Çocukların beslenmesinde meyvenin önemi

Okul öncesi şekillenmeye başlayan beslenme alışkanlıkları yetişkinlik çağlarında devam eder ve bedensel, sosyal ve duygusal gelişimi üzerinde önemli bir rol oynar.

Yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklarda dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, sık hastalandıkları bilinmektedir.

Çocukların sağlıklı beslenmesi için dört besin grubundan yeterli miktarda tüketmeleri gerekmektedir. Bunlar; süt grubu (süt, yoğurt, peynir), et grubu (et, tavuk, yumurta, kuru baklagiller), sebze ve meyve grubu ve tahıl grubu (ekmek, bulgur, makarna, pirinç vb) olarak günlük beslenmede mutlaka yer almalıdır.

cocuk_beslenme

Şehir hayatı düzenli beslenmeye imkan vermediğinden genellikle karın doyurma amaçlı geçiştirildiğinden en çok ihmal edilen grup meyve – sebze grubudur. Oysa meyveler ve meyve suları çocuk gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Çocuklar 1-4 yaş arasında günde iki porsiyon, 10-18 yaş arasında günde dört porsiyon meyve tüketmelidir. Tüketilmesi önerilen meyve miktarının yarısının meyve suyu (taze sıkılmış) olarak da sağlanabilir. Bir orta boy bardak meyve suyu bir porsiyon meyveye eşdeğerdir. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklar meyve suyu olarak daha kolay tüketirler. Kahvaltıda taze sıkılmış meyve suyu tüketmek ayrıca gıdalardaki demirin emilimini de iki kat artırabilir.

Uzmanlar yine de meyvenin kendisini tüketmenin lif açısından daha yararlı olduğunu vurguluyor. Çünkü meyvedeki lifler sindirimi kolaylaştırıyor ve kabızlığı önlüyor.

Ek gıdaya geçiş sürecinde annelerin işini de kolaylaştıran meyveler uygun parçalar halinde verildiğinde bebeklere özgürce hareket etme şansı da veriyor. Bebek bu meyve parçalarını emerek, çiğneyerek kendi başına yeme sürecini geliştiriyor.

Meyveler çocuklarda sindirim sistemini de düzenliyor. Gerek kabızlıkda gerekse ishalde meyveler tedavi edici olarak kullanabiliyor. Kayısı, erik, armut kabızlığa iyi gelirken; muz, şeftali ise ishale karşı iyileştirici özellik taşıyor.

Kreş ve okul hayatıyla birlikte artan enfeksiyon, soğuk algınlığına karşı düzenli meyve tüketimi öneren uzmanlar bu sayede folik asit, C vitamini ve antioksidanlar yönünden zengin beslenen çocuğun hastalığa karşı direncinin artacağını belirtiyor.

Uzun okul saatlerinde ara öğün olarak da tercih edilmesi gereken meyveler çocuğun tatlı ihtiyacını da sağlık bir şekilde karşılamasını sağlar.

ilgili haberler