GüncelGündem

Zehir gemisinin geri gönderilme kıssasını anlattılar

Paylaş:

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Aliağa’da sökülmek üzere Türkiye’ye gerçek ilerlemekteyken ortak uğraş sonucunda rotası geri çevrilen zehir gemisi Nae Sao Paulo süreci hakkında Avrupa Kurulu Parlamenter Meclisi üyelerine bilgi verdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer İzmirliler, meslek odaları, sivil toplum kurumları ve etraf örgütlerinin üyeleriyle tek yürek halinde verdikleri uğraşın akabinde zehir gemisi Nae Sao Paulo’nun Aliağa’ya gelmesinin engellenmesi sürecini Avrupa Kurulu Parlamenter Meclisi (AKPM) üyelerine anlattı.

Bergama Vapuru’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısı kapsamındaki panelde ise TMMOB İzmir Vilayet Uyum Heyeti Sekreteri Aykut Akdemir, İzmir Barosu Lideri Özkan Yücel, İzmir Tabip Odası Yüksek Konseyi Üyesi Fahri Ulu Ayhan konuşmacı olarak katıldı.

Avrupa Kurulu Parlamenter Meclisi (AKPM) Toplumsal İşler Sıhhat ve Sürdürülebilir Kalkınma Kurulu Lideri ve CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke de verdikleri gayretten ötürü kent savunucularını kutladı.

“DİRENİŞİMİZ DÜNYAYA ÖRNEK OLDU”

Başkan Tunç Soyer, şunları söyledi;

*Zehirli geminin geri gönderilmesi kıymetli bir muvaffakiyettir. Birlikte başardığımız bu gayret Türkiye’de tektir. Bu direnişimiz birçok başlıkta dünyaya ve Türkiye’ye ilham olmuştur. Birinci olarak personellerimiz kazandı. Çabamız sayesinde bu geminin sökümünden direkt etkilenecek ve sıhhati tehlikeye düşecek gemi söküm personellerinin haklarını korumuş olduk. İkinci olarak tabiatımız kazandı, örnek bir tabiat direnişi oldu.

*Akdeniz’e girecek tonlarca tehlikeli atığın kıtalararası taşınmasını engelledik. Tabiatın haklarını savunmak için tarihe geçen bir gayret sergiledik. Ve son olarak dayanışma kazandı. Merkezi idarelerin baskılarının ömrün her alanında hissedildiği bu sıkıntı bir devirde, yerelden evrensele uzanan örnek bir dayanışma sergiledik.

*Bir lokal idare olarak, Aliağalılar, İzmirliler, meslek örgütleri, sendikalar ve sivil toplum ile tam ahenk içinde hareket ettik. Halkın gücünün ve iştirakçi demokrasinin önünde hiçbir gücün duramayacağını ispat ettik.

“BU ÇÖPLÜK KELEBEK TESİRİ YARATACAK”

Türkiye’deki sökümlerin dünya standartlarında olması gerektiğini söyleyen TMMOB İzmir Vilayet Uyum Şurası Sekreteri Aykut Akdemir, “Bu çöplük kelebek tesiri yaratacak. Aliağa’yı kirlettiğimizde Avrupa pak kalmıyor ya da dünyanın öbür toprakları pak kalmıyor. Denize bıraktığımız her türlü tehlikeli atık, dünyanın bütün okyanuslarında dolaşarak dünyanın tümünün kirlenmesine neden oluyor. Aliağa’daki uğraşımız yalnızca Aliağa’yı korumak üzerine değil. Türkiye’nin kirlenmesi Avrupa’nın kirlenmesidir, bütün dünyanın kirlenmesidir” formunda konuştu.

“GELDİĞİMİZ NOKTA BİR MUVAFFAKİYET ÖYKÜSÜ”

İzmir Barosu Lideri Özkan Yücel ise mahkeme süreçlerinin Türkiye’de sağlıklı işlemediğini söyleyerek şöyle konuştu: “İzmir’de ortaya çıkan büyük çabayı vazgeçirmek için alınmış bir karar tahminen de. Biz vazgeçmemeyi öğrendik. Biz birlikte gayret etmenin tadını gördük, uğraş edersek kazanabileceğimizin farkındayız. Bugünden yarına neyi değiştirmek isterlerse, diğer prosedürlerle o zehir kütlesini İzmir’e getirmeye kalkarlarsa birebir gücü, tıpkı kararlılığı karşılarında bulacaklarını herkes biliyor. Geldiğimiz nokta bir muvaffakiyet hikayesi. Çaba devam ediyor. İzmir’deki örnek bütün Türkiye’ye yayılacaktır.”

“BU BİZE VAHİM BİR GELECEK OLUŞTURUYOR”

2010’dan sonraki asbest problemlerinin 2030 yılında karşımıza çıkabileceğini söyleyen İzmir Tabip Odası Yüksek Şurası Üyesi Fahri Aziz Ayhan ise “Bu bize vahim bir gelecek oluşturuyor. Başarılı bir çaba yaptık, bu çaba hepimize güzel geldi. Memnun olduk, kendimize güvendik. Bir ortada olmaktan güç aldık lakin 2030 yılında hedeflenen sıhhat siyasetine erişebilecek miyiz kuşkuluyuz” diye konuştu.

“İNSANLARA VEFAT GETİRMESİNLER”

Avrupa Kurulu Parlamenter Meclisi (AKPM) Toplumsal İşler Sıhhat ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi Lideri ve CHP Genel Sekreteri, İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ise “Burada yaşayan 4,5 milyon insan var. Toksik gemiler sıhhatsiz ortamlar yaratmak için gelmesinler. İnsanlara vefat getirmesinler. Bunun altında iktisat var fakat bu, sürdürülebilir ve sağlıklı olmalı. Mahallî otoriterler bu manada çok değerli bir yer tutuyor. Buradayız, lokal güçleri kutlamalıyız. Toksit geminin gelmemesini sağladılar. Yarın da gelmemesini sağlamak için bunu yapmalıyız. Bu bizim için bir fırsat” dedi ve parlamenterler olarak takviyelerinin devam edeceğini söz etti.

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu