GüncelGündem

Ukrayna ordusu keşif ve saldırı dronlarını cephede aktif olarak kullanıyor

Paylaş:

ZAPORIJYA (AA) – Rusya-Ukrayna savaşının yaklaşık 20 aydır sürdüğü Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinde, iki ordu arasında çatışmalar devam ediyor.

Çatışmalar nedeniyle havada, karada ve denizde devam eden savaş faaliyetlerinde çeşitli silahlar kullanılıyor.

Savaş uçakları ve helikopterleri, tank, çeşitli zırhlı araçlar, topçu sistemleri, havan topları, diğer ağır veya hafif silahların kullanıldığı çatışmalarda, keşif ve saldırı tipi dronlar da yer alıyor.

İnsansız hava araçları veya dronların aktardığı bilgi olmadan artık topçu sistemlerinin bile etkili şekilde kullanılmasının mümkün olmadığı savaşta, saldırı dronları oldukça aktif kullanılıyor.

Ordular artık “ucuz” bir dron ile düşmana ait oldukça pahalı tank, topçu sistemleri ve diğer silahlara ağır hasar verebildikleri için, dronlar savaş sırasında askerler için vazgeçilmez oldu.

Ukrayna ordusu, dronları aktif olarak kullanıyor

Artık “modern” bir savaş faaliyetinin sürdürülmesinin dron olmadan neredeyse imkansız olması nedeniyle ordular bu tür aletleri kullanma konusundaki yeteneklerini artırma çalışmalarına büyük önem veriyor.

Anadolu Ajansı (AA) ekibi, Ukrayna ordusunun Zaporijya cephesinde konuşlandırdığı dron birliklerinin savaşa hazırlık çalışmalarını görüntüledi.

Ülkenin Herson, Harkiv, Donetsk, Luhansk gibi bölgelerinde olduğu gibi Zaporijya cephesinde de ağır çatışmalar devam ediyor.

Ukrayna ordusu 108. Bölgesel Savunma Tugayına bağlı bir dron birliğinin, cephe hattına yakın bir noktada düzenlenen savaş eğitimi sırasında, AA muhabirine konuşan “Meshek” kod adlı subay, cephedeki faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya 24 Şubat 2022’de saldırmasıyla başlayan savaştan önce tugayda dron birliklerinin olmadığını, daha sonra kurulduğunu belirten Meshek, “Artık savaşta dron kullanma taktiği de sürekli değişiyor.” dedi.

Orduya ait birçok silahın dron olmadan savaşta kullanılmasının imkansız hale geldiğine dikkati çeken Meshek, “Modern savaş faaliyetinin dron olmadan sürdürülmesi artık imkansız. Eskiden keşif gruplarının yaptığı tüm işler artık havadan yapılıyor. Saldırı dronları zafere giden yolda en önemli adımdır.” ifadelerini kullandı.

Cephede kullanılan saldırı dronlarının özeliklerine değinen Meshek; kamikaze tipi, hedefle beraber patlayan dronların yanı sıra hedefe yönelik çeşitli mühimmatların bağlanabildiği ve üzerindeki mühimmatı attıktan sonra geri dönme özelliğine sahip dronların da kullanıldığını aktardı.

Neredeyse tüm saldırı dronları Ukrayna’da üretiliyor

Saldırı dronlarının çoğunun artık yurt dışından alınan parçalarla Ukrayna’da üretildiğine dikkati çeken Meshek, şu ifadeleri kullandı:

“Neredeyse tüm saldırı dronları milli üretimdir. Yurt dışından parça getiriliyor ve Ukrayna’da üretiliyor. Bildiğim kadarıyla bu konuda Ukrayna dünyada birinci sırada.”

Ukraynalı askerler de saldırı dronlarına hedefe göre çeşitli mühimmatın bağlanmasının mümkün olduğunu belirtti.

Muhabir: Davit Kachkachishvili

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu