GüncelGündem

Hükümetten sert müdahale! Bağdat “Ekim” gösterilerinde 50 yaralı

Paylaş:

Irak‘ta Ekim 2019’da gerçekleştirilen hükümet tersi protestoların 3. yıl dönümünde başşehir Bağdat’ta düzenlenen şovlarda güvenlik güçleri ile aksiyoncular ortasında çıkan olaylarda 50 kişinin yaralandığı açıklandı.

MUKTEDA ES-SADR’DAN PROTESTOYA DESTEK

Irak‘ta 1 Ekim 2019 tarihinde başlayan hükümet tersi şovlar devrin Başbakanı olan Adil Abdülmehdi’nin istifası sonuçlandı. Bugün hükümet aykırısı protestoların 3. yıl dönümü nedeniyle başşehir Bağdat’ta sabahın erken saatlerinden itibaren şovlar başladı. Protestocuların ortasında, 1 ay evvel siyasetten çekildiğini açıklayan Sadr Kümesi önderi Şii Mukteda es-Sadr’ın destekçileri de yer aldı. Hükümet konaklarının bulunduğu Yeşil Bölge’ye giden protestocular, Tahrir Meydanı’ndaki Cumhuriyet Köprüsü önünde Irak bayrağı taşıyarak “Canımız, kanımız Irak’a feda” sloganları attı.

PROTESTOCULARA SES BOMBASI VE BİBER GAZLI MÜDAHALE

Irak güvenlik güçleri, Bağdat’ın merkezi Tahrir Meydanı’ndaki Cumhuriyet Köprüsü’nde kurulan bariyerleri aşmaya çalışan göstericilere biber gazı ve ses bombasıyla müdahale etti. Sıhhat gruplarından alınan bilgiye nazaran, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu bedeninin çeşitli yerlerine kapsül isabet eden yaklaşık 50 kişi yaralandı.

YARALILARI HASTANEYE GÖTÜRECEK AMBULANS YOK

Yaralıların hastanelere götürülmesi için alanda ambulans bulunmazken, tuk tuk olarak bilinen motor araçlarla taşınan yaralılara birinci yardımı alandaki istekli sıhhat takımları yaptı. Irak makamları, şimdi olaylara ve şovlarda yaralanan sayısına ait resmi açıklama yapmadı.

NE OLMUŞTU?

Irak’ın başşehri Bağdat’ta 1 Ekim 2019’da yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliği nedeniyle başlayıp süratli bir biçimde güney kentlere de yayılan hükümet aksisi şovlar düzenlenmişti. Bu şovlar sonucu periyodun hükümeti istifa etmek zorunda kalmıştı. Şovlarda güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 600’den fazla kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

MUKTEDA ES-SADR KİMDİR?

Mukteda es-Sadr Iraklı dini önder ve siyasetçi. Irak’ta Amerika Birleşik Devletleri işgaline karşı direnen ve sonradan Barış Birlikleri ismini alan Şii küme Mehdi Ordusu’nun liderliğini yaptı. Bağdat’ın kurtarılmış bölge olarak nitelendirilebilecek Sadr Kent bölgesinin gayriresmî yöneticiliğini yaptı. Şii dini başkanı Ayetullah Muhammet Sadık es-Sadr’ın 4. oğlu ve Ayetullah Muhammed Bekir es-Sadr’ın damadıdır. Mukteda es-Sadr, Irak hükümetinin rastgele bir resmi unvanına sahip değildir ama ülkenin en tesirli dini ve politik figürlerinden birisidir.

Kaynak: AA / Haydar Karaalp – Yeni

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu