Türk Futbolunun Unutulmaz Sağ Beki Recep Tayyip Erdoğan..

Türkiye Futbol Vakfı‘nın 2017 için hazırladığı takvimde hayatında hiç profesyonel olmayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “Türk Futbolunun Unutulmaz Sağ Bekleri” arasında ilk sırada gösterdi. Tayyip Erdoğan dışında Hasan Kamil Sporel, Nedim Günar, Burhan Atak gibi Sait Altınordu, Şükrü Birant gibi Fenerbahçe ve Galatasaray’da oynamış futbolcular ise küçük fotoğrafla yer aldı.

Türkiye Futbol Vakfı Yönetimi şu isimlerden oluşuyor;

R. Engin Verel (Başkan) Başkan Vekilleri; Yusuf AkçayoğluMeltem Ünal Erzen Mehmet Süha Uçar Dikran Gülmezgil Işık Yılmaz ( Genel Sekreter) Selami Özdemir (Sayman-üye)

Üyeler;
Turgay Biçer, Sedat Özüer Ahmet Gürel, Arif Esin Bahar Sunman, Tuncel Selim Ali Fatinoğlu, Cansu Kandemir Erden Mısırlı, Nelih Akay Can Verel, Garo Hamamcıoğlu
Orhan Ülgür

Tayyip Erdoğan nasıl bir futbolcuydu?

Önce “Bir Liderin Doğuşu”nda futbolculuğuna ilişkin ne yazılmış ona bakalım.

“İlkokul sıralarında başlayan futbol tutkusu ortaokul ve lise yıllarında artarak devam etmiş, bu spordaki yeteneğini daha da geliştirmişti. O günlerde sahada kıvraklığıyla dikkatleri üzerine çeken Tayyip Erdoğan, kendisine yapılan teklifi kabul ederek bin lira karşılığında Camialtıspor’a taransfer oldu. Arkadaşları ünlü futbolcu Beckenbaur’u çağrıştıran stilinden esinlenerek ona “İmam Beckenbaur” ismini takmıştı”

Hemen “Aman Babam Görmesin” kitabının 87.sayfasına bakalım. Takım arkadaşı Ali Sami Kınçak anlatıyor; “Beckenbaur gibi topa vurmak kolay değil. Tayyip’in tekniği de zayıf. Bu yüzden bazen kale ağzından gol kaçırdığı oluyordu. Çünkü top ayağının üstüne oturmadığı zaman çok farklı yönlere gidiyordu”

Camialtspor Genel kaptanı Camcı Turan’a kulak verelim.”Tayyip’in tekniği zayıftı. Futbola geç başladığı için (buraya dikkat. Kutsal kitapta ilkokuldan beri futbol oynuyor deniyor. Oysa ilkokulda futbol sahalarında su satıyor) tekniği iyi sayılmazdı. Atletizm ya da voleybol takımına gitmesini önerdim. Eğer Tayyip başka bir spor dalını seçmiş olsaydı çok başarılı olurdu”

Erdoğan futbolculuğunu anlatırken “daha çok fiziğe ve kondisyona dayalı futbol özelliğim vardı” diyordu.

Kemal Belgin “fiziği gösterişli, topla süratlenip gidebilen vuruş tekniği de iyi olan bir futbolcuydu”.

Hayri Hiçler “Çok iyi futbolcuydu. Devam etse, çok sevdiği Fenerbahçe’sinin formasını rahatlıkla giyerdi.Hakan Şükür-İlhan Mansız ortak yapımı santrafordu. Resmen gol makinesiydi …

Faik Gürses “İyi futbolcuydu. Parmaklarının ucunda futbol oynardı. Erdoğan Beckenbaur gibi ayağa pas atardı. Geride oynadığı için oyunu defanstan çok iyi kurardı”

Turgut Koloğlugil “Orta sahada hücuma dönük oynuyordu. Fizik gücü yüksek olmasına rağmen oynadığı futbolun estetik bir güzelliği vardı”

İhsan Topaloğlu “pırıl pırıl bir futbolcuydu. Fiziği fundementali ile göze çarpan amatör kümenin parlak oyuncuları arasındaydı”

Tayyip Erdoğan’ın futbolculuk dönemine ilişkin efsaneler içinde bugün bile gülümseteni Talay Erker’in “Aman Babam Görmesin” kitabı için yazdığı “Tayyip Galatasaray’a tavsiye edildi” yazısıdır. Her satırında Tayyip Erdoğan’ı öven Talay Erker, Galatasaray’a tavsiye edildiğini söylüyor, bir de “bugünkü şartlarda yetişse Fenerbahçeli Servet(Çetin) olurdu” diye ekliyordu. (gazeteport)