AktüelEkonomiGüncelGündemTürkiye

‘Türkiye dünyanın en büyük 6’ncı doğalgaz ithalatçısı’

Paylaş:

'Türkiye dünyanın en büyük 6’ncı doğalgaz ithalatçısı'

Rusya, Azerbaycan ve Nijerya ile doğalgaz kontratları geçen yıl biten Türkiye’nin, 2022’de yaptığı yeni sözleşmelerde alım maliyetleri katlanarak artıyor. Bu sözleşmelerde gizlilik sebebiyle fiyatlar bilinmiyor. Ancak, anlaşma bedelinin şu anda bin metreküp doğalgaza ödenen 300 dolar seviyesinin 2 katı civarında olduğu tahmin ediliyor. Rusya başta olmak üzere imzalanan yeni sözleşme bedellerinin iddialara göre Hollanda’daki doğalgaz piyasası ortalamasına göre belirlendiğini ifade eden Enerji Piyasaları Uzmanı ve ATA Platform Direktörü Doç. Dr. Volkan Özdemir, Türkiye’nin her türlü altyapısı olmasına rağmen fiyat belirlemede yurtdışına bağımlı olduğunu söyledi. Bunun doğru bir strateji olmadığını, Türkiye’nin bir ‘enerji hub’ı olabileceğini, ancak sadece ‘koridor’ olmayı tercih ettiğini anlatan Özdemir, mevcut doğalgaz politikalarının cari açığı körükleyeceğini kaydetti.

İTHALATTA DÜNYADA 6’NCI

Karadeniz’de keşfedilen doğalgazın 4-5 yıl sonra kullanılmaya başlanacağını, onun da toplam tüketimin tamamına yetmeyeceğini hatırlatan Özdemir, “Türkiye 2021 yılında 60 milyar metreküp doğalgaz tüketti. Türkiye dünyanın en büyük 6’ncı doğalgaz ithalatçısı. Ama Hollanda’da belirlenen fiyata mahkumuz. Bu yaşananlar, EPİAŞ’ta (Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.) vadeli işlemlerde yeterli bir derinliğe sahip olmamanın sonucudur. Doğal olarak kendimize güvenemiyoruz. Enerji fiyatlarının oluşması konusunda neden kendimizi geliştiremiyoruz? Bu soruyu sormamız gerekiyor” dedi.

Vatandaşların doğalgaza ulaşımının elbette önemli olduğunu, ancak Türkiye’nin bu noktadaki dışa bağımlılığının da unutulmaması gerektiğini söyleyen Enerji Uzmanı Dr. Volkan Özdemir, “81 ilin 5-10 bin nüfuslu ilçelerine dahi tamamen ithal bir ürün olan doğalgazı götürmek ne kadar mantıklı” dedi. Cari açığı azaltmak için çalışıldığını hatırlatan Özdemir, “Rusya ve Azerbaycan gibi doğalgaz zengini ülkelerde dahi her yerleşim yerine gaz götürmek gibi bir şey söz konusu değil. Bizim bu noktada yenilenebilir enerji ile elektrifikasyona ve hatta gerekiyorsa kömüre yönelmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Pars Aqua Master Su Düzenleyici

Suyu temizler ve berraklaştırır.

Suyun içindeki mikroorganizmaları temizler.

Doğal filtrasyon malzemesidir.

Sudaki kimyasalları ve zararlı mikro canlıları temizler.

Sudaki ph değerini dengeler

Amonyum tutucudur

Sudaki kötü kokuyu engeller.

Su değişimlerini azaltır.

Tatlı su akvaryumları için uygundur.

Kullanımı

Pars Aqua Master Su Düzenleyici doğal filtre malzemesi temiz su ile yıkandıktan sonra filtre içerisine yerleştirilir.

Ortalama olarak 250 litre için 500 gram filtre malzemesi kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu