Ekonomi

Venezuela ile Türkiye ortasındaki ticarette düşüş

Paylaş:

Türkiye’nin Latin Amerika’da bağlarının en süratli geliştiği ülke olan Venezuela ile son yıllarda katlanarak artan ikili ticaret hacmi bu yılın birinci üç çeyreği prestijiyle yüzde 37 azaldı.

2019 yılında 150 milyon dolar olan ikili ticaret hacminin geçen yıl 1 milyar doların üzerine çıkmasının akabinde, iki ülke cumhurbaşkanları ikili ticaret hacmi maksadının kısa vadede 3 milyar dolar olduğunu açıklamıştı.

Resmi bilgilere nazaran geçen yılın birinci 9 ayında 860 milyona yakın olan ikili ticaret, bu yılın tıpkı devrinde 547 milyon dolara düştü.

HAMMADDE İTHALATINDA DÜŞÜŞ

VOA Türkçe’nin aktardığına nazaran, ikili ticaretin azalmasındaki temel neden olarak Türkiye’nin Venezuela’dan yaptığı hammadde ithalatında yaşanan kayıp gösteriliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran Venezuela’dan geçen yıl ocak-eylül periyodunda yapılan demir ve çelik ithalatı 543 milyon dolarken, bu yılın birebir periyodunda 217 milyon dolara geriledi. Türkiye’nin bu yıl Venezuela’dan yaptığı ithalatın yüzde 80,5’ini, 218 milyon dolar büyüklüğündeki “demir ve çelik” başlığı altındaki eserler oluşturuyor.

Aynı periyotta Venezuela’ya yapılan ihracatsa geçen yıla nazaran 7 milyon dolar artarak 272 milyon dolar olarak kaydedildi. Türkiye’nin bu yıl Venezuela’ya ihraç ettiği en değerli kalemlerin başında 70 milyon dolarla “hububat, un, nişasta yahut süt müstahzarları, pastacılık ürünleri” geliyor.

Uzmanlar, Venezuela’nın Türkiye’nin Latin Amerika’daki en kıymetli ticari ortaklarından biri olduğunu, her ne kadar ikili ticaret hacminde istenen seviyelere ulaşılamamış olunsa da Türkiye’nin bölge ülkelerine ihracatının azaldığı bir devirde, Venezuela’ya ihracatında kısmi de olsa artış yaşanmasının olumlu olduğunu kaydetti.

Türkiye, Venezuela ile hür ticaret muahedesi, ticareti geliştirme mutabakatı, ikili vergilerin kaldırılması ve son olarak da geçtiğimiz aylarda imzalanan karşılıklı yatırımların teşviki ve korunması mutabakatının yürürlüğe girmesiyle iki ülke ticaretinde ulaşılabilecek en yüksek dereceye erişmeye hayli yakın.

Venezuela ile Türkiye ortasında savunma, deniz ve hava ulaşımı, ticaret, finans, eğitim, turizm, tarım, bilim ve teknoloji üzere 40’ın üzerinde alanda işbirliği mutabakatı bulunuyor.

Son yıllarda önemli sosyoekonomik ve siyasi problemler yaşansa da Venezuela yaklaşık 300 milyar varil petrol rezerviyle dünya güç pazarındaki potansiyeli, güçlü yer altı ve yer üstü kaynaklarıyla Latin Amerika’daki en değerli ülkeler ortasında yer alıyor.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu