Yaşam

Bir kobra sizi ısırırsa ne yapmalısınız? İşte denememeniz gerekenler

Paylaş:

Kobralar, yaklaşık 300 zehirli türe sahip olan elapid ailesine giriyor. Mercan yılanları, deniz yılanları, mambalar ve kraitler de bu grupta yer alıyor. Hindistan’da Madras Timsah Bankası Vakfı’nın kurulmasına yardımcı olan uzman Rom Whitaker‘a göre yaklaşık 30 kobra türü bulunuyor. Whitaker, uzmanların yılanlar hakkında daha fazla şey öğrenmesiyle kobra taksonomisinin sıkça değişmesinden dolayı tür sayısını “yaklaşık” ifadesiyle verdiklerini söylüyor.

Kan damarlarına saldırarak kanamaya ve doku hasarına neden olan bir hemotoksine sahip olan kobralar, sinir sistemine etki ederek kalp ve akciğerlerde felce yol açabilen bir nörotoksin salgılıyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, ABD’de zehirli yılan sokmalarından yılda ortalama beş kişi ölüyor.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde her yıl yaklaşık 81 bin ila 138 bin kişinin yılan sokması nedeniyle öldüğünü ve bunun yaklaşık üç katı kadar insanın da kalıcı sakatlıklarla yaşadığını tahmin ediyor. CNN‘in haberine göre, işte kobralar hakkında bilinmesi gerekenler:

Saldırgan mı savunmacı mı?

Uzmanlar, çok sayıda ölüm ve zehirlenme vakasına rağmen kobraların saldırgan olduğunu düşünmemeniz konusunda uyarıyor.

Whitaker, “Kobralar çekingen hayvanlardır, köşeye sıkıştırıldıklarında ve alarma geçtiklerinde şaha kalkarak, başını açıp yüksek sesle tıslayarak dramatik bir gösteri yapsalar da, bu saldırganlık değil korkudan kaynaklanır. Sözkonusu yılan sadece yalnız bırakılmak ister” dedi.

Asclepius Yılan Isırığı Vakfı’nın yönetimine yardımcı olan Brandehoff, “İnsan teması istememeleri bakımından diğer yılanların çoğuna benzediklerini” de sözlerine ekledi ve kobraların insanları avlamadığını vurguladı.

San Diego Hayvanat Bahçesi Vahşi Yaşam Birliği’nde herpetoloji ve ihtiyoloji küratörü olan Kim Gray, kobraların insanları ısırmaktan hoşlanmamalarının bir başka nedenini daha şöyle anlattı:

“Zehir yılan için değerlidir ve avını hareketsiz hale getirmek ve sindirim sürecini başlatmak için kullanılır; yılanın buna ihtiyacı vardır çünkü bütün yiyecek maddelerini tüketir ve bu süreçte ona yardımcı olacak uzuvları yoktur. Bu yüzden karşılaşabileceği tüm insanları pervasızca ısırarak ve zehirleyerek zehrini boşa harcamak istemez.”

Gray, ısırmanın geri çekilmek için tipik uyarı işaretleri işe yaramazsa başvurulacak son çare olduğunu söyledi.

Turistler mi yerli halk mı tehlikede?

Brandehoff, kobra ısırıklarının büyük çoğunluğunun tarlalarda çalışan tarım işçileri ve genellikle düşük gelirli, kolay girilebilen evlerde yaşayan ve yerde uyuyan insanlarda görüldüğünü söyledi.

Whitaker, “İnsanlar ‘orman yılanlarla dolu’ gibi bir fikre sahip olsa da bu gerçekte doğru değil. Kobralar, en sevdikleri avları olan sıçan ve farelerin çok olması sebebiyle en çok tarımsal alanlarda görülüyor. Kobralar gibi uyanık yılanlar, insanlardan korkar ve bir insan yaklaştığında genellikle kaçar ya da donakalır. Hindistan ya da Tayland’daki olağan turist rotalarında bir kobra ile karşılaşma olasılığı çok düşüktür” diye ekledi.

Gray, şehirdeki tam donanımlı otellerde konaklayanların; taşrada, kırsalda konaklayanlara kıyasla daha az endişelenmeleri gerektiğini söyledi.

Kobraların gelme olasılığı daha yüksek bir yerde barınmak zorunda kalmanız halinde, Gray şu önerilerde bulundu:

 • Çöpleri barındığınız yerden uzak tutun.
 • Fareleri çekebilecek yiyecek ve tahılları ortadan kaldırın.
 • Mobilyaları yerden yüksekte tutmaya çalışın ve yüksek bir yatakta uyuyun.

Whitaker, gece yürürken bir el feneri tutmanın ve ellerinizi kalın, çalılık noktalara sokmamanın çok önemli olduğunu söyledi.

Bir kobra görürseniz yapmanız gerekenler

Uzmanlar bu konuda hemfikir: Yılanı rahat bırakın.

“Yılanın bulunduğu yeri mümkünse gözünüzün önünden ayırmadan, sakin ve temkinli bir şekilde yılandan uzaklaşın” diyen Gray, “Dışarıdaysanız çalı ve kaya çıkıntılarının olmadığı açık bir alana gidin. Onu zapt etmeye, yakalamaya ya da süpürge, kürek ya da herhangi bir şeyle öldürmeye çalışmayın” diye vurguladı.

Brandehoff da aynı fikirde olduğunu, “Ona alan tanıyın. Siz onlar için büyük memeli bir yırtıcısınız. Sizinle çatışmak istemezler” sözleriyle ifade etti.

Whitaker, ısırıkların “genellikle kobranın saldırı amacıyla hareketlenmesinden kaynaklanmadığını, yılanın üzerine basılması veya yanlışlıkla yakalanması nedeniyle strese girdiğinde meydana geldiğini” söyledi.

Ya çok yaklaşmış ve saldırmaya hazır görünen bir kobra ile karşılaşırsanız?

“Hızla uzaklaşın” diyen Gray, “İnsanların tepki verme süresi kobranın saldırısına kıyasla çok yavaş olduğundan yapabileceğiniz pek bir şey olmayabilir, ancak kobranın ısırığının yönü genellikle ileri ve aşağı doğrudur ve saldırının ortasında yön değiştiremezler, bu nedenle belki de yılandan yana doğru hızlı bir şekilde uzaklaşmak faydalı olabilir” ifadelerini kullandı.

Isırılırsanız yapmanız gerekenler

“Yılan ısırıklarının çoğu, hatta kobra ısırıkları bile ölümcül değildir” diye belirten Whitaker, “Ancak her yılan ısırığı tıbbi bir acil durum olarak ele alınmalıdır. Yapılması gereken en önemli şey gecikmeden bir hastaneye gitmektir. Kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmayın çünkü yılan ısırığının tek bir tedavisi vardır ve o da panzehirdir” diye devam etti.

Gray, sakin kalmaya çalışmanız ve “ısırılan uzvu hareketsiz hale getirmeniz, gecikmeden en yakın hastaneye gitmeniz (ve) ısırığın nerede ve ne zaman meydana geldiğini not etmeniz” gerektiğini söyledi. Güvenli bir şekilde alınabiliyorsa yılanın bir tarifini veya fotoğrafını almanın önemli olduğunu belirten Gray, bunun doktorların tedavi uygulamasında faydalı olabileceğini aktardı.

Whitaker ise, “Turnike bağlamayın ya da eski ’emme’ yöntemini denemeyin, ayrıca ‘yılan ısırığı kiti’ de kullanmayın” dedi.

Brandehoff, ısırığın kesin olarak nörotoksik zehre sahip bir kobradan gelmesi halinde, insanların zehrin bir uzuvdan vücudun geri kalanına yayılmasını sıkıştırma yoluyla azaltmaya yardımcı olabilecek bir krep sargısı kullanabileceklerini söyledi. “Bununla ilgili sorun, çoğu insanın kendilerini ne tür bir yılanın ısırdığını bilmemesidir” diyen Brandehoff, insanların çeşitli kobra türlerini kolayca teşhis etmelerini beklemenin makul olmadığını da sözlerine ekledi.

Yılanın zehrinin hemotoksik özelliklere sahip olması halinde, sargının yarardan çok zarar getirebileceği, ısırık bölgesi etrafındaki dokulara zarar verebileceği aktarıldı.

“Panzehir ne kadar erken uygulanabilirse, sakatlık yaşamama veya ölmeme şansınız o kadar artar” diyen Brandehoff, tüküren kobraların gözlerde yanma anlamına gelen “zehir oftalmoplejisine” neden olabileceğini söyledi. Burada ana tedavinin gözleri “bolca” yıkamak olduğu belirtildi.

Kobralar düşmanımız mı?

Kobralar doğayı dengede tutuyor. Whitaker bunu, “Kobralar olmasaydı, tarımsal alanlardaki kemirgen sorunu kıtlığa yol açabilirdi. Kobralar var olan en etkili kemirgen avcılarıdır, fare yuvalarına girip tüm aileyi temizleyebilirler” sözleriyle açıkladı.

Whitaker, “Yılanları takdir eden ve onlara saygı duyan bizler, Afrika, Asya ve Güney Amerika’da on milyonlarca kırsal kesimde yaşayan insanı etkileyen yılan ısırıklarının yarattığı korkunç yükü azaltmaya yardımcı olacak programları desteklemeliyiz” dedi.

Brandehoff da Whitaker ile aynı fikirde olduğunu, “Sıtmayı yok ettiğimiz gibi yılan ısırıklarını da yok etmeye çalışamayız. Yapabileceğimiz en iyi şey, temasları en aza indirmeye çalışarak yılan ısırıklarını azaltmayı denemektir. Onlarla birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Pek çok kültürde yılan korkusu vardır. ‘Bir yılan görürsen öldür’ denir. Bunun bir faydası yok” diyerek gösterdi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu