GüncelGündem

İrlandalı yönetmen Jim Sheridan, günümüzde izleyiciyi sinemaya çekmenin zorluklarını anlattı

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Sheridan, dünya sinemasının bugünkü durumunu, geleceğini ve Türk sinemasının gelişimini AA muhabirine değerlendirdi.

Kariyeri boyunca çok sayıda film çektiğini belirten Sheridan, “Her zaman söyleyecek yeni bir şeyin olduğunu düşünürsün. 10’dan fazla film yapmasaydım başka bir film yapmazdım. Hayat tecrübelerimi film yaptım. Bu yüzden yeni bir film yapmak için beni etkileyen bir şeye sahip olmalıyım.” diye konuştu.

Jim Sheridan, İrlanda’da büyümekle ilgili ve kilisenin gücünü anlatabileceği bir film çekmek istediğini ifade ederek, İrlanda’da Katolik kilisesinin eskiden çok büyük bir gücü olduğunu ancak artık bu gücün kalmadığını söyledi.

“İnsanları bir filme götürmenin çok zor olduğunu söyleyebilirim”

Dünya sinemasının mevcut halini beğenmediğinin altını çizen usta yönetmen, “Sinemaseverleri tatmin eden, gişe rekorları kıran birkaç film oldu. Ancak maalesef insanları süper kahramanların koruduğunu hissettiriyor, hayal gördürüyor. Artık film yapmanın yapısı çok temelden değiştiği için insanları bir filme götürmenin çok zor olduğunu söyleyebilirim.” değerlendirmesinde bulundu.

Usta sinemacı Sheridan, dijital platformların sinemaya etkisine de değinerek, şunları kaydetti:

“Dijital platformlar insanların evlerine girip onları evde eğlendiriyor. Eğer büyük bir televizyon varsa, neden dışarı çıksınlar ki? Uzaktan kumandaları da var. Filmi durdurup tuvalete gidip geri gelebiliyorlar. Bu durum onlara kontrol, güç ve erişilebilirlik sağlıyor. Esasen televizyon her şeyi dünya çapında erişilebilir hale getirdi. Ancak temelde Amerikan televizyonu. Eğer Amerikan kültürünü tüketmek istiyorsanız… Bence bu çok ilginç ve değişecek. Şu anda dünyanın geri kalanıyla konuşan tek bir kültür var.”

“Sinemada seçilen temaların ve mesajların toplumu etkilediğini düşünüyorum”

Filmlerinde seçtiği temaları önemsediğine dikkati çeken Sheridan, “Sinemada seçilen temaların ve mesajların toplumu etkilediğini düşünüyorum. Kiliseden bahsediyorum. Bu yüzden 600 yıldır İrlanda’da, İngiltere’de bir savaş vardı. İrlandalılar Katolik, İngilizler Protestan’dı. İrlandalılar 600 yıl Katolik kaldılar. Sonra televizyon geldi ve yaklaşık 20 ila 30 yıl içinde Katolikliği yok etti. Televizyon yeni bir kürsü ve evinize giren bir şey. Bu yüzden dikkatli olmalısınız.” ifadelerini kullandı.

Sheridan, İstanbul’un doğu ile batının buluşma noktası olduğuna işaret ederek, İstanbul’u ve kendisini ilgilendirecek bir konu bulabilirse İstanbul’da film çekmek istediğini sözlerine ekledi.

İrlandalı usta yönetmen Jim Sheridan, sinemada kullandığı karakteristik öğelerle sinema dili açısından önemli bir akımın temsilciliğini üstleniyor.

Muhabir: Fatih Türkyılmaz

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu