Spor

Down sendromlu milli atletler, Antalya’daki Trisome Oyunları’nda zirveyi istiyor

Paylaş:

ANKARA (AA) – Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Down Sendromlular Atletizm Teknik Kurul Başkanı Dr. Leman Elmas, Ankara Anıttepe Spor Tesisleri’nde aynı zamanda antrenörlük de yaptığı özel sporcularla AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Dört yılda bir düzenlenen ve “Down sendromlu sporcuların olimpiyatları” olarak nitelendirilen organizasyonun 19-26 Mart tarihlerinde Antalya’da düzenleneceğini hatırlatan Elmas, oyunlara katılacak sporcuların çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Trisome Oyunları’na az bir süre kaldı. Hedefimiz ev sahibi de olduğumuz için bütün sporcularımızla şampiyon olmak. Turnuvaya katılacak 20 sporcumuz yaşadığı kentlerde bireysel antrenörleriyle uzun süre çalıştı. Kamplarımızda da son durumlarını gözlemliyoruz. Şu anda performanslarının oldukça iyi olduğunu görünüyor.”

Şampiyonada Türkiye’yi temsil eden sporcuların yurt genelinde düzenlenen yarışmalarla seçildiğini anlatan Elmas, “Oyunlara yaklaşık 30 ülkeden 1000 sporcu ile beraber 2 bin kalıtımcı bekliyoruz. Koşu, yürüyüş, gülle, cirit ve disk atma gibi 9 kategorinin yanı sıra ayrıca 4×100 ve 4×400 bayrak yarışları da yapılacak. Sporcularımız bu yarışlarda ülkemizi en iyi şekilde temsil edecek.” diye konuştu.

İtalya’da 4 altın madalya kazanan Dilara Çevik, yeni rekorlar peşinde

İtalya’daki Avrupa Şampiyonası’nda 4 altın madalya kazanan Dilara Çevik’in performansına ilişkin Elmas, “Disk ve gülle atmada Avrupa’da ve dünyada rekorları bulunan bir sporcumuz Dilara, yürüyüş ve koşuda da bizi temsil edecek. Kendisinden yeni altın madalyalar ve rekorlar bekliyoruz. Ayrıca Antalya, Dilara’nın memleketi, orada ailesinin ve sevdiklerinin de desteğiyle çok başarılı yarışlar çıkartacağını düşünüyoruz, şu anki performansı da bunu gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Milli sporcu Dilara Çevik ise “Gördüğüm herkese söylüyorum, Antalya’da Trisome Oyunları’nda yarışacağımızı, bütün akrabalarımın haberi var, herkes gelmeye çalışacak, kalabalık olursak daha iyi olur. İnşallah tezahüratlarını duyacağım. 7 branşta yarışacağım, hepsinden de madalyayı hedefliyorum. Devletimizin desteği çok güzel. Cumhurbaşkanımız bizi seviyor, zaten sevgisini her zaman da gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Antalya’da altın madalya kazandıktan sonra ailesinden önce kime sarılacağı sorusuna Dilara, “Babama çünkü babam benim antrenörüm gibi önce ona sarılırım, bütün gülle ve disk atmalarımı babamla yapıyorum. Ama anneme de sarılırım.” şeklinde cevapladı.

Merve Özlü: “Anneme söz verdim Antalya’da madalya alacağım”

Milli sporculardan Merve Özlü de kazanacağı madalya ile annesine sarılmak istediğini belirterek, “Anneme söz verdim Antalya’da madalya alıp öyle geleceğim. Hocama da söz verdim pes etmeyeceğim madalyayı kazanacağım.” diye konuştu.

Emirhan Akçakoca, 8 kategoride 8 altın madalya hedefliyor

Down sendromlu milli atletlerden Emirhan Akçakoca ise “Antalya’da 8 kategoride yarışacağım, 8’inde de madalya kazanmayı çok istiyorum.” şeklinde iddiasını dile getirdi.

Öte yandan kampı ziyaret eden Türkiye Özel Sporcular Eğitim Yardım ve Spor Vakfı (TÖSEV) Başkanı Ömer Osman Yanık da “Vakıf olarak engel grubundaki bütün çocuklarımızı destekliyoruz, yanlarında oluyoruz. Malzeme desteğinde bulunduk, moral ziyaretine geldik, maddi ve manevi her zaman engelli kardeşlerimizin yanındayız.” açıklamasında bulundu.

Muhabir: Fatih Çakmak

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu