Ekonomi

Üreticide 80 TL markette 120 TL

Paylaş:

Temelgıda hususları içinde yer alan ve 2023 yılında ortalama yüzde 82.7’lik artış gören yumurta fiyatlarının kendilerinde düşüşe geçtiğini kaydeden üreticiler, indirimlerin ise şimdi marketlere yansımadığına dikkat çekti. Son 3 haftadır hayvan varlığındaki artışla birlikte fiyatların geri gelmeye başladığını kaydeden Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Lideri İbrahim Afyon, “Üreticide tanesi 3 TL olan fiyatlar şu anda 2.50 TL’ye indi. Biz zincir marketlerin fiyatlarını takip ederiz. Şu anda 30’lu büyük uzunluk yumurtanın fiyatı markette 120 TL. Biz bu 120 TL’ye satılan yumurtayı markete 80 TL’ye satıyoruz. Şayet market 120 TL’ye sattığı yumurtayı 100 TL’ye 95 TL’ye çekmezse kâr marjı açılmıştır. Fiyatların pazarlarda 85 TL’ye kadar gerilemesi bekleniyor. Marketlerin yükseliş trendinde süratli davrandıkları üzere düşüş devrinde de süratli davranmasını bekliyoruz” diye konuştu.

YATIRIM AKÇESİ AYIRAMIYORUZ

Sektörün 2021 yılında 14 ay boyunca ziyanına satış yaptığını ve yüzde 50 ziyan ettiğini aktaran Afyon, şu anda üreticinin büyük kâr içinde olmadığını söyledi. “Şu anda ziyan ediyoruz demiyorum ancak bizim daha evvel kaybettiğimizi kazandırmıyor. Gelecek periyotlar için hayvanlarımızın maliyetini cebimize koymamız lazım fakat koyamıyoruz. Maliyet ve yeni yatırım için de akçe ayıramıyoruz” tabirlerini kullanan Afyon, şimdi üreticinin 3 yıl evvelki ziyanlarını telafi edemediğini vurguladı. Piyasada organik, gezen tavuk üzere farklı üretim formlarını söz eden isimlerle satış yapıldığını lakin burada kontrollerin sıklaştırılması gerektiğini anlatan Afyon, “Benim 10’lu yumurtanın 90 TL’ye satılmasından içim sızlıyor. Yumurtayı 9-10 TL oldu diye adlandırınca benim vicdanım sızlıyor” dedi.

Rusya’ya ihracatı etkilemez

Sektörde 120 milyon adet olan hayvan varlığının kriz periyodu olan 2021’de 85 milyona kadar düştüğünü belirten İbrahim Afyon, bu sayının kısa müddette 110 milyona çıkmasını beklediklerini lisana getirdi. Afyon, son devirde yüksek fiyatlarla gündeme gelen Rusya’nın ithalat kapısının açılmasının dalın iç piyasaya arzı üzerinde de bir tesir yaratmayacağını kaydetti. Afyon şimdilik bölgeye 6 araçlık eser gittiğini lakin devamının gelmeyebileceğini aktardı.

Kasımda üretim azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu bilgilerine nazaran Ekim 2023’te 1 milyar 833 milyon 559 bin adet olan tavuk yumurtası üretimi kasım ayında yüzde 2 azalarak 1 milyar 797 milyon 226 bin adet oldu. Ocak-kasım periyodunda ise yüzde 3.9 arttı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği datalarına nazaran ise 2022 Aralık ayında markette tanesi 2.55 TL’ye satılan yumurta fiyatı Aralık 2023’te 4.66 TL’ye çıktı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu