Sağlık

Eris varyantının başkalarından farkı nedir?

Paylaş:

Covid-19 salgınında yeni bir devir başladı. Eris, Pirola ve Fornax ismindeki 3 farklı varyant gündemde lakin Eris varyantı başkalarına nazaran daha baskın durumda. Uzmanlara nazaran genel enfeksiyonlardan korunma önlemleri ihmal edildiği için hadise sayıları tekrar yükseldi. Bu yükselişin kısmi bir yeni dalga sayıldığını belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Vefa Öztürk, Eris varyantıyla ilgili şu bilgileri verdi:

Ali Vefa Öztürk

İleri yaştaki hastalar nelere dikkat etmeli?

Covid-19 virüsü akciğere indiği vakit daha ağır hastalıklara sebep olmaktadır. Grip kadar kolay geçmemektedir. Daha ağır olmasının sebeplerinden birincisi hastalığın daha uzun sürmesi ve hayati risk durumunun olmasıdır. Dünya üzerindeki hayati risk taşıyan enfeksiyon hastalığı, akciğer enfeksiyonları hastalıklarıdır. Bu yüzden bu hastalıklar akciğere inmemelidir. Akciğere indiği vakit öksürük şiddeti artar. Hastada balgam var ise balgam oranı da artar. Balgamın rengi daha koyu sarı-yeşil rengine döner. Bunun yanında nefes darlığı, göğüs ağrıları olabilir. Zatürre yahut akciğer enfeksiyonu denildiğinde akla ateş gelir. Genelde de ateşli olur, ama yaşlılarda ateşsiz zatürre olabilir. O yüzden yaşlı hastalarda uzun periyodik, 2 haftayı geçen öksürükler varsa sorunu akciğer enfeksiyonu açısından kıymetlendirmek gerekir. Zira ya bronşit ya da zatürre olabilirler. Covid-19’a bağlı zatürrelerde ne yazık ki klasik antibiyotikle tedavi kâfi olmuyor. Güzel bir bakım ve geç kalmamak gerekiyor. O yüzden ileri yaş hastalar, Covid-19 geçiriyorlarsa ve öksürükleri uzun sürüyorsa kesinlikle bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekir.

Akciğer enfeksiyonuna neden olur mu?

Yaz ayının ortalarından itibaren havaların çok sıcak olmasından ötürü yaz salgınları başladı. Bu salgınlarda da en çok dikkat çeken Covid-19 virüsünün Eris varyantı oldu. Aslında Eris varyantının öbür varyantlardan büyük bir farkı yok. Yalnızca daha süratli yayılıyor ve kimi risk kümelerinde daha ağır geçiyor. Ayrıyeten daha az akciğer enfeksiyonu yapıyor. Covid-19’un öteki varyantları üzere önemli akciğer enfeksiyonları yaptığı şimdilik gözlenmedi. Eris varyantı, Omicron varyantının mutasyona uğramış yeni bir formu olarak gösterilebilir. Bu formun hastalık yapma gücü, başka eski formlara nazaran yüksek değil. Lakin eski formalara nazaran daha süratli yayılmaktadır.

Ne vakit doktora başvurulmalı?

Öksürük, balgam, ateş, boğaz ağrısı, nefes darlığı üzere şikayetler bilhassa üç günü geçtiğinde kesinlikle doktora
başvurulmalıdır.

Korunma yolları nelerdir?

– Covid-19 önlemlerine kısmen geri dönülmeli.

– Aşı yaptırılmalı. MRNA aşılarıyla ilgili kuşkuları olanlar için ise; en azından zayıflatılmış virüslerle hazırlanmış klasik eski cins aşılar yaptırılmalı.

– Kapalı alanlarda uzun müddet kalınmamalı.

– Şayet kalabalıkta uzun vakit geçirilecekse kesinlikle maske kullanılmalı.

– Hastalar oburlarının yanında maske takmalı.

– Eller sık sık en az 20 saniye ve sabunla yıkanmalı.

– Bugünlerde Covid-19 aşısı yaptırılmalı.

Bu tedbirler alınmadığı takdirde sonbahardaki dalga, herkesi yoran ve sıkan periyotlardan daha yaygın bile olabilir.

Kimler ağır geçirebilir?

Covid-19 için riskli şahıslar; bağışıklık sistemi zayıf olanlar, kan hastalığı, kronik hastalığı olanlar, kanser tedavisi görenlerdir. Yaş kümesi olarak da 65 yaş üstü ve 6 yaşından küçük çocuklardır. Ağır Covid-19 hastalığı için bu şahıslar riskli adaydır.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu