GüncelGündem

Sivas’ın “doğal akvaryumu” ve “Hafik jips karstik alanı” jeolojik miras listesine girdi

Paylaş:

SIVAS (AA) – Sivas kent merkezine 147, Gürün ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan, berrak suyu ve turkuaz mavisi görünümüyle “doğal akvaryum” olarak da adlandırılan Gökpınar Gölü ile başta Hafik Gölü olmak üzere çok sayıda karstik yapının yer aldığı Hafik Evaporit karst alanı, jeolojik miras listesinde yerini aldı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazire Özgen Erdem, AA muhabirine, “Ulusal ve Uluslararası Görünürlük İçin Türkiye’nin En Önemli 100 Jeolojik Mirası ve Anahtar Jeolojik Alanlarının Belirlenmesi Çalıştayı”nın, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (UTMK), Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü (TVK), Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) ve Jeolojik Mirası Koruma Derneği (JEMİRKO) yetkililerinin katılımıyla mart ayında Ankara’da yapıldığını söyledi.

Organizasyonda ülkenin en önemli jeolojik miras alanları ve bulundukları bölgenin jeolojik tarihçesi için önemli anahtar jeolojik alanların seçildiğini belirten Erdem, “Seçilen bu listenin envanteri aslında yıllar önce Jeolojik Miras Derneğinin yaptığı yoğun çalışmalarla ortaya konulmuş bir envantere dayanıyor. Bilimsel çalışmaların çok yoğun olduğu alanlar ve çalıştay esnasında katılımcıların da önerileriyle ortaya çıkan liste oylama yöntemiyle belirlendi.” dedi.

“Alanlarımız değerlerine değer kattı”

Gökpınar Gölü ve Hafik jips karstik alanlarının listede yer almasından mutlu olduklarını aktaran Erdem, “Seçilen alanlar bu projelerin sonraki süreçlerinde potansiyel alanlar olacak, tabi kendini geliştiren alanlar için.” diye konuştu.

Erdem, Sivas’tan listede yer alan alanların önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Gökpınar Gölü, akvaryum gibi berrak suyu ve kendine özgü turkuaz rengiyle ilimizin ihtişamlı jeolojik doğal miras alanlarından biri. Zaten turizm açısından da bu alanın yüksek potansiyeli var, tabi daha da geliştirilebilir. Hafik karstik alanı ise şehrimizin jips alanı olarak adlandırılan, halk arasında alçı taşı olarak bilinen suda kolayca eriyebilen kayaçlarda gelişmiş karstik yapıları içeriyor. Genelde yuvarlak çaplı çöküntüler, Hafik Gölü de dahil olmak üzere birçok gölü ve aynı zamanda mağaraları da kapsıyor. Turizm açısından her iki alanın da önemli ve farklı projelerle geliştirilmesinde fayda var. Alanlarımız zaten değerli ve güzel, listede yer almalarıyla değerlerine değer katılmış oldu. Bunları turizme kazandırmak için çok sayıda çalışma yapmak lazım.”

“Buraların cazibesini artırmamız lazım”

Jeoturizmin sadece gezmeye, görmeye odaklı olmadığını dile getiren Erdem, bilgi tabanlı jeoturizm yöntemleriyle bu alanların daha çok ön plana çıkarılması gerektiğini ifade etti.

Akademisyenlerin de bu alanlarla ilgili proje ve çalışma yapmasını öneren Erdem, şöyle devam etti:

“Görsel güzellik belli bir aşamadan sonra göz alışkanlığı şekline dönüşebilir. Yeni bilgilerle buraların cazibesini artırmamız lazım. Bu iki alanın yerel yönetimlerle birlikte turizme kazandırılması için yeni araştırmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum. Gökpınar Gölü doğal sit alanı olarak koruma altına alındı. Çok berrak bir su ve kendine ait bir güzelliği de var. Oraya akvaryum diyorsak başka projeler de geliştirebiliriz. Ziyaretçilere bir akvaryumda olduklarını hissettirmekte lazım. Yurt dışında bunun örnekleri var, cam akvaryumlar yapıyorlar. Suyun içine kişilerin inip o ambiyansı hissedebilecekleri çeşitli güzel projeler yapmakta da fayda var.”

Muhabir: Serhat Zafer

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu