bizi endişelendiriyor.

Pek çok kere savcı, hakim diye telefon gelen insanların başı kedere girdi. Bu nedenle kuşkulu yaklaştım. En azından kurum telefonundan aransın.  Yalnız mısınız diye sorulduğunda huzursuz olmamak mümkün değil.

Yine de insanların karşılık vermedikleri için cezaya uğramaları ne kadar vicdanlı… İnsanların zorla yanıt vermelerini sağlamak, bu cezayı uygulamak hoş bir durum değil. Ben de bu bahiste etrafımı aydınlatmaya çalışıyorum”

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu