Yalı Davası’nda dosyası Zerrab’tan ayrıldı

Reza Zarrab ve eşi Ebru Gündeş Zarrab’ın Beykoz Kanlıca’daki yalılarında, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırı tadilat yaptırdığı iddiasıyla yargılandığı davanın 5. Duruşmasına sanıkarın avukatları katıldı. Çiftin yanısıra bu işleri yaptığı belirlenen Hakkı Süha Gökdemir’in de yargılandığı davada sanıklar için 3’er yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Kanlıca sahilinde üç yalıdan oluşan Mehmet Arif Bey Yalıları’ndan ikisini 2011’de satın alan Reza Zarrab 4 parselini kendi, 5 parselini ise eşi Ebru Gündeş Zarrab üzerine kaydettirmişti. Ancak Zerrab’ın yalılar üzerinde yaptığı tadilat 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’na aykırı gerçekleştiği için suç duyurusunda bulunulmuştu.

Beykoz 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada duruşmaya sanıklar atılmazken şikayetçiler CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Hüseyin Sağ ve CHP İstanbul İl Sekreteri Hakkı Sağlam katıldı. Mahkeme hakimi, sanık Reza Zarrab’ın tutuklu bulunduğu cezaevinin hala bildirilmemiş olması nedeniyle ‘uluslararası istinabe’ işlemine başlanamadığını belirtti.

Duruşmada söz alan Ebru Gündeş’in avukatı Hatice Altınbilek davada gizlilik taleplerini yinelediklerini belirterek müştekilerin ihbar eden sıfatında olabileceklerini söyledi ve müşteki sıfatlarının kaldırılmasını talep etti. Zarrab’ın hala ABD’de tutuklu bulunduğunu belirten avukat Altınbilek, “Uluslararası istinabe meşakkatli bir süreçtir. Adil yargılanma hakkının ihlal edilmemesi açısından savunması alınan müvekkilim hakkındaki dosyanın tefrik edilmesini istiyoruz” dedi.

Mahkeme hakimi, Hakkı Sağlam ve Hüseyin Sağ’ın ‘müşteki’ sıfatını taşıyamayacaklarını ancak ihbar eden sıfatı alabileceklerini belirtti. Sağlam ve Sağ’ın müşteki sıfatlarının kaldırılarak ‘ihbar eden’ olarak değiştirilmelerine karar veren mahkeme, gelecek celselerde beyanlarının alınmasına yer olmadığına karar verdi.

Sanıklar Ebru Gündeş ve Hakkı Süha Özdemir’in savunmalarının alındığını, diğer sanık Reza Zarrab’ın uzun süredir ABD’de tutuklu olduğunu belirten mahkeme Zarrab’ın savunmasının uluslararası istinabe yoluyla alınabileceğini kaydetti.

Savunması alınan sanıkların adil yargılanma hakkının ihlal edileceğini ifade eden mahkeme hakimi, Gündeş ve Özdemir yönünden davanın ayrılarak yeni esasa kaydedilmesine, Zarrab yönünden davanın bu esas üzerinden devam etmesine karar verdi.

Mahkeme ayrıca, ayrılan dosyanın uzamaması amacıyla tensip zaptıyla keşif günü verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

ilgili haberler