”Bu bir yerel seçim, ölüm kalım meselesi değil, İstanbul’un kararını vereceğiz”

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, seçim çalışmalarını Büyükçekmece’de sürdürdü.

Yıldırım burada yaptığı konuşmada, “İlk yapacağımız iş metrobüsü Büyükçekmece’ye uzatmak olacak. İlçeyi baştanbaşa kat edecek, 10 tane istasyonu olacak. Günde ortalama 125 bin Büyükçekmeceliye hizmet edecek. Metrodan bahsedildi. Her şeyi açık konuşalım. Metro ile ilgili biraz zamana ihtiyacımız var. Buranın arazisi oldukça sorunlu. Bunun incelenmesi gerekiyor. Yenikapı-Sefaköy-TÜYAP zaten Büyükçekmece sınırına kadar geliyor. Sizin talebiniz biraz daha bu tarafa doğru gelsin, Bulgaristan’a doğru. Buna da bakacağız. Ben hayatımda altından kalkamayacağım bir sözü vermedim. Yapamayacağım işi söylemediğim gibi söz verdikten sonra altında kalmadım. Onun için metro işinde çok acele etmeyin, inceleyeceğiz. Çünkü bana gelen ilk rapor arazinin sıkıntılı olduğu. Başka güzergahlar denenecek. Ama söylendi. Üzerinde çalışacağız. Sizden istirhamım sıkıştırmayın. Nerede metro, hemen bugün dedi yarın nerede diye sormayın. Ama metrobüs tamam hiç mazeret yok buraya gelecek” dedi.

Binali Yıldırım, “Benim sizden istediğim gaza gelmeyin, İstanbul’a başkan seçiyorsunuz, bunun kazası yok. Bu bir yerel seçim, ölüm kalım meselesi değil, İstanbulluyuz, İstanbul’un kararını vereceğiz. Onun için kararımızı verirken en iyi kararı verelim” dedi.

Yıldırım, okulların en büyük probleminin temizlik olduğunu belirterek, “Devlet bu işe para ayırmıyor. Okul aile birliği, çocukların velilerinden para toplanıyor, veren var, vermeyen var, işler yürümüyor. Kafamızda bununla ilgili bir proje var. Hükümetle, Cumhurbaşkanımızla konuşacağız, okulların bu işini belediyeler olarak biz devralacağız. Zaten bazı belediyeler gönüllü yapıyor, ama bunu bir esasa bağlamamız lazım. İşi gönüllülüğe bağladığımız zaman bir yerde iyi oluyor, bir yerde hiç olmuyor, bu işten de çocuklar mağdur oluyor, aileler mağdur oluyor. İmkanı olan var, olmayan var, veren var, vermeyen var. Bu işi bir esasa bağlamamız lazım. 6 bin tane ilave elemana ihtiyaç var. Bunların bir mevzuatına bakıp, bu işi kökünden çözmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Jurnalci.com