GüncelGündem

Erdoğan: Türkiye’nin kültür iklimini tek tipleştiren mahalle baskısını reddediyoruz

Paylaş:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Ada Ankara salonunda düzenlenen Kültür Bakanlığı Özel Mükafatları merasimine katıldı. Burada konuşan Erdoğan, şu tabirleri kullandı:

* “Kültür ve sanatın farklı alanlarına ilgi duyan gençlerimiz o büyük üstadlardan ilham alarak kendi muvaffakiyet kıssalarını yazıyor. Elbette asıl problem ehli hünerin değerini hayattayken bilmektir. Sanata ve sanatkara hürmet göstermek lafla değil lakin onları yapıtlarına emeklerine bizlere emanet ettiği mirasa sahip çıkmakla olur. Hem Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Mükafatları hem bakanlığımızın özel ödülleriyle tam olarak bunu yapmanın çabası içindeyiz.

* Kültür sanat erbabımız ile kurumlarımızın milletimizin kalbinde edindikleri müstesna yeri tevdi ettiğimiz ödüllerle devlet ismine da tescilliyoruz. Bu mükafatlar gençlerimizi teşvik etmenin yanında sahip olduğumuz değerlerin ülkemizde ve dünyada tanınmaları noktasında da değerlidir. Takdir ve taltif edilen her halisane çalışma yenilerinin önünü açmakta, yeni projelerin müjdecisi olmaktadır.”

“SATRANÇ MÜZESİNİ ÜLKEMİZE KAZANDIRANLARI TEBRİK EDİYORUM”

“Kültür ve Turizm Bakanlığı 2022 Özel Ödülleri’nin sahipleri belirlenirken işte bu hassasiyetle hareket edilmiştir” diyen Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

* “Türkiye’nin kültür ve sanat hayatını yeşerten özellikle gelenekle geleceği buluşturan kuruluşlarımızın tespitine ehemmiyet verildiğini görüyoruz. Yapılan değerlendirmeler çerçevesinde mükafata layık görülen ve kendi alanlarında hakikaten büyük bir boşluğu dolduran 3 konseyimizden birincisi Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’dir. Bu müze 20’nci asrın başlarına kadar toplumumuzda kıymetli bir yeri olan daha sonra geri plana itilmiş olsa da meraklıları nezdinde yerini koruyan satranca sahip çıkıyor.

* Epey güçlü koleksiyonuyla dikkat çeken müzemiz münhasıran gençlerimiz ortasında satrancın tanıtımına ve yayılmasına katkı sağlıyor. Satrancın zeka oyunu tarafıyla birlikte sanatsal, kültürel, tarihi taraflarını de 7’den 70’e milletimizin tüm kesitleriyle paylaşan satranç müzesini ülkemize kazandıranları tebrik ediyor, çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum. Müzemizin de samimi çabalarıyla satranç sporuna olan ilginin inşallah ülkemiz genelinde giderek artacağını ümit ediyorum.

* Mükafata layık görülen 2’nci kuruluş Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’dir. Kenan Yavuz Etnografya Müzemiz sırtını Çoruha yaslayan, yüzünü doğuya çeviren ve köklerini Anadolu’nun bereketli topraklarına salan Bayburt’un kültürünü en hoş formda yansıtan özgün bir projedir.”

“KÜLTÜR VE SANAT HAYATI GEREĞİNCE GELİŞMEMİŞ TOPLUMLAR SÖNÜP GİTMİŞLERDİR”

Erdoğan, 3’üncü ödül sahibinin ise Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı’nın olduğunu tabir ederek şöyle konuştu:

* “Geniş bir yelpazede yürüttüğü faaliyetlerle kültür hazinemizi zenginleştiren Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfımızı da yürekten tebrik ediyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2022 Özel Mükafatlarını takdim edeceğimiz her 3 kurumumuza ülkem ve milletim ismine şükranlarımı sunuyorum. Sayın Bakan ve grubuyla heyetimizin hürmet bedel üyelerine, Anadolu’nun farklı köşelerinde filizlenen bu kültür varlıklarımıza sahip çıktıkları için ayrıyeten teşekkür ediyorum.

* Kültür ve sanat milletleri ayakta tutan taşıyıcı sütunların başında gelir. Bir toplum kültür ve sanat alanındaki derinliği, zenginliği ve birikimi kadar güçlüdür, bakidir, maruz kaldığı hücumlar karşısında dirençlidir. Savunmada, askeriyede, iktisatta, diplomaside ve öteki alanlarda elde edilen kazanımların kalıcılığı da tekrar kültür ve sanata bağlıdır. Kültür ve sanat hayatı gereğince gelişmemiş toplumlar askeri ve ekonomik bakımdan ileride olsalar bile adeta bir saman alevi üzere kısa müddette sönüp gitmişlerdir.

* Varlıklı bir kültüre, özgün ve derinlikli bir sanat anlayışına, topluma istikamet ve cüret verecek sanatkarlara, münevverlere, gönül beşerlerine sahip olan milletler ise ne yaşarlarsa yaşasınlar, tekrar ayağa kalkmayı, küllerinden tekrar doğmayı daima başarmışlardır.”

“ANADOLU TOPRAKLARI KÜLTÜREL MİRASIYLA BİZE BİR HAZİNE SUNUYOR”

Erdoğan, Türk milletinin asırlardır ayakta kalmasının temel sebebinin kültürel derinliği olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

* “Sadece yaşadığımız coğrafyada çeyrek bin yıla yakını Selçuklu, 600 yılı aşkını Osmanlı ve bir asrı Cumhuriyet olmak üzere yaklaşık bin yıllık esaslı bir birikime sahibiz. Kültür havzamızın hudutları Afrika’nın kuzeyinden Orta Asya’ya, Avrupa’dan Ortadoğu’nun en ücra köşelerine kadar uzanıyor. Onlarca medeniyete beşiklik yapmış Anadolu toprakları kültürel mirasıyla bizlere dünyada eşi gibisi olmayan bir hazine sunuyor.

* Hatay’dan Mardin’e, İstanbul’dan Diyarbakır’a asırlardır farklı kimliklere ve inançlara mesken sahipliği yapmış müsamaha timsali kentlerimiz bulunuyor. Hangi vilayetimize, ilçemize gitsek insanı hayran bırakan, insanlık tarihine ışık tutan bir yapıtla kesinlikle karşılaşıyoruz. Ülke ve millet olarak işte bu türlü mükemmel bir tarih, kültür ve medeniyet mirası üzerinde oturuyoruz. Maziden atiye kurduğumuz en sağlam köprü olan bu kadim birikimi koruduğumuz sürece bizi kimse yolumuzdan alıkoyamaz.

* Bizi biz yapan bu vasıflarımızı da kaybedersek de ne askeri gücümüz ne ekonomik başarılarımız tek başına maruz kalacağımız felaketi önleyebilir. Hasebiyle bekamıza yönelik en büyük tehdit siyasi ve ekonomik zorluklar değil, coğrafyamızla, kimliğimizle ve tarihteki yerimizle ilgili bu vizyonu, bu mirası yitirmemizdir.”

“TÜRKİYE’NİN KÜLTÜR İKLİMİNİ TEK TİPLEŞTİREN MAHALLE BASKISINI REDDEDİYORUZ”

Erdoğan, hükümet olarak bu hakikatler ışığında son 20 yıldır çok kıymetli adımlar attıklarını belirterek, şu sözleri kullandı:

* “Bu topraklarda neşet eden ve bize ilişkin olan ne varsa hepsine, ülkemizin kültür ve sanat hayatına paha katan her yapıta sahip çıkıyoruz. Sanat ve sanatkarlarımız ortasında asla ayrım yapmadan hoşu, kaliteyi ve başarıyı desteklemenin gayreti içindeyiz. Sanatı belirli kalıplara, muhakkak dayatmalara hapseden ideolojik yaklaşımları kabul etmiyoruz. Bilhassa uzun yıllar boyunca kültür sanat topluluğumuzu esir alan Türkiye’nin varlıklı kültür iklimini tek tipleştiren mahalle baskısını reddediyoruz.

* Kültür, sanat ve fikir dünyamızın ideolojik dayanışma üzerine heyeti mahalle baskısından kurtuldukça hamdolsun daha da çeşitlendiğini, özgürleştiğini, milletin kıymetleriyle daha barışık hale geldiğini görüyoruz. Yalnızca sinema, dizi dalımızın yurt içinde ve yurt dışında son yıllarda sergilediği başarılara bakmak bile mahalle baskısının ülkemizi nasıl bir çoraklığa, nasıl bir geri kalmışlığa mahkum ettiğini açıkça ortaya koyuyor. Kültür ve sanat alanında vesayet zincirlerini parçaladıkça inşallah ülke ve millet olarak çok daha büyük başarılara imza atacağımıza inanıyoruz. Biz de bu süreci klasik ve çağdaş diye ayırmadan tüm sanat kollarımıza ve sanatkarlarımıza dayanak vererek teşvik ediyoruz.”

“RAMİ KIŞLASI’NI KÜTÜPHANEYE VE KÜLTÜR MERKEZİNE DÖNÜŞTÜREREK HİZMETE AÇTIK”

Erdoğan, kültür ve sanat alanında Türkiye’ye birçok eser kazandırdıklarını hatırlatarak, “İstanbul’a kazandırdığımız Atatürk Kültür Merkezimiz, Ankara’da hizmete açtığımız Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binamız, millet kongre ve kültür merkezimiz, stant salonumuz, ülkemizin dört bir yanında inşa ettiğimiz 80 yeni kültür merkezimiz, kısacası sayısız eser ve hizmetimizle sanata, sanatkara, kültürümüzün ihyası, korunması ve geliştirilmesine verdiğimiz ehemmiyeti gösterdik. Son olarak 2 asırlık geçmişiyle İstanbulumuzun tarihinde müstesna yeri olan Rahmi Kışlası’nı kütüphaneye ve kültür merkezine dönüştürerek hizmete açtık” diye konuştu. (DHA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu