Dünya

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlanıyor: Nasıl ortaya çıktı?

Paylaş:

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, tüm çocukların hak ve özgürlüklerine sahip olması için değerli bir gündür. Bu gün, tüm dünya çocuklarının sağlıklı, memnun ve inançlı bir ömür sürmeleri için daima birlikte çalışmamız gerektiğine dikkat çekiyor.

DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, Birleşmiş Milletler Genel Konseyi tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin anısına her yıl kutlanıyor. Bu mukavele, dünya üzerinde yaşayan tüm çocukların sahip olduğu hakları tanımlayan ve garanti altına alan birinci kozmik kontrattır. Kontrat, çocukların yaşama, barınma, eğitim, sıhhat ve muhafaza üzere temel haklarını içeriyor.

Dünya Çocuk Hakları Günü, çocukların haklarının korunması ve geliştirilmesi için farkındalık yaratmak maksadıyla kutlanıyor. Bu gün, tüm dünyada düzenlenen çeşitli etkinliklerle çocukların haklarına dikkat çekiliyor. Bu etkinlikler ortasında çocuk hakları bahisli konferanslar, seminerler, stantlar ve yürüyüşler yer alıyor.

ANNE VE BABALARIN ÇOCUK HAKLARI HAKKINDA BİLMESİ GEREKENLER

Anne ve babalar, çocuklarının haklarının korunması ve geliştirilmesinde değerli bir rol oynamaktadır. Çocukların sağlıklı, memnun ve inançlı bir hayat sürmeleri için anne ve babaların çocuk hakları konusunda bilgi sahibi olmaları ve bu hakları çocuklarının faydasına kullanmaları gerekir.

Çocuk hakları, tüm çocukların doğuştan sahip olduğu haklardır. Bu haklar, ırk, din, cinsiyet, etnik köken yahut engellilik durumuna bakılmaksızın tüm çocuklar için geçerlidir. Çocuk hakları, çocukların yaşama, barınma, eğitim, sıhhat ve muhafaza üzere temel gereksinimlerini karşılamasını sağlar.

Çocuk hakları kontratı, tüm çocukların sahip olduğu hakları tanımlayan ve garanti altına alan birinci kozmik mukaveledir. Bu mukavele, 1989 yılında Birleşmiş Milletler Genel Konseyi tarafından kabul edilmiştir. Çocuk hakları mukavelesi, 196 ülke tarafından imzalanmış ve onaylanmıştır.

Anne ve babalar, çocuk hakları mukavelesini bilmeli ve bu mukaveleyi çocuklarını yetiştirirken uygulamalıdır. Çocuk hakları mukavelesini uygulayarak, anne ve babalar çocuklarının haklarını müdafaalarına ve geliştirmelerine yardımcı olabilirler.

İşte anne ve babaların çocuk hakları hakkında bilmesi gereken kimi kıymetli noktalar:

Tüm çocuklar, eşit haklara sahiptir.

Çocuklar, şiddet, istismar ve ihmalden korunmalıdır.

Çocuklar, eğitim alma hakkına sahiptir.

Çocuklar, sıhhat hizmetlerine erişme hakkına sahiptir.

Çocuklar, din ve vicdan özgürlüğüne sahiptir.

Çocuklar, niyet ve tabir özgürlüğüne sahiptir.

Çocuklar, oyun ve cümbüş hakkına sahiptir.

Anne ve babalar, çocuk hakları konusunda farkındalık yaratmak için aşağıdakileri yapabilirler:

Çocuk hakları hakkında kitaplar, sinemalar ve başka malzemeleri okuyabilirler.

Çocuk hakları konusunda mahallî topluluklarda etkinliklere katılabilirler.

Çocuk hakları konusunda çalışan sivil toplum kuruluşlarına dayanak olabilirler.

Anne ve babalar, çocuk haklarına muhalif durumlarda aşağıdakileri yapabilirler:

Çocuk hakları ihlallerini ilgili makamlara bildirebilirler.

Çocukları korumak için gerekli tedbirleri alabilirler.

Çocuk hakları, tüm çocukların sağlıklı, memnun ve inançlı bir ömür sürmeleri için temel bir gerekliliktir. Anne ve babalar, çocuk hakları konusunda farkındalık yaratarak ve bu hakları savunarak, çocuklarının haklarını muhafazaya ve geliştirmeye yardımcı olabilirler.

İşte anne ve babaların çocuklarının haklarını korumak ve geliştirmek için yapabilecekleri kimi şeyler:

Çocuklarınıza sevgi ve hürmet gösterin.
Çocuklarınızın hislerini ve muhtaçlıklarını önemseyin.
Çocuklarınıza inancın ve onlara sorumluluklar verin.
Çocuklarınızla açık ve net bir biçimde irtibat kurun.
Çocuklarınıza kendi kararlarını verme ve seçimler yapma fırsatı verin.
Çocuklarınıza şiddet ve istismardan uzak bir ortam sağlayın.
Çocuklarınıza kaliteli eğitim ve sıhhat hizmetleri sağlayın.
Çocuklarınıza oyun ve cümbüş fırsatları sunun.

Bu kolay adımlar, çocukların haklarını müdafaaya ve geliştirmeye yardımcı olabilir.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu