GüncelGündem

AKP’li lidere reaksiyon: Şirketin kuyusuna çöküp seçim kazandı

Paylaş:

Sındırgı’da Enerjikan Güç Üretim Tic. Ve San. A.Ş’ye ilişkin jeotermal alanında, AKP’li belediye iştiraki Sinjet A.Ş.’nin, müsaadesiz kuyu açarak 8 yıldır işlettiği öğrenildi. Kanunsuz işletilen kaçak jeotermal kuyunun vanası yasal sahibi olan şirket tarafından dün kapatılarak sıcak su akışı durduruldu.

“BAŞKANLIĞI BİZİM KUYUMUZU KULLANARAK KAZANDI”

Vanayı kapatan Enerjikan Genel Müdürü Mehmet Kuruçay, “Sındırgı Belediye Başkanlığı seçimi bu bizim kuyumuzu bize para vermeden, kendisine ilişkin olmayan, bize ilişkin olan kuyuyu kullanarak puan kazandı. Sındırgı halkı da ısıtma yaptı diye Sındırgı Belediyesi’ne oy verdi Belediye Başkanı’na oy verdi. Bizim katkımız da oldu. Lakin belediye başkanlığı, Sındırgı Belediyesi bu suyu Sındırgı halkını ısıtma hedefiyle sattı” sözlerini kullandı.

“4 MİLYON DOLARA SATIN ALINDI”

Sındırgı Belediyesi’nin kaçak jeotermal kullanımı ile ilgili yasal sahibi şirketten yapılan yazılı açıklama da şöyle denildi:

“Enerjikan Güç Üretim Tic. Ve San. A.Ş., Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından 12.09.2011 tarihinde 2011/JA-80-SH numaralı ihaleye çıkartılan Hisaralan Jeotermal Alanını, 4 milyon 50 bin ABD doları karşılığı Devletten satın almış, yaklaşık 2 milyon ABD doları da araştırma harcamaları yapılmıştır. İhale öncesinde MTA ile Balıkesir Vilayet Özel Yönetimi ortasında geçen süreçten firmamızın bilgisi yoktur.

Enerjikan Genel Müdürü Mehmet Kuruçay

“BELEDİYE 2014 YILINDA SİSTEMİ DEVREYE ALDI”

İhale sonrasında, Balıkesir Vilayet Özel Yönetimi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi ile Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından süreç mahkemeye taşınmıştır. Mahkeme süreci devam ederken ilgili kurumların ihtarlarına, İşletme Lisansına dahil olmamasına karşın 2014 yılında Sındırgı Belediyesi HS-2 kuyusunu kaynak olarak göstererek Sındırgı Jeotermal Sistemini devreye almıştır.

“YAPTIĞIMIZ İKAZLARI DİKKATE ALMADI”

Balıkesir Yönetim Mahkemesi’nin 04/03/2016 tarih ve E:2016/109, K:2016/317 sayılı ve Danıştay 8. Dairesinin 13/03/2018 tarih ve E:2016/8943, K:2018/1291 sayılı kararları MTA’ nın lehine sonuçlanmış, Danıştay 13. Dairesi tarafından verilen 27/02/2019 tarih ve E:2018/3924, K:2019/598 sayılı kararı sonrasında Balıkesir Valiliği Yatırım İzleme ve Uyum Başkanlığı tarafından 14.10.2019 tarihinde firmamız ismine İşletme Ruhsatı düzenlenmiştir.

2019 yılı Ekim ayında ruhsatın firmamız ismine düzenlenmesi ardından, firmamız Saha Koordinatörü, Genel Müdürümüz ve İdare Heyeti Üyelerimiz olmak üzere her kademede Sındırgı Belediyesi ile diyalog kurulmaya çalışılmış, kamu ziyanı yaratılmaması ve Isıtma Sisteminin sağlıklı çalıştırılması için yaptığımız ikazlar dikkate alınmamıştır.

AKP’li Ekrem Yavaş

“İDARİ PARA CEZASI UYGULANDI”

Şirketimize verilen bu işletme ruhsat alanında şirketimiz dışında hiçbir kurumun jeotermal kaynak arama ve kuyu açma hakkı bulunmamasına karşın, 2019 yılında Sındırgı Belediyesi işletme alanımızda müsaadesiz Jeotermal Sondaj kuyusu açmıştır. Bu kaçak kuyu resmi kurumlara bildirilmiş, 2021 yılında Valilik ve Etraf Şehircilik Müdürlüğü tarafından Sındırgı Belediyesine, kaçak sondaj faaliyeti sebebiyle İdari Para cezası uygulanmıştır.

“8 YIL JEOTERMAL KAYNAĞIMIZI KULLANARAK GELİR ELDE ETTİ”

Sonuç olarak; 8 yıldan beri kullanılan kaynaklarımızdan bugüne kadar hiçbir maddi gelir elde edilmemiştir. Sinjet A.Ş., 8 yılda jeotermal kaynağımızı kullanarak gelir elde etmiştir. Kent ısıtmasında kullanılan kuyular ve isale çizgisinde oluşan ve oluşacak tüm sorunlardan SINJET A.Ş. sorumludur.

“KARŞILIKLI KONTRAT İMZALANANA KADAR DURDURULACAK”

5686 Sayılı Kanun gereği jeotermal kaynağı kullanan tüm kuruluşların Şirketimizle kontrat yaparak bu mukaveleyi Valiliğe sunmaları gerekmektedir. Şu ana kadar şirketimiz ile mukavele imzalanmadığı için, ruhsat alanımızda her türlü kullanım hakkı şirketimize ilişkin jeotermal kuyulardan kanunsuz ve kaçak olarak kullanılmaya devam edilen akışkan temini, karşılıklı mukavele imzalanana kadar 18.09.2023 tarihinden itibaren durdurulacaktır.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu