AktüelEğitimGüncelGündemTürkiye

Tutuklu Boğaziçili Öğrencileri Konuştu!

Paylaş:

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci’nin şikâyeti üzerine 10 gün önce tutuklanan öğrenciler Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen, cezaevinden Cumhuriyet’e konuştular.

10 gündür Metris Cezaevi’nde. Özen, “Doktor ilaç yazdı ancak bugün 8’inci gün ve hâlâ ilacım verilmedi. Geceleri ağrıdan uyuyamıyorum” ifadesini kullandı.

Sorular ve cevaplar şu şekilde:

– Tutuklanma kararını nasıl karşıladınız? 

Enis Berke Gök: Tutuklama kararını beklemiyordum ancak içinde bulunduğumuz faşizm koşullarında çok da şaşırmadım.

Caner Perit Özen: Çok şaşırmadık. Gözaltına alınmadan önce zaten hedef gösterildik ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından terörist ilan edildik. Zaten polis ve güvenlik tarafından sürekli bir takip vardı.

– Hakkınızda bizzat üniversitenin rektörü Naci İnci şikâyette bulunmuş. Bu tutumunu nasıl yorumluyorsunuz? 

E.B.G: Okuduğum bölümden bir hocanın öğrencilerine, iş arkadaşlarına ve hocalarına böyle bir ihannete bulunmasını kabullenemiyorum. Her kayyum gibi o da gidecek.

C.P.Ö: İnci’nin gücü kimden aldığını biliyoruz. Hür bir iradesi olduğunu düşünmüyorum, kendisi kayyumdur. Yine de kendi öğrencilerini olmayan suçlarla tutuklatması korktuğunu gösteriyor.

‘İLETİŞİMİMİZ KISITLANDI’

– Cezaevinde şartlarınız nasıl? 

E.B.G: Kitap okuyoruz, diğer mahkûmlarla sohbet ediyoruz. ‘Bir mahkûmun not defteri’ ismiyle günlük tutuyorum. Cezaevine geldiğimiz ilk günler aynı hücrede kalıyorduk. Şimdi bizi ayırdılar. Bu şekilde iletişimimizin kısıtlanması bizi daha çok üzdü. Vegan olduğum için dilekçe verdim ancak buna rağmen etli yemek gönderiliyor. Beslenme konusunda sıkıntı yaşıyorum. Ders kitaplarımız da hâlâ bize ulaştırılmadı. Onları bekliyoruz.

C.P.Ö: Cezaevine girdiğimde kolumda bir sakatlık vardı. Doktor burada ilaç yazdı ancak bugün 8’inci gün olmasına rağmen ilacım hâlâ gelmedi. Geceleri ağrıdan uyuyamıyorum.

‘OKULUM UZAR’ KAYGISI

– Eğitim hakkınız kısıtlandı. Bu konudaki endişeleriniz nelerdir?

E.B.G: Derslerden ve sınavlardan geri kalıyorum. Bu yıl son dönemimdi. Okulu bitiremeyebilirim bu yüzden. Bir an önce tahliye olup derslerime dönmeyi iple çekiyorum.

 

Pars Alüminyum Tozu

Kullanım alanları

  • Metalik Pigment olarak;kaplama, boya, mürekkep ve tekstil sektöründe dekoratif amaçlı parlak gümüş rengi için kullanılır
  • Kimyasal olarak;Alüminyum Tozu kontrollü reaksiyon değerleri için poliofelin, sentetik alkol ve alüminyum-bazlı kimyasalların kimyasal üretiminde tercih edilmektedir, ve plastik ve kozmetik sektöründe kullanılır
  • Roket Yakıtı olarak. kullanılır
  • Fotovoltaik kalın film pastası olarak;güneş pillerinin üretiminde elektrik iletkeni olarak kullanılır
  • Metallurji sektöründe redüktör (indirgen madde), ısı kaynağı ve alaşımlama katkısı olarak kullanılmaktadır. Alüminyum Tozunun ekzotermik özelliğinden dolayı alüminatermik uygulamalarda ve ekzotermik kaynaklarda sıklıkla kullanılır
  • Refrakter olarak çelik endüstrisinde kullanılır
  • Yapışkan, Dolgu Macunu ve Kaplama olarak uzay ve askeri uygulamalarda kullanılır.
  • Patlayıcı olarak maden, havai-fişek ve askeri savunma sektöründe kullanılır
  • Toz Metallurjisinde çeşitli parçaların üretiminde kullanılır

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0552 3307100

www.kimyadeposu.com

Kurşun oksit,mürdesenk,çinko tozu,alüminyum pastası,spekularit,demir tozu,mangan dioksit,mikronize manganez,mangan tozu,kurşun monoksit,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,netyerim.net,claypacks.com,nem alıcılar,aktif kil paketleri,silika jel,kaolin,potasyum silikat,sıvı kükürt,sıvı kaolin,diyatomit,hayvan altlığı,sepiyolit,pars lime sülfür,hadjin yılan kovucu

 

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu